Revue

Podepsal se koronavirus i do vašeho adventního rozjímání?

Neděle Prosinec 6, 2020
562

Podepsal se koronavirus i do vašeho adventního rozjímání?

František Ondruš, Hodonín

Korona virus se nepříjemně podepsal i do nálady, Adventní čas by měl pomoci vrátit pohodu, klid, rozjímání, bylo tomu od pradávna. Bohužel, zdá se, že je ten korona stejný hajzlík jak bolševici. Vymývajíc nám dříve mnohým mozek, dávajíc do popředí zlobu, závist, udávání… Obzvláště na některých sociálních sítích, a stačí tam vyvěsit výzdobu vánoční. To je zloby, osočování, osobních útoků…a to máme čas adventní.

 

František Kölbel, vinař, Kyjov

Ano, jako vinař trávím celý prosinec na adventních trzích a nabízíme skvělý svařák a lahvové vína. Velmi nám schází osobní setkání se zákazníky, žádný shop nenahradí emoce, které tak rádi prožíváme při rozsvěcování vánočního stromku a horkého svařáku.

 

Svatava Blahynková, starostka obce, Blatnice pod Sv.Antonínkem

Pro nás blatničany začíná advent hned týden po našich hodech. Letos spíše po (NE)hodech. Takže májku střídá stromeček a po veselém hodovém víkendu následuje doba adventní. Ta je pro mě spojená hlavně s dětmi. Každou první adventní neděli pořádáme v Blatnici ve spolupráci se základní a mateřskou školou „Adventní zvonkování“, které je spojené s rozsvícení vánočního stromečku. Má to nádhernou atmosféru: vystoupení dětí, vánoční písničky, zimní básničky, zmrzlé nosíky, červené tvářičky, dospěláci se zahřívají svařákem. To mi letos chybělo. Stromeček jsme sice nazdobili a rozsvítili, ale bez přítomnosti veřejnosti. Pěkné, ale smutně neúplné. Díky všemožným omezením bychom měli mít na adventní rozjímání dostatek času. Ale myslím, že pod tíhou informací o vývoji epidemie, které se na nás hrnou ze všech médií, to jde stěží. Vánoce budou letos prostě jiné. Proto se možná o to víc těším na setkávání s rodinou a přáteli.

 

Jiří Kosík, fotograf, Moravská Nová Ves

Ano to rozhodně podepsal, ale to nejspíš více či méně na každém. Je depresivní každý den pozorovat nějaké známky koronavirové pandemie, ať už jsou to roušky, zavřené obchody nebo krachující drobné podniky… Například mně jako fotografovi, podotýkám, že se focením naplno neživím, v podstatě vypadl celý kalendář, a to nejenom do konce roku, ale zřejmě také v prvních měsících roku následujícího. Je to velmi nepříjemné. Je jasné, že například hromadné akce pro zábavu přijdou na řadu až někdy naposled, jenže ta sociální izolace je mezi lidmi patrná a je vidět hromadný dopad na společnost. Lidé jsou evidentně nervózní, unavení, podráždění a znechucení. Navíc člověk až nevěřícně sleduje naše vládní představitele a řadu jejich naprosto nelogických, nesmyslných a papalášských kroků, přičemž nemá možnost nic proti tomu udělat. A beznaděj se jen prohlubuje. Je mi líto, že nám stále není nikdo schopen ukázat ono „světlo na konci tunelu“, předat nám něco pozitivního, nemyslím virus… vysvětlit, co bude vlastně dál. Zkrátka, bohužel doba předvánoční by měla vypadat jinak. Snad se podaří letošní, nazval bych velmi „podivný“ rok alespoň nějak důstojně, pohodově a s pocitem lepších dní uzavřít. Přál bych to každému…

 

Jana Kozumplíková, majitelka restaurace a penzionu, Kuželov

Ne, vůbec. Hysterie kolem koronaviru je neskutečná a já se jí snažím nepodlehnout. Na mé vztahy, názory a pocity nemá tenhle cirkus žádný vliv.

 

Jakub Eifler, ředitel ve firmě, Vracov

No popravdě zatím ne. A asi ani nepodepíše, takže odpověď za mne je jednoduchá, ne.

 

Jana Rajecká, průvodkyně transformací duše, Veselí nad Moravou

Adventní čas trávím doma se svým partnerem. Vyzdobím dům svými vlastnoručně vyrobenými dekoracemi, udělám velký úklid. Lepší je pozitivní přístup, než se neustále pasovat do role oběti. Lepší je využít tuto situaci k vlastnímu seberozvoji, než se strachovat z něčeho, co ještě nepřišlo a zabývat se nízkovibračními energiemi strachu a negativní projekce.

 

Lukáš Pálenský, stavař, Strážnice

Naštěstí covidová epidemie se zatím mě a mé rodině vyhýbá a dopad vládních opatření je mimo můj pracovní obor. Proto toto téma mé adventní rozjímání narušuje jen ve formě jakési neustálé obavy, kdy a jak mne to překvapí. Snad lidé v mém okolí i já si udržíme ohleduplnost a bdělost do doby útlumu covidu nebo alespoň vakcíny. „Radujme sa, neboj me sa!“

 

Božena Baťková-Hrubá, lidová zpěvačka, Kostice

V prosinci, jako každoročně nás čekaly vánoční koncerty, které jsou v našem hudebním kalendáři těmi nejmilejšími a nejočekávanějšími. Je nám moc líto, že z důvodů všem nám dobře známých se nebudeme moci v době adventní potkat a potěšit s našimi posluchači. Doufáme ale, že už brzy tito období skončí a my se budeme potkávat se svými fanoušky ve zdraví a štěstí na stejných místech, kde to letos nejde, ale i jinde. Tento adventní čas bude velmi klidný a o to víc se budeme těšit na rok nadcházející….

       Zaznamenal: Tonda Vrba