Zprávy

Osmdesáté narozeniny oslavil známý horňácký zpěvák Martin Zálešák při milované písničce

Sobota Prosinec 4, 2021
1029
smdesátník Martin Zálešák s rodinou v den jeho svátku a narozenin. (F oto: Antonín Vrba)

VELKÁ nad VELIČKOU – Mezi nejznámější a nejuznávanější horňácké sólové lidové zpěváky patří svým tenorovým hlasem bezesporu Martin Zálešák, rodák z Kuželova, žijící od roku 1970 v centru regionu. Zatímco v ten den, na svátek Martina, pomyslně přijížděl svatý Martin na bílém koni, z domu Martina Zálešáka na velickém náměstí se ozýval sborový zpěv několika místních žen a mužů. Přišli mu poblahopřát k jmeninám a především k jeho významnému životnímu jubileu – osmdesátinám. Přestože momentálně prochází těžkou životní zkouškou, zdravotními potížemi, je připoután na invalidní vozík a společně s gratulanty už nemohl popěvovat, hovořit, pousmál se, z očí mu vyzařovala radost a poděkování.  

Martin Zálešák spolupracoval s celou řadou slováckých cimbálových muzik a folklorních souborů od padesátých let minulého století. Začínal se souborem Prespolan ve Veselí nad Moravou, poté se strážnickým Danajem a muzikou Slávka Volavého, dále s Horňáckou cimbálovou muzikou Jarka Miškeříka a Martinem Hrbáčem, souborem Velička a s celou řadou dalších.

Během studií na Vysoké škole zemědělské v Brně byl členem tamního Slováckého krúžku a zpíval s Moravskou cimbálovou muzikou Antonína Jančíka. Účinkoval s horňáckými kapelami Jožky Peška a Jožky Kubíka III. a spolupracoval s muzikami jiných regionů, například s cimbálovkami Viléma Zahradníka z Uherského Hradiště, ostravským Technikem nebo Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Ve Velké nad Veličkou dirigoval několik let mužský sbor a především od roku 1966 byl sólistou Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče.

„Martin paří k představitelům kuželovské tenorové líhně, jak výstižně vyjádřil na obalu naší LP desky z roku 1987 cimbalista Jan Rokyta. Je to vynikající zpěvák s velkou znalostí horňáckých táhlých, sedláckých či verbuňků. Já jsem měl to štěstí, že vystupoval při koncertech mojí muziky, že se podílel při natáčení v rozhlase či v televizi, při nahrávkách cédéček. Nezapomenutelné jsou jeho výstupy, kde neměl Martin žádný problém si zazpívat, vyjádřeně v muzikantské řeči, v horním grýfu, neboli tón vrchní C,“ okomentoval NOVÉMU SLOVÁCKU oslavencovi pěvecké kvality „Majstr“, primáš a zpěvák Martin Hrbáč.

Známý, a už také legendární folklorista-tanečník, kuželovský rodák a Martinův kamarád od studentských let, Jan Pavlík se na adresu jubilanta vyjádřil: „Společně jsme prožívali léta slávy starší generace kuželovských zpěváků a občas u vrbeckých cigáňů jsme se chodili pod vedením mého strýčka Františka Okénky učit horňácké tance a trénovat sborový zpěv. Nebylo to jednoduché, protože naše tanečnice byly starší a tak jsme museli stůj co stůj trému překonávat. Martinovi nelze opomenout aktivity o Horňáckých slavnostech ve Velké nad Veličkou, nebo u větrného mlýna v Kuželově. Čas neúprosně kráčí dál, oslábl nám hlas, výrazně se v poslední době zhoršily Martinovi zdravotní problémy a tak si již potajemně prozpěvujeme tam, kde nás nikdo „nepočúvá,“ povzdechl si nám při vzpomínce „dochtor“ Pavlík, žijící v Bohuslavicích u Kyjova.

„Můj otec Jan hrál mimo jiné na trubku v Ňorkově muzice. Pečlivě jsem sledoval jeho zpěv i taneční výkony horňáckých legend a díky tomu jsem se brzy začal uplatňovat jako sólista zpěvák i tanečník,“

prohlásil Martin Zálešák před několika lety pro Slovácký deník. 

Jeho zpěv zachycuje také několik alb (Vyšívané písničky, nahrávky muziky Martina Hrbáče, Nepretvárená hudba a další). Nejen pro své pěvecké a taneční umění, ale i pro svoji kamarádskou povahu byl a stále je velice oblíbený člověk.

Prejeme Ti Martinku hodně zdravíčka, keré teďkaj moc potrebuješ! 

S přáním všeho nejlepšího se připojuje také kolektiv NOVÉHO SLOVÁCKA!

                                                                                (Tonda Vrba, mp)

Štítky: