Zprávy

Motýlí ráj získal zlatou medaili

Čtvrtek Únor 17, 2022
1258

Motýlí ráj ve Ždánicích opakovaně přitahuje pozornost. Unikátní prostor láká nejen biology, milovníky přírody nebo turisty, ale také odborníky na hospodaření či péči o krajinu. Zlatou medaili programu Pestrá krajina od Asociace soukromého zemědělství ČR získala farma Motýlí ráj opečovávaná rodinou Michala Valenty ze Ždánic. Tato cena je přitom jakými „Oscarem“ drobných zemědělců.

Není mnoho míst v České republice, kde najdete pohromadě celou polovinu druhů našich denních motýlů. Při jejich hledání ale můžete narazit také na kozy nebo ovečky jmenované farmy, díky nimž se daří motýly v této krajině udržovat. Farma hospodaří na 40 hektarech převážně trvalých travních porostů se záměrem zachovat původní vzácnou krajinu a zastavit degradaci suchých stepních travin včetně chráněných rostlin a živočichů. Rodina chová 120 ovcí, 40 koz masných plemen a má neskutečný zápal pro hospodaření, ochranu krajiny, vztah k předkům a rodinnou soudržnost.

Pokud se chcete do krajiny u Ždánic vydat, nejlépe, když vyrazíte po Naučné stezce Motýlí ráj, která začíná u ždánického městského úřadu.

Zdeněk Šmýd

Štítky: