Zprávy

Fantastický pocit čekal při premiéře na velické ochotníky – vyprodané hlediště

Pátek Listopad 19, 2021
927
foto Petra Šťastná: Na velické ochotníky čekalo při své premiéře vyprodané hlediště, které bylo s jejich výkonem na prknech, která znamenají svět, hodně spokojené.

VELKÁ nad VELIČKOU – Snad se nedá v této době našemu titulku ani věřit, ale je to tak! Při úvodním představení  místních divadelníků v premiéře po desítkách let obnovené hry s názvem „Jako pralidé“ diváci překvapili a vyprodali do posledního místečka sál kulturního domu. 

Navíc to bylo ještě ve všední, a to pracovní den 3. listopadu.

Odehraný veselý kus zavedl diváky do pestrobarevného světa pravěku. Tlupa pralidí nastolila otázku, zda je pro dosažení lepší budoucnosti důležitější zdravý rozum, technický pokrok nebo sexuální volnost.

„Zájem diváků byl velký a krásné ohlasy po divadle, což je vše říkající. Několik dnů dopředu jsme měli kapacitu hlediště vyprodanou. Mám z toho radost,“ prohlásila spokojeně Soňa Pachlová, vedoucí kulturního domu.

Jednalo se vůbec o první vystoupení Velického ochotnického spolku (VOSK), který chce svou činností navázat na své předchůdce, kteří ve Velké nad Veličkou působili až do konce 70. let. Divadelní hra „Jako pralidé“ byla dle dochovaných pramenů poslední hrou, kterou zde ochotníci v roce 1979 uvedli a symbolicky byla rovněž první hrou, kterou se uvedl obnovený ochotnický spolek.

„Poprvé jsme se zájemci o divadelní činnost setkali koncem února loňského roku a postupně se vytříbil základ pro stávající soubor. V dnešních dnech čítá 15 členů a řadu dalších osob, kteří se podílejí na přípravě představení například při výrobě kulis či tvorbě propagačních materiálů,“ představuje ochotníky jejich člen Lukáš Pachl.

Podle něho přípravu hry provázelo mnoho těžkostí. Problematické bylo získání scénáře hry, který nebyl k dispozici v elektronické podobě a notového zápisu k písním. Členové souboru Jan Grabec a Adam Pšurný jej musely vytvořit a upravit podle záznamu představení dostupného na internetu natočeného v devadesátých letech. 

„Zkoušení hry bylo několikrát dlouhodobě přerušeno z důvodu opatření, která měla zabránit šíření epidemie COVID-19. Soubor byl nucen dvakrát zrušit plánovanou premiéru hry, kdy tato měla poprvé proběhnout již na podzim roku 2020. V průběhu nácviku hry došlo k výměně na postu režisérky, když Martina Procházková odešla plnit mateřské povinnosti a nahradila ji Štěpánka Minksová. Martina Procházková se následně k souboru opět připojila, a dokonce zaskočila při představení 12. listopadu ve Veselí nad Moravou za nemocnou kolegyni,“ říká Pachl.

Pro velký úspěch plánuje VOSK odehrát ještě jednu reprízu představení na domácích prknech. 

„Do budoucna chceme pokračovat ve své činnosti a každoročně uvést novou divadelní hru. Přestože jsme soubor ještě mladý, cítíme, že jeho silnější stránka jsou komedie a tímto směrem se chceme rovněž ubírat ve své dramaturgii,“ dodává s určitým přáním Lukáš Pachl, který dělá ve Velké nad Veličkou obecního kronikáře.                                     (av)

Štítky:

život v regionu