Zprávy

Zájem o sjezdovky na Horňácku i v době mimo provoz

Úterý Leden 19, 2021
687
Krásný výhled se naskýtá návštěvníkům v nefunkčním skiareálu nad Novou Lhotou

JAVORNÍK, NOVÁ LHOTA –
I když se může Horňácko pochlubit v regionu v podhůří Bílých Karpat se dvěma zimními středisky-skiareály, tak i ten javornický ve Filipovském údolí se jako jiné zařízení v republice kvůli pandemickým zákazům ještě v letošní sezoně oficiálně nerozjel. Na Nové Lhotě není sjezdovka v provozu už pátým rokem a lyžařům nebude sloužit ani v tomto roce. Přesto byl o oba svahy po napadnutí bílé nadílky o víkendech v první polovině ledna značný zájem návštěvníků z různých míst Hodonínska a Uherskohradišťska. Zákaz, nezákaz, aspoň trochu příznivé sněhové podmínky a počasí lákaly vyvětrat několik stovek netrpělivých vyznavačů zimních sportů, jejichž auta ve frontách okupovaly v dlouhých řadách obě sjezdovky. Na svazích bylo ale hlavně vidět rodiče s užívajícími dětmi na saních či bobech.   

Provozovatelům Ski parku Filipov, kteří využívají ochlazení k mínusovým teplotám s možností umělého zasněžování, ale tento masový zájem neočekávaných, nezvaných návštěvníků příliš nepomohl, spíše rozezlil. Lidé totiž nerespektovali nápisy na cedulích hlásající zákaz vstupu.

„Přelézají zátarasy, chovají se jako pitomci. Jakmile svah zasněžíme, tak ho zadupou. Budou se poté divit, že budou mít hnědý sníh. Nevím, jak by se jim líbilo, kdyby někdo i přes zákaz přišel k nim, na jejich soukromý pozemek, a choval se jako oni,“ prohlásil naštvaně prezident Sportovního klubu lyžování Veselí nad Moravou Lubomír Žák, který javornický areál provozuje. Přesto chtějí pokračovat v přípravě na novou sezonu. „Sjezdovka je již zasněžena umělým i přírodním sněhem. Jak nám to vládní opatření dovolí, tak ji ihned otevřeme oficiálně veřejnosti,“ dodal NOVÉMU SLOVÁCKU Lubomír Žák.  

Podobná situace vypadala se zájmem i na Nové Lhotě akorát s tím rozdílem, že tam žádné zábrany ani cedule se zákazem vstupu z důvodu několikaletého neprovozu nenajdete. „S lidmi nic nenaděláte, dlouho jsou zavření doma a chtějí ven. Ve všech areálech je plno. Letos se vlek ještě nerozjede, ale snad se podaří v příští sezoně,“ posteskl si s přáním Antonín Okénka, starosta Nové Lhoty. 

Délka zdejší sjezdovky vybudované před deseti lety je pět set padesát metrů s převýšení pětaosmdesát metrů, má sloužit začínajícím i zkušenějším lyžařům.

Dobrá a aktuální zpráva je pro běžkaře se zájmem vyrazit do stopy v okolí hory Javořiny, které jsou zde pro ně na několika místech připraveny s nástupem i z Kubíkového vrchu nad Novou Lhotou.

(text a foto av)