Rozhovory

Beseda u bigbítu a FakinSessions se nově spojí. „Lístky rychle mizí, neváhejte!“ zve na obě akce Tomáš Sytař

Pondělí Červen 28, 2021
993
Beseda u bigbítu v Tasově nabízí také klidnější hudební žánry. (foto-archiv pořadatele)

Tradiční vyhlášený festival Besedu u bigbítu v Tasově loni i předloni pořadatelé zrušili kvůli koronaviru. Teď ale konečně bude a pořadatelé na něm v těchto dnech již velmi intenzivně pracují. Svou účast potvrdily kapely, které nakonec nemohly kvůli covidovým opatřením přijet minulé léto a pořadatelům se podařilo zajistit zajímavé hosty. Vznikla při tom ale navíc také nová, zajímavá „fúze“. Spojili se totiž s partou nadšenců z Kyjova, kteří podporují nezávislou scénu a pořádají tady FakinSessions. Partičku nadšených hudebníků, promotérů i fanoušků totiž nadchnul nápad jednoho z organizátorů. „Chtěl jsem dělat sessions jinak než všichni ostatní, nejvíc ze všeho mě totiž baví kapely, které jdou až na samý okraj žánrů. Znám ve svém okolí spoustu zajímavých, ale natolik okrajových kapel, že by jim jen sotva někdo dal příležitost natočit živák,“ naznačuje Tomáš Sytař, který za novým projektem stojí. Jak by tedy měly vypadat sessions podle jeho představ? A kdy se na obě akce mohou fanoušci bigbítu ze Slovácka a vlastně z celé republiky i zahraničí těšit? 

Proč jste se spojili s Besedou? Jaké byly ty konkrétní důvody?

S Besedou jsme se spojili, abychom většími jmény zhodnotili dosavadní seznam a dostali se dál. Zároveň je to pro nás jakási zpětná vazba od lidí, kterých si v oboru ceníme, že to snad neděláme úplně špatně. 

Jak se vůbec dělá bigbít na moravském Slovácku? Jsou v regionu profláknutém folklorem, tradicemi, regionální gastronomií a hlavně vínem vůbec lidé, kteří se zabývají i něčím jiným? 

Ano, a kupodivu těch lidí je tu spousta. O hodně z nich se vlastně ani neví. Ostatně nejlépe o tom vypovídá kniha, kterou dal dohromady Matěj Černý. Za posledních šedesát let pouze v Kyjově kolem sta kapela, to je slušné číslo. 

Komu dávají kyjovské sessions prostor?

Máme nějaký koncept v dramaturgii, a co nám přijde zajímavé, tomu se snažíme dát šanci. Prakticky je to dost široké, nezáleží na tom, jestli je to tvrdší muzika nebo třeba rap. Nejde ani o to, jestli je kapela mladá nebo stará, zkrátka nám to musí padnout do noty. Snažíme se dát prostor co nejširšímu záběru lidí. Samozřejmě nejde vyhovět úplně všem a taky je to časově omezené, jelikož je to náš koníček a zábava. Ten zájem ze strany kapel je větší a větší a my se samozřejmě budeme snažit vyjít vstříc maximálně co to půjde. Náš plán je nadále se snažit ukazovat malé neznámé kapely, které mají co říct a občas je proložit něčím větším. Uvidíme, jak se nám to bude dařit. 

 

FakinSessions je letošní novinka? Kolik už se jich uskutečnilo a jak se líbily kyjovskému publiku?

Máme za sebou 14 dílů, první vyšel na sklonku roku 2020. Tempo je tedy větší než jsme možná čekali. Na podzimu hodláme trochu zmírnit, protože v dlouhodobém kontextu bychom se asi zbláznili. Kyjovské publikum to myslím přijalo docela vřele. Máme pozitivní ohlasy na to, že se něco děje a za to jsme moc vděční a rádi. 

 

Kdy letos proběhne Beseda u Bigbítu v Tasově? 

Osmadvacátá Beseda u Bigbítu v Tasově u Veselí nad Moravou proběhne 6. a 7. srpna. Na festivalu se třech scénách se představí více než čtyřicet vystupujících, další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků. Kromě britských Snapped Ankles nebo belgických Flying Horseman jsou v programu například také Zvíře jménem Podzim, Zrní, Katarzia nebo Katarína Máliková. V tuto chvíli je Beseda z 80 % vyprodaná, další jména programu pořadatelé zveřejní ještě v průběhu června.

Fanoušci mají za sebou dvě „hladové“ sezóny bez Besedy a určitě se už nemohou dočkat. Koho se vám podařilo letos na festival domluvit? 

S Besedou jsme v úzkém kontaktu, ale programové věci si její dramaturgové řeší sami. Aktuálně se jim podařilo potvrdit fantastického headlinera, londýnskou senzaci Black Country, New Road, navíc v české koncertní premiéře. O této sedmičlenné kapele se aktuálně mluví pouze v superlativech a podobně jako oni dnes nezní nikdo. „Myslím, že Black Country, New Road jsou v tuhle chvíli nejlepší kapela na světě,” nešetřil na adresu kapely chválou John Doran z respektovaného magazínu The Quietus. 

Co kapely, které jste museli loni v létě odvolat kvůli epidemii, potvrdily vám účast?

Podařila se potvrdit většina už loni ohlášených kapel a k tomu přibyly ještě nějaké další, na třech scénách v Tasově půjde opět o takřka 50 programových položek. Chybět nebudou britští Snapped Ankles či belgičtí Flying Horseman. Jak ale říká ředitel Besedy u Bigbítu, hlavním cílem festivalu je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Beseda se tak snaží návštěvníkům zprostředkovat ucelený pohled na současnou hudbu. 

Kdo letos v Tasově vystoupí ze zemí naší bývalé federace? 

Mimo jiné vystoupí Zvíře jménem Podzim, Zrní, Katarína Máliková, Katarzia, Aid Kid, Fvck_Kvlt, post-hudba,  Člověk krve, ale třeba i folklorní Hrubá Hudba Jiřího Hradila a horňáckého primáše Petra Mičky.

Zájem o vstupenky je velký a jak se zdá, nelimitují jej ani opatření, která nařídila vláda pro kulturní akce v souvislosti s covidem…

Beseda u Bigbítu nedělá kompromisy a dlouhodobě sází na kvalitu. Její návštěvníci to vědí a festival byl už třikrát po sobě vyprodaný.  Loni se festival neuskutečnil, ani provizorní zimní verze, letos je hlad o to větší. Zdá se, vše proběhne bez problémů, i když samozřejmě s nevyhnutelnými bezpečnostními opatřeními. Klíčový pro organizátory je pak také komfort návštěvníků a atmosféra v areálu. Do prodeje šlo zatím 1500 vstupenek a zbývá posledních pár desítek vstupenek. 

Uvolní se ještě nějaké vstupenky před akcí?

Během prázdnin možná ještě nějaké vstupenky uvolněné budou, ale půjde spíše jen o symbolické množství, lidé teď mají jednu z posledních příležitostí se na Besedu dostat.

 

Jaký program vůbec chystá FakinSessions na léto?

Na léto chystá tým FakinSessions dvouměsíční pauzu od streamů a naplno se vrhá do organizace ČTVRTÉHO ročníku festivalu v kyjovských zkušebnách. Letos proběhne 24. července a vedle hudebního programu nabídne přednášky, projekce a představí místní umělce. Kapely přijedou ze všech koutů republiky a spousta z nich budou kapely, které u nás byli na session. Přišlo nám zajímavé vzít kapely, které jsme mohli vidět online na živé hraní, aby každý mohl vidět, jak taková kapela zní opravdu na živo, kdy je atmosféra samozřejmě jiná. 

Čím jsou akce jako Beseda a FakinSessions podle Vás i hudebních fanoušků výjimečné? Jaká je na nich atmosféra?

Za sebe můžu říct, že jde vždycky o přátelskou atmosféru a nevšední muziku. To jsou věci, které jsou pro tyto akce výjimečné a zásadní. V dnešním obrovském množství různých koncertů, festivalů a akcí je fajn najít vždy něco co se vymyká. Dnes je těch akcí víc a víc, což je samozřejmě super. Nejvíc mi právě přijdou nejbližší akce, které jsou menšího a spíš přátelského charakteru o což se snažíme i my.

Jak velký je vlastně tým lidí, který tyto akce pořádá? A dá se přiblížit, jak to vypadá v zákulisí bigbítového fesťáku na Slovácku?

Za nás jde o tým zhruba deseti lidí. Především je to v našem případě (fakinfakit) vše na poslední chvíli a jsme vždy rádi, že to všechno dáme dohromady. V rámci příprav je vždy potřeba vyklidit prostor, který je nějakou záhadou každý rok plný věcí na vyhození. Pak už to jde samo. Snažíme se to nějak extra netlačit a ono to vždy nějak dopadne. 

Jezdí k nám do regionu kapely rády? Nebo máte spíš problém je k nám „utrhnout“? Třeba kvůli tomu, že jim koliduje program s jinými akcemi a zkrátka dají přednost něčemu jinému?

Kapely se většinou k nám na Slovácko těší. Spousty z nich to tu má spojené s dobrými lidmi, dobrým pitím a spoustou zábavy. Ještě se nám nestalo, že by někdo nedával nebo nám to aspoň neřekl. Snažíme se, aby ten kdo k nám přijede, se cítil jako doma a o tom to je!

Kde probíhá předprodej vstupenek? 

Předprodej na Besedu u Bigbítu probíhá v sítích GoOut: https://goout.net/cs/beseda-u-bigbitu-2021/szwkpfn/.

Mohou se někde lidé oobou akcích dozvědět víc? 

Ano, vše potřebné a také aktuální informace se dozví na těchto adresách: 

AFTERMOVIE 2019: https://youtu.be/3v_IvOfDTyk

 DALŠÍ INFO: https://besedaubigbitu.cz/

facebook.com/besedaubigbitu UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/383336215703916

www.fakinfakit.cz

kanál session: FAKIN SESSIONS – YouTube

(Hana Raiskubová)