Zprávy

Bojanovičtí na osobnost rodáka, emeritního biskupa Esterku, nezapomínají

Středa Listopad 18, 2020
845
Na venkovní mši svaté v Dolních Bojanovicích v devadesátých letech je biskup Esterka třetí zleva. (Foto: archiv obce

DOLNÍ BOJANOVICE – V těchto dnech oslavil své životní jubileum 85. let rodák z Dolních Bojanovic, emeritní brněnský biskup Petr Esterka. Většinu svého života strávil ve Spojených státech, kam se dostal po emigraci v roce 1957. Nyní žije v Anaheimu v Kalifornii.

Petr Esterka se narodil 14. listopadu 1935 v Dolních Bojanovicích manželům Anežce a Pavlu Esterkovým. Velmi dobře se učil a po absolvování obecné školy studoval biskupské gymnázium v Brně. To však v roce 1950 převzali komunisté a další studium mu nebylo umožněno. Maturitu nakonec dokončil v roce 1956 na gymnáziu v Hodoníně. Za dramatických okolností se mu podařilo 14. června 1957 překročit v Mikulově hranice s Rakouskem a následně se po nějakém čase stráveném v uprchlickém táboře Gassenbach poblíž Salc-
burku dostal do kněžského semináře, papežské koleje Nepomucenum v Římě. Dne 9. března 1963 přijal z rukou kardinála Traglia svátost kněžství a odešel pečovat o své krajany v Texasu (USA). V roce 1967 obhájil v Římě doktorskou práci.

Po návratu do USA zahájil Petr Esterka své akademické působení, vyučoval na dívčí koleji sv. Kateřiny v Saint Paul v Minnesotě. Současně působil také v letech 1974-1995 v americkém letectvu jako kaplan v Air Force na základně v Minneapolis.

V roce 1984 spoluzaložil Severoamerické pastorační centrum pro české katolíky v USA a v roce 1986 byl jmenován generálním vikářem pro krajany v Severní Americe. Titul monsignora mu udělil papež v roce 1987. V roce 1992 byl jmenován čestným papežským prelátem. Od roku 1994 rozšířil své působení na krajany v Austrálii a v roce 1999 mu byla papežem Janem Pavlem II. udělena titulární diecéze čefalenská s odpovědností za duchovní péči o české katolíky, stal se tak světícím biskupem brněnské diecéze. Rezignaci na funkci pomocného biskupa nabídl do rukou Benedikta XVI. po dovršení 75 let. Tu definitivně přijal až papež František v roce 2013.

Na adresu jubilanta se vyjádřila našim novinám starostka obce Eva Rajchmanová.

„Emeritní biskup Esterka patří mezi naše významné osobnosti.  Dolní Bojanovice dlouhodobě reprezentuje v zahraničí, v podstatě od roku 1957, kdy emigroval, pomáhal, podporoval a vždy se hlásil ke krajanům. Vzpomínám na slavnostní mši svatou, když byl v roce 1999 vysvěcen na biskupa. Hráli jsme na ní se Svatováclavským sborem a orchestrem, účastnila se velká část obce, krojovaní. Biskup všechny pohostil. Byla to krásná a výjimečná událost pro celou obec. Vždycky je společenský, usměvavý člověk, je příjemné si s ním popovídat, ke všem se hlásí. Naposledy jsme se viděli v roce 2016, když jsme v Dolních Bojanovicích slavili 820. výročí od první písemné zmínky o obci, sraz rodáků a současně jsme vydali novou knihu, kde je věnována kapitola osobnostem obce – zde je Mons. ThDr. Petr Esterka v rámci osobností uveden,“ zavzpomínala Rajchmanová. 

„Přejeme otci biskupovi hojnost darů Ducha svatého, zdraví a hojnost Boží ochrany a zdravíme ho z jeho rodného kraje, kam se vždy, když mu to bylo umožněno, rád vracel,“ vzkazuje vinš za místní lidi prostřednictvím NOVÉHO SLOVÁCKA rodákovi za Atlantický oceán kulturní referent Obce Dolní Bojanovice, Michael Purmenský.                  

(mp, av)