Zprávy

BěžkařsKý ráj najdete nad Novou Lhotou

Sobota Únor 13, 2021
1513
K častým běžkařům patří na tratích i Jiří Tůma z Veselí nad Moravou, kterého jsme zastihli při tréninku na cestě na Starů Turů. Foto: (AV)

NOVÁ LHOTA – K našemu nadpisu musí ale nejdříve napadnout 30 až 40 centimetrů sněhové nadílky, což se stává v posledních letech ne často k uspokojení milovníků bílé stopy na úpatí Bílých Karpat. Poté vyjede do terénu od zatím nefunkční sjezdovky nad nejvýše položenou obcí Horňácka rolba a teprve zde najdete ten pravý běžecký ráj, jak pro klasiku, tak skate. 

Jedenáctým rokem jezdí strojem, který je schopný protáhnout dvě běžecké stopy v rozmezí čtyř metrů, místní Antonín Janás, správce běžeckého areálu.

„Když je méně sněhu, tak to v kabině drnčí tak, že vám skoro vypadnou zuby. Letos u nás určitě vydrží déle jak někde na Podluží, ale není to opět žádná sláva,“ sděluje NOVÉMU SLOVÁCKU Janás. Zatím s rolbou, vedle které obsluhuje také sněžného skůtra, toho příliš neupravoval. „Párkrát jsem projel osmikilometrový úsek, tam i zpět, od sjezdovky přes Kubíkův vrch po Topolecké cestě na Slovensko, ve směru na Starů Turů, ale musel jsem si předtím terén pořádně pročistit. Bylo tam hodně napadaných větví z poslední vichřice z konce minulého roku. Některé vyznačené okruhové tratě pro běžkaře na mapách se ani neprojedou. Tam jsou přes cestu na několika místech dokonce vyvráceny velké stromy a k jejich odklizení nevíme, kdy přijde ze strany správců lesa,“ komentuje současnou situaci v okolí státní hranice se Slovenskem, Antonín Janás. „Při dostatku sněhu dělám stopy směrem k pomníku kpt. Dibrova, nad Durdu, pod javorinský vysílač na křižovatku na Strání a poté na Javorinu, kde ještě udělám v jejím okolí dvoukilometrový okruh. Z Javoriny to spustím na Bětin Javor a zpátky přes Vápenky na Novou Lhotu,“ popisuje možnost běžkování v upraveném terénu Antonín Janás, který sám „úzké prkénka“ neprovozuje. 

Zato první muž Nové Lhoty Antonín Okénka by se rád projel, vlastní běžky, ale ještě nemůže. „Půjčil jsem našemu hospodskému běžky vloni. Třikrát jsem ho upozorňoval, ať mi je vrátí, abych si zašel na běžky taky. A nic. Snad se podaří, až si přečte, že se o něm píše v NOVÉM SLOVÁCKU. Takže jsem se na naši sjezdovku zatím dostal s děckama akorát na sáňky,“ tvrdí se smíchem starosta Okénka. Přitom využívá možnosti upozornit zájemce o běžkování v těchto místech a vzkazuje jim: „Prosím, vybíhejte na trať ze spodní části sjezdovky. Nezajíždějte auty až na Kubíkův vrch, zbytečně rozbíjíte stopu. Dost místa k odstavení automobilu je na přilehlém parkovišti.“            (Tonda Vrba)  

Štítky:

život v regionu