
BLATNICE pod SVATÝM ANTONÍNKEM – Již pětačtyřicet let se věnuje malování velikonočních kraslic Marie Číháková, která je známá svými výrobky nejen u nás v republice, ale i v různých částech světa.
Druhým rokem kvůli koronaviru zůstává před svátky Jara doma. Nikde necestuje, nikde nepředvádí své umění, nezaučuje žádné mladé dívky. Kraslice zhotovuje tradičním způsobem, tzv. batikováním. Tato technika zpracování je známá díky původním dochovaným kraslicím starým přes 120 let.
„Navazuji na tradici blatnických kraslic, jež se v Blatnici malovaly v druhé polovině 18. století až do roku 1940. Specifikem zdejších kraslic je postupné vytváření vzoru pomocí vosku nanášeného kreslící tyčinkou na jednotlivé barevné vrstvy – od bílého základu, přes žlutou, červenou až k nejtmavší, tedy černé barvě,“ říká NOVÉMU SLOVÁCKU zručná lidová umělkyně.
K výrobě využívá původní přírodní barvy, které si sama připravuje, a na kraslice maluje tradiční staré vzory.
V domku na okraji Blatnice ve směru od Veselí nad Moravou zasvětila do své záliby již dvě generace a také manžela.
„Jsem moc ráda, že až jednou skončím, mám v rodině svoje nástupce a dokonce ve dvou generacích. Je to dcera Olga Verbíková a vnučka Šárka Verbíková. Do pracovního procesu jsem bez dlouhého váhání přemluvila i manžela Zdeňka, který se věnuje managementu. Zhotovuje nám i stužky na vajíčka,“ prozrazuje nám „hlava“ rodinné firmičky paní Marie. Podobných rodin, které žijí malováním kraslic po celý rok v republice příliš mnoho není, ale pod poutní horou svatého Antonína jsou vytíženi všichni.
„Pandemie nám udělala také čáru přes rozpočet. I když máme e-shop, není to žádná sláva, jakože mají u většiny v této době vzrůstající tendenci než klasické kamenné obchody. My určitou nevýhodu máme také, že kraslice jsou křehkým zbožím. Letos jsme neposlali do zahraničí ani jednu kraslici,“ uzavírá Marie Čiháková, Mistr tradiční rukodělné výroby.
(Tonda Vrba)
Diskuze