Zprávy

Kyjovská knihovna se snaží udržovat kontakt se čtenáři i v koronavirové době

Středa Listopad 25, 2020
643
O čtenáře knížek se v Kyjově vedle Městské knihovny dobře starají. Ukazuje to i tento snímek, kde byla díky Kyjovskému Slovácku v pohybu zbudována v parku tato parádní knihobudka. O její doplňování se starají pracovnice knihovny. (Foto: zdroj facebook)

KYJOV – Pro žádnou instituci není příjemné uzavření, ale tento čas se dá i pozitivně využít. Kyjovská knihovna přešla před rokem na nový knihovnický systém KOHA. Základní obsluhu knihovnice musely zvládnout ve velmi krátkém čase a na hlubší poznání nezbývalo příliš času a tak vše pilně dohání v době koronavirové.

„V září jsme vyhlásili literární, výtvarnou a audiovizuální soutěž Jižní Morava čte. Do konce října nám odevzdalo práce 28 dětí. Z toho jsme měli obrovskou radost, protože jsme se trošku báli, že uzavření knihovny bude pro mnohé znamenat nečinnost. Těžko se vybíraly ty nejlepší práce, ale do krajského kola mohly postoupit jenom čtyři. Všichni ostatní mladí spisovatelé a výtvarníci budou pozváni „na Mikuláše“ do knihovny. Čeká na ně diplom a kniha,“ informuje NOVÉ SLOVÁCKO ředitelka Městské knihovny v Kyjově Michaela Moudrá.

Současně se snaží obohatit čtenářům jejich služby a přiblížit je co nejpočetnějšímu zastoupení všech generací.

„1. října jsme nastartovali krás-
nou akci S miminkem do knihovny – setkání rodičů a dě-
tí do tří let věku. Hrálo se loutkové divadlo, povídalo se o důležitosti předčítání, prohlížely se vhodné knihy pro miminka, besedovalo se. Bohužel listopadové setkání už nemohlo proběhnout,“ řekla s postesknutím Moudrá.

Pro všechny, kteří rádi čtou ve svých mobilních zařízeních chystají v kyjovské knihovně novou službu – výpůjčku E-knih, kterou plánují spustit v nejbližší době.

Do finiše se blíží také projekt na rekonstrukci knihovny-čítárny. „Pokud nám vyjde, budou se moci všichni návštěvníci těšit na zbrusu nové, moderní prostředí čítárny, které by mělo vyhovovat všem věkovým kategoriím. Až se uvolní nařízení, otevřeme alespoň v režimu výdejního okénka. Uživatelé budou moci knihy objednávat buď on-line formou mailové zprávy do knihovny nebo přímo v budově písemnou formou. Knihovna bude otevřena pro veřejnost dva dny v týdnu pro vracení a vyzvednutí objednávek, ostatní dny budeme objednávky vyřizovat a chystat. Tak doufejme, že to bude co nejdříve,“ uzavírá s přáním ředitelka Michaela Moudrá.                              

(Antonín Vrba)