Zprávy

Okrajová část Hodonína se rozroste o medonosnou louku a sad starých odrůd

Středa Duben 28, 2021
1438
ilustrační foto

HODONÍN – Město Hodonín se rozhodlo výsadbou louky podpořit přirozený život včelstev a mnoha dalších zástupců hmyzí říše, kteří v náročných podmínkách intenzivního zemědělství jen stěží hledají pestrou pastvu. Radní na svém posledním jednání schválili smlouvu o spolupráci s Českým svazem včelařů, na jejímž základě spolek zažádal o dotaci z programu „Podpora medonosných rostlin a dřevin,“ vyhlášené Jihomoravským krajem.

„V městské části Štěpnice na pozemku města je v plánu výsadba medonosné louky, jejíž rozmanitá skladba poskytne včelám základ zdravé výživy pro jejich správný vývoj. Zemědělská výroba a používání chemie mají bohužel za následek narušení přirozeného ekosystému, což s sebou nese strádání a úhyn přirozených opylovačů. Podobné louky proto představují vydatný zdroj živin a potravy nejen pro včely,“ sděluje tisková mluvčí města Hodonín Petra Kotásková.

Kromě zajištění výsadby, která se uskuteční na podzim, se spolek zavázal také k následné péči po dobu tří let.  Louka však není jediným počinem k oživení zeleně v této části města. 

„V bezprostředním sousedství plánuje město vysazení sadu, jehož cílem je navrátit do krajiny původní staré odrůdy stromů. Své místo zde najde celkem dvaadvacet ovocných stromů – třešní, hrušní, slivoní či jabloní, dříve typických pro náš region. Pyšní se poetickými názvy jako kaštánka, pastornica či krasokvět. S výsadbou by se mohlo také začít na podzim tohoto roku,“ dodává Kotásková.                                                                                (red)

 

(Ilustrační foto: Antonín Vrba)

Štítky: