Kultura

Astronomu Jiřímu Grygarovi bylo uděleno čestné občanství obce Blatnice

Sobota Srpen 24, 2019
700
Astronomu Jiřímu Grygarovi bylo uděleno čestné občanství obce Blatnice

Blatnice pod Svatým Antonínkem – První srpnovou sobotu uspořádala místní Česká křesťanská akademie pod vedením Michala Cába další přednášku na téma: „Záludné výběrové efekty a zářivé vyhlídky astronomie“. Přednášet přijel člověk nejpovolanější, a to uznávaný astronom Jiří Grygar.

„Jako jisté poděkování za příkladnou propagaci vědy, víry a vesmíru, ale také vztahu k naší obci a slováckému regionu obecně, se zastupitelé rozhodli udělit panu Jiřímu Grygarovi čestné občanství naší obce,“ prohlásila blatnická starostka Svatava Blahynková. Slavnostní akt proběhl u firmy Siempelkamp, kde její ředitel Michal Pospíšil symbolicky věnoval nově otevřenou výrobní halu osobnosti Jiřího Grygara s doslovným textem: „Hala Jiřího Grygara, pro připomínku 20. 000 km prožitých na kole Ebicyklu. Dne 4. srpna LP 2019.”

„Již řadu let k nám do Blatnice zajíždí pan Grygar a to nejčastěji se spanilou jízdou astronomů, která se nazývá Ebicykl. Vždy si najde čas na přednášku o astronomii a také do Blatnice přivedl řadu zajímavých osobností, které tvoří zásobárnu pro další přednášky České křesťanské akademie v Blatnici. Jsme velice rádi, že nám zachovává svoji přízeň. Svoje jméno na hale nejvýznamnějšího podniku v Blatnici a také čestné občanství Blatnice si určitě zaslouží. Je to jen malá odměna za povznesení vědy v našem kraji”, doplnil Michal Cáb.

O kulturní doprovod se na slavnosti postarala Horňácká hudecká muzika Miroslava Minkse, nechyběly přitom blatnické koláčky a pochopitelně k osvěžení ani blatnické vínko. Za zmínku stojí, že kolektiv Ebicyklu se v čele s doktorem Jiřím Grygarem a hostem Josefem Zimovčákem vydali na jízdu krajem kolem Svatého Antonínka. Už mezi Blatnicí a Uherským Ostrohem museli všichni zastavit, jelikož jako kolektiv dosáhli 1.000 000 společných kilometrů. To pochopitelně nezůstalo bez odezvy a na tuto počest se uskutečnila večer v blatnické vinném sklípku Jiřího Cába menší oslava s večerním ohňostrojem. (av)