Kultura

Fašankové veselí ve Veselí nepřijde zkrátka ani v covidové době

Úterý Únor 9, 2021
1038
(Foto: Reprofoto – AV)

VESELÍ NAD MORAVOU – Covidová pandemie už téměř rok nepřeje kulturním akcím a dosáhla už i na zimní zvyk jakým je fašanek. Jeho tradice se spojuje s obdobím veselí a hodování mezi dvěma postními dobami. 

Novodobá fašanková tradice se ve Veselí nad Moravou obnovila v roce 2008, kdy navázala na průvody masek, které pořádaly učitelky a děti z mateřské školy Tyršova. 

„První dva ročníky se uskutečnily v atraktivních prostorách nádvoří zámku a již od počátku se těšily velkému zájmu veřejnosti. Kulturní program byl vždy doprovázen ochutnávkou zabijačkových specialit a prodejem dalších pochutin. Od roku 2010 se součástí fašankové tradice staly rovněž prodejní trhy se stánky s pestrou nabídkou, které se prvně uskutečnily na prostranství před kinem Morava v centru města, aby se poté již na stálo usadily v malebném prostředí historického Bartolomějského náměstí,“ zavzpomínal na začátky zdejšího fašanku Michal Blažíček, ředitel Veselského kulturního centra. 

V průběhu let zde neustále rostl zájem diváků a rozvíjel se tak i samotný doprovodný program. Průvod se navýšil o místní folklorní spolky a navyšoval se i počet maskované veřejnosti. Novou tradicí se rovněž stalo otužilecké koupání v řece Moravě, která se stala divácky vyhledávanou atrakcí. V posledních letech se program rozšířil až do večerních hodin, kdy se v prostorách Panského dvora konal košt pálenek a místních specialit s fašankovou zábavou, jejíž vyvrcholením bylo tradiční pochovávání basy.

„Letos jsme si mnoho společenského a kulturního rozptýlení neužili, radost ale nezmizela, jen se schovala do našich domovů. Proto bychom se s vámi spojili alespoň na dálku prostřednictvím on-line přenosu a poslali vám domů útržek z hudebního programu, který měl a má při masopustních oslavách vždy jednu z hlavních rolí,“ zve čtenáře NOVÉHO SLOVÁCKA, Michal Blažíček.   

Organizátoři připravili pro internetové diváky on-line přenos z fašankového koncertu z Panského dvora.

„Koncert zahájí cimbálová muzika Fraj a uvede dechovou hudbu Šarovec. Dechová hudba představí pestrý program se zapojením sólistů z Veselí nad Moravou a mluveným slovem jej doprovodí moderátor Českého rozhlasu Karel Hegner. V průběhu pořadu se budete moct přes internet také zapojit a nechat si zahrát na přání,“ doplňuje s pozváním pořadatel Michal Blažíček.

Živý přenos z Panského dvora proběhne v sobotu 13. února 2021 od 18 hodin a poběží na youtubovém kanálu Veselského kulturního centra. Odkaz naleznete rovněž na stránkách www.kultura-veseli.cz nebo na facebookové stránce Veselského kulturního centra.

(Tonda Vrba)