zahrádka / vinohrad

Nic lepšího tady nebylo…

Čtvrtek Květen 11, 2023
323

Vinařský dům Kopeček je známým centrem všech vinařů, sadařů a zahrádkařů z širokého okolí. Vždy jsme se snažili a snažíme jít s dobou, hledáme nové trendy a možnosti, hledáme nové a co nejvíce přírodní přípravky na ošetření nejen révy, ale všech produktů našich zahrad, sadů a polí. 

Jsme si vědomi toho, že i naši potomci chtějí zdravě jíst, mít na pěstování vhodnou a nezkaženou půdu, plnou živin, a ne těžkých kovů. Právě i proto máme v nabídce novou řadu biologicky nezávadných a přírodních produktů od AgroBio Opava, která umí ochránit rostliny po celou dobu jejich vegetace i bez silných chemických sloučenin. 

Zbyněk Kopeček, Vinařský dům Kopeček.

Jde o to, přepnout v sobě termín ochranných aplikací z hašení požáru do módu prevence.

A proto mám radost z toho, že jako první v ČR jsme do naší nabídky zajistili parádní přírodní produkt – hnojivo s několika neskutečnými vlastnostmi, z nich nejdůležitější, zejména pro náš kraj, je schopnost zadržet vodu a dodat do půdy chybějící humus, který je jinak obsažen jen v chlévské mrvě. Jmenuje se AlginitJedná se o unikátní, čistě přírodní látku, která je prakticky neznámá široké veřejnosti (vědecké i zemědělské). Je to zemitá, řasovitá, organicko-minerální hornina, která vznikla před 3 až 5 miliony lety, působením primitivních řas, biomasy a zvětráváním vulkanického prachu, když se uložily odumřelé řasy v kráterových sopečných jezerech. Dnes se těží pouze v povrchových lomech v Maďarsku.

Alginit je přírodní minerální eko-bio hnojivo. Svými vlastnostmi je alternativou chlévského hnoje. Navíc dodává stopové prvky, zadržuje vodu, brání vyplavování živin z dodaných hnojiv, váže na sebe těžké kovy a neutralizuje jejich toxické účinky. Snižuje spotřebu anorganických hnojiv, snižuje se mortalita sazenic. Tak se zvyšuje výkonnost pěstovaných plodin.

Jeho účinnost v půdě se projeví už během 1 až 5 let, dle dávky a typu půdy, ale již v prvním roce se zvýší úrodnost o 10 – 30 % a sníží se vyplavování makro-mikro prvků do podzemních a povrchových toků. Je tedy díky těmto vlastnostem velmi vhodný pod mladou výsadbu.

Viděl jsem na vlastní oči jeho neskutečně skvělé účinky při výsadbě travnatých ploch, mnoho špičkových vinařů jej použilo do vinic a nahradili tak předražený a těžce obstaratelný hnůj. A to za třetinové náklady.

Alginitem v podstatě nelze přehnojit a jeho doporučené dávkování je 0,5 – 2 kg pod sazenici, nebo 2-4 kg/m2 půdy.Vyrábí se pouze jej ve 30 kg pytlích, což je ale vzhledem k dávkování optimální velikost. Myslím, a na základě referencí z odborných pracovišť i přímých pěstitelů, že se konečně jedná o hnojivo, které naší půdě velmi pomůže, nebude ji vysušovat, odkyselí a naváže na sebe těžké kovy.

Loni jsme nově za pomocí tohoto hnojiva dosazovali několik desítek hlaviček révy, takže jsem byl velice zvědavý na výsledek. Vybaven předchozími negativními zkušenostmi, kdy nám například odešla půlka sazenic, jsem byl opravdu velmi překvapen. Všechny se krásně uchytily a sazenice rostou jako z vody (i když zrovna dostatek vody už mnoho let ideální zdaleka není). Ale zabralo to.  

Skvělé přírodní hnojivo, které může Alginit při výsadbě doplňovat je granulovaný kravský hnůj. A abych nezapomněl, aktuálně u nás probíhá „Akce jaro“, kde mnoho hnojiv i ostatních příslušenství, které v tuto dobu budete potřebovat nabízíme za velmi nízké ceny. Prohlédněte si celou nabídku v rámci „Akce jaro“ zde >>.

Takže nechť nová zahradní sezóna započne úspěšně!

Štítky:

vinohrad zahrada