Zprávy

On-line Tříkrálová sbírka běží až do 30. dubna

Neděle Únor 21, 2021
726

REGION – Zatím se vybrala polovina peněz, co loni.

Každá koruna pomáhá. Vhoďte ji letos do on-line kasičky.“ Takovou instrukci najdou i v těchto dnech na webu Charity České republiky lidé, kteří chtějí přispět v tradiční Tříkrálové sbírce. Zatímco statické kasičky, které charity umísťují na úřady, do kostelů, obchodů a dalších dostupných prostor se uzavřely 24. ledna a jsou již spočítané, do těch virtuálních mohou zájemci přispívat až do konce dubna. Zatím přibylo jen na účet Oblastní Charity Hodonín 1,8 milionu korun, z toho zhruba 300 tisíc korun právě ve virtuální sbírce.  Tradičně štědří byli dárci třeba v Dolních Bojanovicích, Mutěnicích, Ratíškovicích či Čejkovicích. 

„My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví, vinšujem vám“. Tento text známé Tříkrálové koledy si letos lidé na Hodonínsku vyslechnout u dveří svých domovů sice kvůli epidemii nemoci COVID-19 nemohli, pomoci ale mohou i tak. Charita České republiky totiž našla způsob, jak peníze k těm nejpotřebnějším dostat i přes nepříznivou situaci. Vymyslela totiž on-line koledu. Ti, kteří chtějí na Charitní projekty přispět, navíc nepřijdou ani o notoricky známou Tříkrálovou píseň. Alespoň virtuálně jim ji zazpívají před „vhozením“ peněz do virtuální kasičky tři dívky  v kostýmech bájných Tří králů. Stačí jen kliknout na web Charity. I když sbírka není ještě zdaleka u konce, už nyní hodonínští zástupci této organizace říkají, že s takovým štědrým výnosem kvůli epidemii vůbec nepočítali. Zatímco loni se totiž na Tříkrálovém účtu z Hodonínska objevilo 3,5 milionu korun, letos je to i přes složitou situaci již polovina této částky. 

Propad jsme čekali určitě větší. Zpočátku to totiž vypadalo, že budeme rádi, pokud dosáhneme třetinových výsledků. Že se dostaneme na polovinu loňského roku, jsme nečekali,“ komentovala za Oblastní charitu Hodonín Jana Vojkovská. „Větší propad byl ve městech, a to asi o 2/3, v menších obcích propad nebyl tak velký,“ uvedla Vojkovská. 

Částky za obce jsou již letos konečné. „Zatím máme spočítané příspěvky, které lidé fyzicky vhodili do statických pokladniček, umístěných v jednotlivých obcích, a to například v obchodech, na obecních úřadech, pekařstvích, v lékárnách a podobně,“ přiblížila mluvčí hodonínské Charity. 

Výsledky výtěžků z jednotlivých obcí i celkovou vybranou částku – a to nejen za letošní rok – je přitom možné ověřit si přímo na webu Charity v sekci trikralovasbirka.cz pod Diecézí Brněnskou a Oblastní charitou Hodonín. Vyplývá z nich, že tradičně štědří byli lidé například v Dolních Bojanovicích, kde přispěli loni 167 tisíci korunami, letos zatím téměř 145 tisíci. Celkem 84 tisíc ukrývalo 16 kasiček umístěných na různých místech v Mutěnicích, 57 tisíc korun přispěli lidé v Čejkovicích, a přes 60 tisíc pak ve čtyřtisícových Ratíškovicích. Okolo 90 tisíc korun se vybralo v okresním městě. Pro srovnání – loni to v Hodoníně bylo 333 tisíc. Desetkrát méně se pak vybralo v solitéru Hodonína – sousedních Lužicích, tedy něco kolem 30 tisíc korun. Které další obce překvapily příjemně, i když domácnosti letos nenavštěvovali koledníci? 

„Určitě mezi ně patřil například Josefov, kde byl dokonce výsledek o víc než 1000 Kč vyšší než loni,“ vypíchla Jana Vojkovská. Ze dvou kasiček se tu vykutálelo krásných 19 tisíc Kč. 

Tradičně si příležitost přispět na potřebné nenechá ujít ani Sarah Trnovcová z Dubňan. I když je mladá maminka na mateřské dovolené, COVID-19 jí přerušil podnikání a potřebují tak každou korunu, i letos poslala alespoň symbolických 200 korun. „Mám ráda Tříkrálové koledníky a mrzí mě, že jsme je letos nemohli uvítat u našich dveří. Přesto jsem se rozhodla přispět alespoň on-line. Bylo to velmi jednoduché, stačilo klikat podle instrukcí a za chviličku bylo hotovo. Pomohla jsem moc ráda,“ vzkázala jedna z pravidelných dárkyň, která v různých charitativních projektech přispěla už několikrát. Včetně zdravotníků hodonínské nemocnice, kterým poslala nutričně hodnotné nápoje, kaše a tyčinky ze svého zdravého obchůdku v Dubňanech. 

A na jaké konkrétní projekty by peníze z letošní Tříkrálové sbírky na Hodonínsku mohly jít? Záměrů je celá řada. „Plánujeme například nákup budovy pro matky s dětmi, její potřebnou rekonstrukci a nástavbu. Dále se chystáme pomoci lidem, kteří se ocitnou v mimořádné tíživé situaci a potřebují okamžitou finanční pomoc. Peníze potřebujeme také na dokrytí nákladů spojených s provozem služeb a zařízení, Dobrovolnického centra, i s provozem Hospicové péče. Pomáháme ale také v zahraničí, letos bychom rádi podpořili centrum Hippokrates v Moldávii a dokryli náklady spojené s provozem střediska zubní ambulance ve svaté Heleně v Rumunsku, které bude provádět preventivní prohlídky,“ vyjmenovala ještě Vojkovská. Větší nárůst zaznamenává nyní Charita také o potravinovou a materiální pomoc, která je prostřednictvím charitních služeb poskytována z potravinových sbírek. 

On-line sbírka byla podpořena nejen stovkami hodin práce zapálených dobrovolníků, ale i známými osobnostmi. Z oblasti herců to byli například rodáci z Hodonínska Petra Hřebíčková, Pavel Nečas či Lukáš Příkazký, do osvěty se zapojil i zpěvák Petr Bende, houslista Pavel Šporcl a olympionička ve stolním tenise Iveta Vacenovská. 

On-line sbírka trvá do 30. 4. 2021, do té doby mohou lidé přispívat na číslo sbírkového účtu 66008822/0800, pod důležitým VS: 77706400 pro Hodonínsko, Bučovicko a Slavkovsko u Brna.

Charita České republiky je nejstarší dobročinná organizace s celostátní strukturou v České republice a rovněž největší nestátní poskytovatel sociálních i zdravotních služeb. Její síť tvoří více než 320 Charit různé velikosti. Ročně pomáhá téměř 150 tisícům lidí po celé republice. Humanitární pomoc a projekty rozvojové spolupráce přispívají k zlepšení kvality života lidí na čtyřech kontinentech. Charita je členem mezinárodních organizací Caritas Internationalis a Caritas Europa, díky čemuž má partnery po celém světě. 

(Rh)

 

Štítky:

život v regionu