Kultura

Jihomoravský kraj udělil další tři tituly Mistr tradiční rukodělné výroby

Sobota Srpen 24, 2019
825
Jihomoravský kraj udělil další tři tituly Mistr tradiční rukodělné výroby

REGION – Jihomoravský kraj od roku 2012 každoročně uděluje titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje. V letošním roce byl seznam držitelů titulu rozšířen o tři nová jména v oblasti lidové rukodělné tvorby. Ocenění jim slavnostně předal hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a radní Tomáš Soukal v rámci festivalu Slovácký rok v Kyjově v sobotu 17. srpna 2019.

„Věřím, že letošní držitelé ocenění budou inspirací pro mladou generaci, aby se dále snažila vzácná řemesla a dovednosti udržovat,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

Titul Mistra tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje za rok 2019 udělila Rada Jihomoravského kraje 18. dubna 2019 Marcele Hrabovské ze Želešic za kraslice zdobené slaměnou intarzií, Romanu Slanému z Řícmanic za výrobu včelích klátů a Pavlu Petrželovi z Vracova za výrobu malých cimbálů.

V letošním roce byly podány nominace na udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje již poosmé. Regionální pracoviště pro lidovou kulturu Jihomoravského kraje při Masarykově muzeu v Hodoníně přijalo tři nominační návrhy. Všichni nominovaní splnili požadavky dané pravidly pro udělování titulu. Titul je spojen s finančním darem Jihomoravského kraje, který v letošním roce činí 20 000 korun, a s pamětní plaketou. PhDr. Jiří Klement