Kultura

Cestami suchovských republikánů se vydají již podesáté

Neděle Srpen 25, 2019
1217

Suchov – Když se v roce 2010 folklorní soubor Suchovjan a obec Suchov rozhodly uspořádat akci, která by připomněla působení spolku Súchovská republika, netušily, že jej bude organizovat i v roce dalším a už vůbec ne, že si najde takovou odezvu, že letos to bude již podesáté.

„Není se čemu divit, protože akce takového typu není organizována nikde jinde, je jedinečná a má svou osobitou atmosféru. Jde vlastně o folklorní putování krásnou horňáckou krajinou s muzikami, písničkami i tanci a příjemnými rozhovory se známými i dosud neznámými lidmi, prostě vznikají při něm i nová přátelství a seznámení,“ tvrdí Olga Floriánová, jedna z pořadatelek a hlavní iniciátorka akce, která jako většina dalších organizátorů vyráží do terénu každoročně v dobovém kostýmu.

Trasa rozveseleného průvodu vede od suchovské školy, sídla Súchovské republiky, přes vrch Háj do Velké nad Veličkou, kde se zrovna ve stejný den koná folklorní festival Ozvěny Horňácka. „Těmito místy chodívali suchovští republikáni — literáti Matúš Béňa a Otakar Bystřina, sběratel lidových písní Martin Zeman, malíři Joža Uprka a Jan Hudeček, učitel Alois Fiala či právník František Odrážka — za svými výpravami do horňáckých obcí, ale i do sousedního Slovenska a jinde. Poznávali, dokumentovali a propagovali hodnotnou tradiční lidovou kulturu Horňácka a potažmo i celého Slovácka. Z jejich odkazu žije tento kraj vlastně dosud. Přitom to tehdy byli mladí lidé, kteří měli rádi humor, písničky a muziky tohoto kraje, při nichž se vždy dobře bavili,” doplňuje Olga Floriánová, členka souboru Suchovjan.

I současná akce se nese v tomto republikánském duchu. Potěšitelné je, že se jí každoročně zúčastňují také někteří potomci suchovských republikánů — především od Otakara Bystřiny a Matúše Béni. Pořadatelé si také váží toho, že se pochodu s pravidelností rovněž zúčastňuje folklorista, sběratel lidových písní a muzikant Jaroslav Smutný, který letos oslavil 85. narozeniny a který opět absolvuje putování s basou na rameni či hraním na ni za chůze. Setkání začne v sobotu 24. srpna v 9. 30 hodin u suchovské školy, kde již tradičně vzpomene působení republikánů Antonín Mička a v krátkém programu se představí FS Suchovjan a DFS Suchovjánek.

Účinkující a putující doprovodí horňácké hudecké muziky Trnečky a Kubíci. Komu nebudou již sloužit nohy, může se svézt koňským povozem. Na cestu zpět z Velké do Suchova k odvozu aktérů bude v 17.00 hodin připraven od autobusového nádraží autobus. (av)