zahrádka / vinohrad

Rady do zahrady – č. 26 / 2020

Úterý Prosinec 15, 2020
770

V posledních  letech byly do Státní odrůdové knihy zapsány zajímavé ranější pološvestky:

Amátka – zraje přibližně 25 dnů před odrůdou  Domácí velkoplodou. Tato odrůda vznikla křížením a následnou selekcí  Čačanské lepotice a Gabrovské. Stromy mají střední intenzitu růstu, koruny vytvářejí středně husté. Plody dosahují nadprůměrné velikosti. Základní barva slupky plodů je fialovomodrá. Dužnina žlutavě zelená, středně tuhá až tuhá, středně  šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, středně aromatická. Plodnost je vysoká a pravidelná. Není náročná na stanoviště a lze ji proto pěstovat ve všech lokalitách. Její plody jsou kvalitní  a lze je využít pro univerzální použití. Co se týče odolnosti na šarku je k této viróze tolerantní. 

Stáňa – řadí se mezi středně rané pološvestky, dozrává přibližně 15 dnů před odrůdou Domácí velkoplodou. Vznikla křížením odrůd  Stenley a Gabrovská. Vzrůstnost stromů je střední intenzity, koruny tvoří řídké až středně husté. Plody jsou menší až střední velikosti. Základní barva slupky plodu je fialovomodrá. Dužnina žlutavě zelené barvy, je středně tuhá až tuhá, nadprůměrně šťavnatá, navinule sladká až sladká, více aromatická, velmi dobré chuti. Plodnost této odrůdy je středně vysoká a pravidelná. Předností jsou minimální nároky na stanoviště  a univerzální využití velmi kvalitních plodů. Zejména ve vlhčích letech,  při velké úrodě a větší hustotě korun se může vyskytnout vyšší citlivost na monilii plodů. Vůči virové šarce je tolerantní. 

Prosinec je ideálním obdobím pro výsevy muškátů Pokud stihneme výsevy  ještě před Vánocemi, můžeme se kvetoucími rostlinami chlubit již zjara. Vyséváme do speciálně připraveného substrátu, který musí být velmi jemný. Nejčastější chybou, které se zahrádkáři dopouštějí, je hloubka výsevu. Poměrně velké semeno muškátu vyséváme do hloubky pouze asi 2 až 3 mm. Semena klíčí při teplotě kolem 20 °C dosti rychle, většinou do 5ti dnů po zasetí. 

Petr Kumšta

Štítky:

zahrada