Jaké jsou barvy letošních Vánoc? „Hnědá, růžová a bílá,“ radí florista a zahradník Pavel Slinták

BZENEC – Je tady znovu nejkrásnější období roku, v neděli začal adventní čas a Vánoce již po roce opět klepou na dveře. Není snad domácnost, která by si právě v této době nezdobila svůj dům či byt adventními věnci, aranžmá z chvojí, vánočními svícny nebo alespoň nekoupila nějakou tu vánoční svíčku na stůl. Ne každý je tak zručný, že si adventní výzdobu dokáže vyrobit sám, a na řadu tak přichází v těchto dnech především floristé a zahradníci. Ti nabízejí věnce k dozdobení i již hotové, které stačí už jen postavit na stůl. Dušičkový čas je pro floristy, tedy květinové aranžéry, stejně jako ten vánoční, nejnáročnějším obdobím roku. Jak jsou na tom ale Češi právě s trendy, co se Vánoc týká? „I když je každý rok jiná móda ve zdobení a barevnosti, jsme v tomhle tradiční. Jednoznačně ve výzdobě vede jmelí, ale už nemusí být zelené, trendy je měděná, stříbrná a zlatá. Jedlové a smrkové věnečky zůstávají. Červenou barvu ovšem střídá bílá,“ říká PAVEL SLINTÁK, který má teď plné ruce práce s výrobou věnců a aranžmá v Zahradnictví U Hušků v Bzenci. Jaká je ale vůbec symbolika oblíbeného adventního věnce, na kterém už hoří první svíčka? A proč by v žádné domácnosti nemělo o Vánocích chybět zavěšené jmelí?
Začíná advent, lidé si právě v těchto dnech zdobí své domy a byty, a to nejen v interiérech, ale také okenní parapety a dveřní vstupy. Jaké jsou vůbec letošní trendy v adventní a vánoční výzdobě? A kdo je vlastně určuje?
Určujícím trendem je barva. Ta se mění nebo spíše cyklicky obměňuje. Barevné trendy letošních Vánoc jsou růžová, různé odstíny šedé, kombinace černo-bílá. My v našem zahradnictví se snažíme každý rok o nějaké trendové věci zpestřit náš sortiment, ale jinak dle přání zákazníka nejoblíbenější barvy jsou fialová, červená, zlatá, stříbrná, modrá a samozřejmě bílá.
Kdo vlastně trendy na aktuální rok určuje?
Vánoční trendy si určují sami floristé dle vlastní inspirace.
Jaké další barvy a detaily letos dominují adventním věnečkům a vánočním svícnům?
Kromě již zmíněných letos dominují barvy hnědá, růžová a bílá.
Pozorujete v posledních letech nějaký trend v tom, zda si více lidí vyrábí adventní věnce a vánoční svícny a aranžmá doma, nebo to nechávají právě na floristech a zahradnictvích, zkrátka na profesionálech?
Je to různé dle typu zákazníka, většinou mladé maminky si u nás koupí věneček namotaný na zeleno a poté doma s dětmi dozdobí.
Jaké by se měly dodržovat zásady a postupy při výrobě a výzdobě adventního věnce? Nebo je to na fantazii a kreativitě každého?
Každá floristická disciplína má své zásady a pak už se to odvíjí od kreativity. Adventní věnec má čtyři svíčky, pokud je to svícen na stůl nebo na hrob může tam být jedna až čtyři svíčky. Pokud zdobím, začínám velkými věcmi, jako jsou květy a podobně, postupně snižuji velikosti a tvary. Je to jako v přírodě, dominantní velký květ a kolem spousta malých.
Adventní věnec má svou prastarou symboliku, stejně jako čtyři svíce, které se na něj do kruhu upevňují. Ne každý ji ale zná. Jaká je tedy symbolika tohoto nejtypičtějšího adventního aranžmá?
Advent znamená příchod, kdy lidstvo čekalo na příchod Spasitele. Pro věřící je čtyři týdny trvající advent dobou zbožného rozjímání a příprav na svátky, kdy by se také měli postit.
Jak to ve vašem zahradnictví vypadá právě v těchto dnech? Je pravda, že zahradníci v období kolem Dušiček, Adventu a Vánoc téměř nespí?
Ano, období kolem Dušiček a Adventu je pro nás časově náročné. S přípravami začínáme již v srpnu, kdy se sbírá na poli sušina (statice, tatarika), která se nechá usušit, navázat a poté nakolkovat. Některé druhy se stříkají barvou, na Vánoce se zase bělí. Šišky se namáčí do barvy, dále se bělí vrbové proutí, zlatí jehnědy. Je toho samozřejmě mnohem víc, jen v kostce jsem nakousl ty nejdůležitější věci.
Materiál je tedy potřeba začít řešit dlouho dopředu. Musí se nachystat dostatečné množství jmelí, ozdob, suchých i živých květů a další přízdoby. Co to obnáší konkrétně u vás? Jak se na období adventu a Vánoc chystáte vy?
Jak už jsem zmínil, chystáme se v předstihu a první adventní neděli už musí být všechno připravené a pak už se jen dolaďují věci, zdobí se a aranžuje.
Vy si asi tu poklidnou předvánoční atmosféru moc neužijete. Těšíte se každý rok, až to celé skončí? V případě zahradníků je to ale asi až opravdu těsně před Štědrým dnem, že?
Ano, máte pravdu. My končíme až těsně před Vánocemi, ale nemůžu říct, že si tu vánoční atmosféru neužijeme, ba přímo naopak. Jsme rodinné zahradnictví, které je na trhu již přes sto let. Ctíme tradice a zároveň se nebráníme novým trendům. Symbol rodiny je pro nás důležitý a v tom duchu vychováváme naše děti, které snad v téhle filozofii budou pokračovat. Atmosféra kolem adventu vás pohltí, a to je strašně fajn, že se o to můžete podělit s ostatními.
Dávají lidé v poslední době přednost spíše živým vazbám, nebo sahají ke klasice, která tak rychle neopadá, nezvadne? Přece jen taková vazba, svícen nebo věnec není dnes úplně nejlevnější záležitost.
Co se týče adventních věnečků tak převažuje živá vazba z chvojí. Lidé upřednostňují věnečky z nobilisky, smrku, túje, krušpánku atd. Jsou sice dražší, ale provoní tím celý byt a navodí vám to krásnou vánoční atmosféru. Pokud máte umělý stromek, tak je aspoň dobré mít část vánoční výzdoby ze živých větviček.
Pokud tedy zvolím živou vánoční dekoraci nebo svícen, jak o ně pečovat, aby vydrželi co nejdéle? Je dobré je rosit a podobně?
Péče není již tak důležitá, důležitá je volba materiálu, který daný zahradník zvolí. Věnce z nobilisky vám neopadají, jen zaschnou, pokud zvolíte smrk, je lepší aranžmá ve florexové pucce, která je nasáklá vodou a můžete během adventu jen dolévat. Co se týče túje, tak ta je někde mezi, ta zaschne. Chvíli vydrží a pak opadá, podobně je na tom i krušpánek.
Liší se nějak výrazně zimní vazby od těch, které si lidé objednávají na nejrůznější oslavy v průběhu zbytku roku? Zásadní je asi použití základního materiálu, v zimě je to víceméně chvojí, je to tak?
Ano, je podstatný rozdíl při zpracování chvojí na jaro, kdy je strom v rozpuku, nebo v zimě, když už je zazimovaný a nemá žádné mladé přírůstky, a nehrozí nakvétání jako třeba u tisu. Co se týče přízdob, jednoznačně Vánoce rovná se flitry a bělení.
Pokud by se chtěl letos do vánoční výzdoby pustit i úplný začátečník, co by si měl připravit a nakoupit, aby mohl tvořit? Doporučujete třeba i tavnou pistoli, nebo je to zbytečné?
Začal bych tím, co budu zdobit, jaké si zvolím věci, sušinu, exotiku nebo látkové flitrové květy a přízdoby. Sice spousta věcí je již v zápichu, ale i tak je potřeba tavná pistole. Jen jedna důležitá poznámka, co se týče bezpečnosti. U adventních věnců je důležité použít bodce pod svíčky a silně hořlavé věci nearanžovat přímo u svíček. A pokud se tomu nevyhnete, tak alespoň kontrola během hoření.
Mají Češi v oblibě i něco méně tradičního, jako je třeba cesmína, nebo vyžadují tu starou dobrou klasiku – jmelí, smrkové a jedlové věnečky, červenou barvu?
V tomhle jsme tradiční. Jednoznačně jmelí, ale už nemusí být zelené, trendy je měděná, stříbrná a zlatá. Jedlové a smrkové věnečky zůstávají. Červenou barvu střídá bílá.
Proč by v žádné domácnosti nemělo chybět o Vánocích zavěšené právě jmelí? Jaká je jeho symbolika?
U nás doma jmelí chybět nesmí. Což samozřejmě jako zahradník beru jako prioritu číslo 1. A proč? Jmelí bylo totiž v minulosti spojováno s řadou pověr. Za posvátné jej považovaly již staří Keltové. Jmelí si zavěšovali do domů, aby je chránilo před zlými duchy a čarodějnicemi. Věřilo se také na kouzlo lepivých bobulí, jež mají moc vyvolat a udržet lásku.
Proto ty polibky pod jmelím?
Ano, přesně tak.
Co vše připadá na Vánoce v úvahu jako výzdoba? Věnce na stůl mohou doplnit adventní věnce na dveře. Co ještě vytvoří krásnou vánoční atmosféru?
Těch věcí, kterými si lze vyzdobit dům v adventním a vánočním čase, je skutečně celá řada. V prvé řadě jsou to adventní věnce na položení na stůl. Dále pak závěsné věnečky do prostoru, adventní parter, adventní kalendář, závěsné girlandy, truhlíky na balkon nebo za okna. Malý vánoční stromeček má různé techniky zdobení jako je vázání, vypichování, skobičkování nebo lepení. Stejně tak existují na trhu nejrůznější vánoční svíčky na stůl či na hroby. A v neposlední řadě jsou to různé vánoční vazby aranžované do florexu nebo do misek, vánoční koule a hvězdy. A to jsem popsal jen okrajově. Technik a materiálu je na trhu opravdu spousta.
(Hana Raiskubová)
Diskuze