zahrádka / vinohrad

Dravý roztoč Typhlodromus pyri – nejlepší přítel zahrádkáře

Čtvrtek Leden 20, 2022
1295
Aplikace dravého roztoče je jednoduchá – v zimě se přiváže jeden pásek na každý třetí keř, nebo tři pásky na jeden střední strom. Poté už si tento malý tvoreček poradí sám – při vhodné teplotě se probudí, vyleze a začne „dělat pořádky.“ Přitom se optimálně rozmnožuje, takže není třeba další sezonu přidávat nové.

Tak nějak přirozeně se snažíme vzhledem k současnému stavu okolo nás a také k našemu zdraví, chovat k přírodě šetrněji. Vinaři, sadaři a zahrádkáři už běžně nepoužívají tak invazivní a silné přípravky, které kromě škodlivých organismů vyhubí i ten prospěšný. Díky moderní vědě máme více alternativ, ale i starých – osvědčených, které příroda vymyslela sama daleko před námi.

A jeden takový malý bojovník, kterého je vhodné nasadit do kultur právě teď v zimě, protože spí, je dravý roztoč Typhlodromus pyri. Tento drobný, asi 0,6 mm velký roztoč, napadá nejen mnoho druhů škodlivých roztočů jako svilušky, vlnovníci a hálčivci, ale i larvy třásněnek a jiný drobný hmyz, který likviduje stromy, keře a hlavně révu.

Díky stále vyšším teplotám, které naši zemi postihují, jsou škodliví roztoči a brouci stále rychlejší a aktivnější. Platí rovnice, čím vyšší teplo, tím větší aktivita těchto malých nepřátel. A nepoužijeme přitom ani kapku chemie.

Přírodní zabiják

Náš Typhlodromus se uživí pylem rostlin, případně vydrží dlouhodobě hladovět. Škodlivými roztoči se živí jak dospělí draví roztoči, tak jejich nymfy. Dokáží přezimovat ve vinicích a sadech a druhým rokem se jejich počet násobí, takže biologická ochrana je jednorázová a dlouhodobá. Zásadně zredukuje bez nutnosti zásahu člověka počet škodlivých roztočů v oblasti.

Významnou vlastností kmene Typhlodromus pyri – „Mikulov“ (který mimochodem máme v sortimentu) je odolnost proti běžným přípravkům jako je Kumulus, Nissorun, Lepinox plus či Spintor. Zničit jej naopak mohou postřiky jako Vaztak, Decis a Karate, takže i s tím musíte počítat a dát si na to velký pozor.

Dravý roztoč se aplikuje pouze v zimě, od prosince do února, kdy se dá také jen koupit. Je ukryt v látkových páscích, které jdou velmi lehce instalovat na keře a stromy. Běžně stačí jeden pásek na každý třetí keř nebo tři pásky na jeden střední strom. V balení bývá 25 nebo 50 pásů, takže na zahradu či běžnou vinici postačí několik balení.

Nenahraditelný domácí mazlíček, který nepotřebuje péči

Draví roztoči se vysazují pouze 1x za existenci vinice či sadu. Podmínkou je pouze opatrný výběr a zacházení s pesticidy, ideálně žádné (jak již bylo zmíněno výše). Jakmile se dostatečně namnoží, udržují škůdce v takovém počtu, že již neškodí.

Jde vlastně o statečného bojovníka proti škodlivým roztočům. Ti výrazně snižují množství i kvalitu hroznů a ovoce, způsobují zasychání rašících letorostů a horší vyzrávání dřeva. A může dojít až k odumření celých keřů či stromů.

V současnosti jsou populace těchto škodlivých roztočů velmi odolné vůči množství chemických přípravků a náš drobný bojovník je vlastně jedinou obranou.

Zbývá jen dodat, že koupené pásky nesmí být v teplotě přesahující 7°C. Jinak se roztoč vzbudí a zmizí dříve, než je aplikujete na keře. Z tohoto důvodu bohužel odpadá možnost zaslat jej v balíku. Možný je pouze osobní odběr.

Ve Vinařském domě je máme aktuálně v nabídce, takže si pro tohoto malého a dravého kamaráda pěstitelů můžete kdykoliv přijít, protože právě teď je ten nejlepší čas.

 

Aplikace dravého roztoče je jednoduchá – v zimě se přiváže jeden pásek na každý třetí keř, nebo tři pásky na jeden střední strom. Poté už si tento malý tvoreček poradí sám – při vhodné teplotě se probudí, vyleze a začne „dělat pořádky.“ Přitom se optimálně rozmnožuje, takže není třeba další sezonu přidávat nové.

Zbyněk Kopeček

 

Štítky:

vinohrad