Zprávy

Na Slovácku vznikla v komunální politice nepříjemná situace, která se vyskytuje málokde v České republice. Město Bzenec vládne bez starosty a radních

Úterý Leden 25, 2022
812
Dva nejdéle sloužící matadoři v bzenecké komunální politice Pavel Čejka (vlevo) a Milan Juras starší.

BZENEC – Není po celé České republice mnoho takových případů v komunální politice, aby se vzdalo vedení obce či města funkcí. Situace je nepříjemná dvojnásobně, protože se tak událo pár měsíců před konáním nových voleb. Bzenec, čtyř a půl tisícové město, se tímto od 12. ledna letošního roku může „pochlubit“ a v jeho historii se to stalo poprvé. Celou příčinu neutěšeného stavu vidí odstupující koalice v dlouhotrvajících neshodách a urážlivých pomluvách opozice. Určitým vrcholem kapitulace bylo také „zámecké referendum,“ kdy Bzenčané rozhodli, že historický objekt nakonec zůstane v majetku města, zatímco radnice se ho snažila prodat za nepříliš mnoho peněz místní vinařské firmě.   

Průběh mimořádného lednového dvě a půl hodinového trvajícího jednání zastupitelstva, velmi zklamal mimo jiné i odstupujícího starostu Pavla Čejku. 

„Přesto, že jsme signalizovali, že přijmeme politickou odpovědnost za výsledek referenda, opozice nebyla ochotna převzít plnou odpovědnost za vedení města. Chci věřit, že na příštím jednání bude dosaženo dohody o pověřené osobě, která nahradí dočasně starostu a bude statutárním zástupcem města Bzenec. Naštěstí máme schválený rozpočet a lze zatím plynule pracovat,“ prohlásil NOVÉMU SLOVÁCKU rezignující dvaasedmdesátiletý Čejka, který se komunální politice ve Bzenci věnoval aktivně od roku 2002.

(O této jeho dlouholeté činnosti budeme psát v příštím čísle NS, poznámka autora příspěvku). 

 „Sice odstoupili, ale ponechali si mandát zastupitelů jako členství v základním orgánu města. Opozice v této situaci, která má pouze 6 členů z 15, nemá žádnou možnost nic prosadit, změnit. Myslím si, že celý problém vznikl po referendu, kde bzenečtí spoluobčané rozhodli o neprodeji zámeckého areálu. Sám nerozumím kroku vládnoucí koalice, když do podzimních voleb zbývá několik málo měsíců,“ vyjádřil se nám lídr opozice, zastupitel Miroslav Goliáš. „Navrhli jsme Erika Ebringera, plus dva členy rady a od většinové koalice jsme požadovali dosazení místostarosty a jednoho člena rady, aby vedení obce bylo kompletní. Tento návrh ale neprošel. Na příští schůzi městského zastupitelstva navrhneme Ebringera na pozici zastupitele pověřeného výkonem pravomoci starosty, aby byl zajištěn běžný chod města. Věřím, že tento náš druhý návrh už bude podpořen,“ doplnil Goliáš, lídr opozice, který byl podle slov Čejky jeho největším kritikem starostování a to nejen v tomto volebním období.

„Snad veškeré možné varianty byly na jednání zastupitelstva zmiňovány. Protože vznikla patová situace, začaly obě strany zjišťovat variantní možnosti pro zabezpečení funkčnosti města a jeho samosprávných orgánů. Ministerstvo vnitra České republiky rychle reagovalo na podněty obou stran a poslalo možné varianty jak v dané situaci postupovat. Zastupitelé se již na zasedání dohodli, že na pracovním jednání 3. února 2022 se pokusí tuto situaci vyřešit. O svém rozhodnutí pak budou informovat na veřejném zasedání zastupitelstva dne  9. února 2022. Pro ty, v daný moment známé možnosti (sociální oblasti), kdy bude nutné podpis statutární osoby bylo dohodnuto, že to bude odstupující starosta Pavel Čejka a tuto skutečnost nadefinovalo i v usnesení. Novomanžele budou oddávat zastupitelé Pavel Čejka a Jiří Adamec,“ sdělil k situaci tajemník bzeneckého městského úřadu Roman Ostrézí.

„Jak nazvat dění ve Bzenci před a po zdrávas matko referendem!?

Skutečnosti zůstává, že ani chytrá Horákyně by stejného nedosáhla.

Takzvaná konstruktivní opozice dosáhla i s nadpoloviční většinou s občanstvem víc jak třetinového vítězství v referendu, skutečnosti, že tedy v praxi Pyrrhovo vítězství a ti co spolu se Zámeckým Vinařstvím Bzenec nebyli pochopení s tím kouzelným slovem NE, nadále i po přání lidu v komediální zápletce jsou neustále těmi, kdo i po jako ukončení činnosti na městském úřadě nadále mají  apetit rozhodující v zastupitelstvu a  na víc překvapující. Ano končíme, vznikla patová situace, kdy opozičníci byli postaveni před záškoláctví v daném případě. Co tedy občan Bzenecký si má myslet o papírovém vítězství. Asi zůstat za svým snem o zámku ne z pohádky bratří Grimmů, ale vytrvalosti v dané věci,“ popsal svůj názor k dosavadnímu průběhu komunálního dění přítomný občan na prvním zastupitelstvu roku 2022 Rudolf Bauer.

Zda se bzeneckým „politikům“ podaří najít pro oba tábory přijatelná řešení, se nedá předvídat. Pravdou je, že stávající stav není dobrý a nese sebou nejeden problém.

 

Odstupující členové městské rady ve Bzenci: 

starosta Pavel Čejka (KDU-ČSL), místostarosta Ivan Černý (Nestraníci), radní Jan Bezchleb (Nestraníci), Dušan Hapla (SOM), Josef Bártek (KSČM).

                                                                                     (Antonín Vrba)

Štítky: