Revue

Chytáte se o adventu na trhy nebo do kostela?

Neděle Prosinec 12, 2021
675

Petr Flašar, zaměstnanec přístavu, Petrov

Každý rok se rád zúčastňuji vánočních trhů. Není to tak o tom, že bych horlivě nakupoval, i když vždycky se nějaká ta drobnost koupí – třeba před dvěma lety v Olomouci nádherný odlévaný zvoneček se Svatým Václavem pro našeho vnoučka Václava. Ale co na trzích miluji, je korzování s horkým svařáčkem či grogem a potkávání se s přáteli a užívání si té příjemné předvánoční atmosféry.

 

Sára Urbanová, výtvarník – pedagog, Strážovice

Taková základní otázka mě vzhledem k poslední době zaskočila. Už se asi začínáme učit nic moc dopředu neplánovat. Určitě budeme chodit do lesa a co se týká trhů, zavítáme do obce Lovčice, kde si tuhle tradiční akci nehodlají nechat ujít a řešení je geniální – stánky budou rozmístěny po celé vesnici a zaznačeny v mapce. Jesličky v kostele snad zvládneme taky.

 

Andrea Něničková, programová pracovnice v KD, Vlkoš

Vzhledem ke složitosti situace, kdy ze dne na den měníme už několikrát změněné podmínky kulturních akcí, nemám ani čas myslet na to, jestli budu trávit advent návštěvou trhů. Určitě budu na tom našem kyjovském, samozřejmě pracovně.

 

Josef Panák, řidič, Rohatec

Na trhy se těším každý rok a letos tomu nebude snad jinak. Doufám, že momentální situace nějak razantně vánoční trhy nijak neomezí a budeme si moct s dětmi užit tu pravou adventní atmosféru.


Božena Hyráková, dělnice, Ostrožská Lhota

Nedokážu si představit vánoce bez oblíbené tlačenice na vánočním trhu. Člověk nasává atmosféru vnějškem i vnitřkem (svařák, ale s mírou). Krásný čas, na který se moc těším a stříhám metr. Vánoce a vše s tím spojeno patří k nejkrásnějším dnům, které v roce máme. Hlavně doufám, že ten další rok bude lepší.

 

Zdeněk Zlomek, opravář jízdních kol, Velká nad Veličkou

Advent. Už pár let nechodím na různé akce, spojované s příchodem spasitele. Svařák, něco na chuť beru, ale jde podle mého hlavně o prodejní trhy. To nemluvím o reklamách v televizi a v Hypermarketech už od začátku podzimu.

 

Tereza Krpálková, studentka, Mutěnice

Na trhy určitě do Uherského Hradiště a do Hodonína. Do kostela se nechystám.

 

Marie Cíchová, žena v domácnosti, Chicago, USA, rodačka z Blatnice pod Sv. Antonínkem

My se chystáme do kostela, trhy moc neřešíme. Těšíme se na naši akci v České misi, na vázání adventních věnců.

 

Radim Šťastný, místostarosta obce, Ratíškovice

Můžeme-li se žduchat vozíky v Kauflandu, můžeme se i pod adventním nebem jarmakovat, je to zdravější. Avizované vánoční svátky jako svátky míru a klidu jsou ve skutečnosti upoceným pachtěním a nákupním maratonovým závodem. Kostel je dozajista oním místem zklidnění a i hledáním sebe samotného.

 

Veronika Řiháková, OSVČ, Dolní Bojanovice

Pokud to bude možné a situace to dovolí, půjdeme jak na adventní trhy, tak do kostela, jako každý rok.


Václav Hučík, emeritní prezident ČAP, Blatnička

Trhy jdou naprosto mimo mne. Abych tam něco prodával a nechal se buzerovat nějakými orgány, tak z toho už mě kapitalismus vyléčil. Abych si tam šel něco koupit, tak na to nemám peníze a chodit smutně mezi stánky v předvánočním čase… Zato kostel, to jo, na Štědrý večer nebo na Silvestra na půlnoční když mohu, tak jdu. Mám rád tyto křesťanské svátky, melodie a vůni jehličí a dýmu z dohasínajících svíček. Zde na jižní Moravě máme od Dušiček až do Hromnic krásně nastrojené hřbitovy, a to všechno když se spojí, tak je to pro mne neuvěřitelná nostalgie. Rodiče mě vychovali v křesťanských hodnotách. Je škoda, že zmizely vánoční tradice z naší obce. Chodili jsme za všemi holkami v dědině po koledě, na Štěpána, na Nový rok, na Velikonoce. Já bych šel i dnes, ale už není nikdo, kdo by se ke mně připojil a v některých domech by ani neodemkli, dělali by, že nejsou doma. U těchto zvítězil Santa a na našeho Ježíška křičí „Hallóóó ween!“

 

Jakub Eifler, letec, Vracov

O adventu se na trhy nechystáme. Rádi navštěvujeme program „Radujme se, veselme se“ na Strážnickém skanzenu. To už patří k naší tradici Vánoc po dlouhých 16 let. Vynechali jsme jen dvakrát a to kvůli nemocem dětí. Do kostela občas chodíme na půlnoční mši. Dáli pán Bůh letos zdraví, vyrazili bychom právě na půlnoční mši.

 

Ludmila Kacrová, úřednice, Vacenovice

Několik let jezdíme s rodinou na vánoční trhy do Uherského Hradiště, které patří k nejkrásnějším. Do kostela se také chystám, vždyť Vánoce jsou přece o příchodu Ježíška. Doufám, že mi dnešní epidemiologická situace dovolí tyto moje tradice neporušit.

 

Antonín Tesařík, poslanec PČR, Hodonín 

Vánoce jsou a pro mne vždy budou především oslavou narození Ježíše Krista a vrcholem adventní doby, kdy se lidé se svými rodinami připravují odedávna na příchod Spasitele. Jsou také obdobím radosti, svátkem rodiny, kdy ne všechny z nich mají možnost adventní a sváteční dny trávit společně, šťastně a ve zdraví. Rozhodně dávám přednost prožitku nádherné adventní atmosféry v kostele, kdy se také zároveň v duchu setkávám se svými rodiči, kteří již nežijí, mládím, oživuji si vzpomínky na dětství a chřupavý sníh pod nohama, když jsem jako chlapec ztichlým ránem kráčel ministrovat na roráty. Vánoční trhy, pokud letos vůbec v nějaké podobě budou, určitě potom také s vnoučaty a rodinou nevynechám, ale jsou pro mne zarámováním celkové atmosféry Vánoc, v jejichž středu je narození Ježíška. Přeji všem lidem dobré vůle o Adventu v srdcích pokoj, hodně lásky a zdraví, ty se koupit na trhu nedají.

 

ANKETA SE PŘIPRAVOVALA JEŠTĚ PŘED VYHLÁŠENÍM NOUZOVÉHO STAVU V ČESKU, KTERÝ PLATÍ OD PÁTKU 

  1. LISTOPADU 2021!

   

                                                                    Zaznamenal: Tonda Vrba

 

Štítky:

ankety