Rozhovory

„Cukroví o svátcích? Dopřejte si jej klidně bez výčitek,“ radí dietoložka Slimáková

Sobota Prosinec 19, 2020
944

„Svátky by měly být obdobím klidu a odpočinku, pohody a tolerance. Při sledování prosincových obchodních center přeplněných spěchajícími človíčky obloženými krabicemi mám ale pocit, že Vánoce jsou o stresu,“ říká jedna z největších předních odbornic na výživu a zdravý životní styl PharmDr. MARGIT SLIMÁKOVÁ. Rodačka z Vracova, která prožila několik let také v Kyjově, vsadila před lety na osvětu, psaní knih a přednášky. Vzkazuje, že sváteční dny rozhodně nejsou o odříkání, vyhýbání se cukru a bílé mouce, jak radí někteří propagátoři zdravé stravy. „Naopak, sladkosti si o svátcích klidně dopřejte a rozhodně bez výčitek. Co doporučuji je navzájem se tolerovat a především brát věci s nadhledem, protože stres nikomu neprospěje,“ vzkazuje před exponovanými dny v roce přední česká dietoložka. Jak tedy podle ní ve zdraví a v pohodě přežít Vánoce?

Do Vánoc zbývá pár dní a hospodyňky šílí. Generální úklid, mytí oken, „šůrování“ skříní, zběsilé nákupy dárků, dvacet druhů cukroví. Je tohle všechno v pořádku? Jak si užít předvánoční čas a „nezbláznit?“

Především doporučuji zkrácení doby u plotny. Namísto v Česku tradičních devíti druhů upečeme jeden anebo dva a další pečivo anebo dezert vždy až se tyto sní. Vaření je o špetku náročnější pouze na Štědrý den, kdy třeba my doma vaříme Štědrovečerní kyselici, ale ostatní sváteční dny se vaří jako obvykle. To znamená zdravě, kvalitně a rychle. Pro další inspiraci, jak si zjednodušit Vánoce doporučuji skvělou knihu Johna Grishama Vánoce nebudou.

Co Vánoce a tolik oblíbené tradiční české cukroví? Většina z nás si zkrátka neumí svátky ani představit bez lineckého a vanilkových rohlíčků.

Sladkosti ano – a rozhodně bez stresu! O našich postavách a kondici totiž vůbec nerozhoduje několik svátečních dnů během Vánoc. Ani týden po Novém roce, ve kterém ještě plníme novoroční předsevzetí, nemá na zdraví zásadní vliv. Naše zdraví může ovlivnit pouze styl každodenního chování po dobu celého roku. 

Není tedy problém dát si po smaženém kapru s bramborovým salátem i nějaký ten včelí úlek jako bonus? 

Nepovažuji za problém, když si o svátcích dopřejete nějaké sladkosti, ideálně nejlépe ty zdravější. Mnohem horší než jakýkoliv vanilkový rohlíček je totiž stres při přemýšlení, jak si ubližujete. Stres vede k vyplavování hormonů, které už dnes tělo nevyužívá k útěku před mamutem, ale  nejčastěji vedou k ukládání tuků a to ještě na tom „nejlepším místě“, tedy na břiše.

Radíte tedy k těm tradičním zařadit při pečení i některé zdravé druhy cukroví? 

Přesně tak, už při přípravě vánočního pečení a vaření přemýšlejte a zařaďte také méně kalorické druhy nebo využijte nápadů na zdravé vylepšení receptů. Pro svátky si předem naplánujte dvě až tři sladké večeře anebo snídaně, při kterých si bez výčitek pochutnáte na některých z vhodnějších sladkostí. Zkuste ovšem ještě před tím, než se do čehokoliv sladkého zakousnete, po doušcích v klidu vypít neslazený bylinkový čaj. 

K čemu je tato procedura prospěšná? 

Díky tomu částečně utišíte hlad a více si uvědomíte, jak hodně je pečivo sladké.

Co si do jídelníčku naplánovat na volnější sváteční dny bez návštěv? 

Rozhodně si naplánujte jednodušší jídla, například husté zeleninové a luštěninové polévky, které můžete doplnit žitným chlebem nebo vánočkou. Po jídle nezapomeňte poděkovat slunci za úrodu, farmáři za její sklizení a kuchařce za uvaření.

Je dobré chodit na sváteční návštěvy spíše hladoví? 

To rozhodně ne, stejně tak na večírky. 

Co se nejvíce osvědčuje v období svátků u vás doma? Jak se účinně bránit stresu z Vánoc, který někteří tak úzkostlivě prožívají? 

Snížení počtu dárků na minimum. Toto pravidlo jsme poprvé vyzkoušeli při trávení vánoc na bio farmě na Novém Zélandu. Ještě před příletem nám pan majitel oznámil, že v rodině se dává každému dítěti jeden dárek a dospělí si popřejí. To byla naráz pohoda, kdy jsem přeskočila pečení, zdobení a hromadné nákupy. Každé dítě dostalo jeden dárek a všichni jsme byli stejně spokojení, jako když bylo těch dárků více. Na farmě jsme pak na Štědrý den zajeli s farmářem zkontrolovat ovce na pasekách a po cestě uřezali menší nevhodně rostoucí jehličnan, který zbytek dne děti zdobily. 

Takže jste ten rok ani nepekla?

Paní domácí upekla jen ovocný chlebík a připravila jednoduchou vegetariánskou večeři, takže jsme všichni měli spoustu času na příjemné povídání si.

Dárky nejsou o penězích, měly by udělat radost a je jedno, v jaké jsou hodnotě. Jaké dárky si dáváte u vás v rodině? 

Upřednostňujeme zážitkové dárky namísto věcí. Už se nám například osvědčil kupón pro Segway projížďku po Praze, kupón do lanového centra, koupení si gorily na Borneu, kdy vy platíte jídlo a dostáváte fotku se zprávou, jak gorilce chutná. Anebo třeba investice do vysazení stromečku v deštném pralese. 

Poradila byste něco podobného i u  nás v Česku?

Nabízí se celá řada možností a darování jako například sponzorování zvířátka v ZOO anebo kupón na jednodenní vyzkoušení práce pastevce.

Máte nějaké nápady na opravdu smysluplné dárky pro ty, kteří mají ještě v plánu běhat po obchodech na poslední chvíli a stresují se, co nakoupit pod stromeček? 

Mám jich spoustu, tak třeba bambusové hrníčky na kávu nebo plátěné pytlíky pro bezobalové nákupy. Doporučuji projekty Ponožky od babičky, vstupné do cvičebny, monitor pohybu nebo mini-trampolína pro zdraví. Knížky jsou pro úplně každého, protože čtení zlepšuje paměť a zvyšuje inteligenci, uklidňuje, zbavuje stresu a baví.

Jaká jsou vaše zdraví prospěšná sváteční doporučení?

Neběhejme po supermarketech, ale zaběhněme si do parku. Nadělme si pozornost místo desítek drobných hloupostí. Namísto vyčerpávajícího pečení, ze kterého nám po svátcích zbudou už jen nechtěné přírůstky na těle, si vyzkoušejme podávat jako dezert třeba jen zapečená jablka.

Nebylo by lepší svátky zrušit, pokud někoho tak moc stresují? 

Samozřejmě nechci rušit svátky. Můžeme si je ale zkusit užít jako čas pohody, přátel a odpočinku. Ne každého skutečně naplňuje motat se pořád kolem trouby a sporáku. I když nepopírám, že pro někoho můžou desítky druhů dokonalých sladkostí znamenat skutečnou vášeň. Co takhle zkusit zapomenout na cukroví a třeba si jen upéct jablka, připravit jen pár zdravějších drobností nebo si dát něco sladkého jenom v restauraci, kam zajdeme mezi svátky?

Jak je podle vás důležité dodržovat o Vánocích tradice? 

Tradice jsou krásné, ale není naší povinností je dodržovat. Mají smysl, když si je užíváme, ne když je odškrtáváme jako povinnosti. S manželem a dětmi jsme nejedny Vánoce strávili na cestách a tato zkušenost mi obrovsky pomohla brát všechno s nadhledem. Existují i lidé jako já, kteří nepotřebují jen pečlivě plnit, co se má, ale snaží se také si Vánoce užít. 

Jedním z nejkontroverznějších témat ve zdravé výživě je pitný režim – co odborník, to názor. Kolik tekutin by měl člověk za den vypít? Existuje vůbec nějaké pravidlo, nebo jde o šikovný marketing? 

Odmítám hrát hru na cpaní potřeb zdravého člověka do tabulek, určování, kolik litrů, čeho máme vypít, kolik gramů nebo porcí či kalorií jíst. Takováto přesná data potřebují třeba lékaři v případě zachraňování životů, při nastavování režimů těžce nemocných lidí. Pro zdravou stravu doma a dostatek tekutin nepotřebujeme žádné míry, váhy ani studie. Namísto tvrzení jiných – studií, expertů či výrobců doplňků vnímejme své tělo, respektujme jeho potřeby a zůstávejme v pohodě. 

Na čem vlastně množství tekutin denně závisí? Je to tělesná váha, roční období, množství vydané energie? 

Třeba i na stravě, kterou jíme, protože tou také dodáváme tekutiny a naprosto jiné množství tekutin přijímá pojídač zeleniny a polévek, než ten, který se živí sušenkami a chipsy. Potřebu tekutin ovlivňuje také náš metabolismus, hormonální systém, tělesná teplota, aktivita, teplota prostředí či některé nemoci.

Co vyřadit z jídelníčku, pokud skutečně někdo řeší obezitu?

Je vhodné ze skutečných potravin omezovat zdroje sacharidů, jídelníček stavět na kvalitní bílkovině a zelenině. Pro znovu nastavení citlivosti k inzulinu prospěje i omezení počtu denních jídel anebo času, kdy se jí, tedy přerušované postění se. 

Jak je to se solí, je skutečně tak škodlivá? Není řešení používat více aromatických bylinek?

Solit je třeba co nejméně, to je roky omílaná domněnka. Ve skutečnosti zatím nemáme dostatek důkazů, že by snižování příjmu soli mělo jednoznačně jenom příznivý efekt na zdravotní stav člověka. Strava bez soli je nechutná a kampaň za omezování soli a cholesterolu maskuje skutečný problém naší stravy, kterým je přejídání se cukry. To totiž prokazatelně škodí. Jejich nadbytek způsobuje obezitu, cukrovku, nemoci srdce a cév včetně vysokého krevního tlaku.

Čím se dá vybalancovat sváteční přejídání?

Nechoďte do obchodů, na návštěvy ani na party vyhladovělí nebo vystresovaní. Hlad i stres jsou jasné podněty k bezmyšlenkovitému pojídání nezdravostí. V místě, kde jsou desítky sladkostí k snědku, se vědomě rozhodněte pro jeden nebo dva druhy. Radši si od každého dopřejte i dva kousky, než abyste ochutnávali všech dvacet druhů. Čím více druhů se nabízí a zkouší, tím více toho celkově sní.

Je dobré zařadit v průběhu svátků nebo po nich i menší půst? 

Ano. Vydatnější jídla prokládejte lehce stravitelnými polévkami, případně prokládejte sváteční jídlo přerušovaným půstem. To znamená, vynechejte následující snídani nebo večeři. Jídlo a relaxaci střídejte také s pohybem a pobytem venku. Mezi večírky a návštěvami naplánujte setkání venku, procházky s přáteli anebo zážitková setkání s kolegy venku. 

Jakou alespoň minimální pohybovou aktivitu byste pro nadcházející sváteční dny doporučila?

Vyzkoušejte po všechny sváteční dny dodržovat určitě alespoň doporučený počet kroků.

 (Hana Raiskubová)