Zprávy

Vracov si drží hodovou standartu – nejvíce krojovaných v průvodu, ale…

Čtvrtek Listopad 4, 2021
1657
Z ptačí perspektivy se naskytl fascinující pohled na množství krojovaných a nenajdete je nikde na Slovácku, ani na Moravě.

VRACOV – Bezesporu nejvíce krojovaných hodařů na Slovácku můžete potkat na Kyjovsku ve městě Vracov. Zdejší Císařské hody jsou ale výjimečné nejen počtem krojovaných, ale také svým ojedinělým zvykoslovím. 

„Císařské jsou proto, že patron obce i farnosti je Sv. Vavřinec, který má svátek 10. srpna, a proto císařský dvůr povolil a tím vlastně nařídil pořádání hodů třetí neděli v říjnu, protože v srpnu byly v plném proudu žňové práce a nebylo vhodné, aby se lid obecný rozptyloval, věnoval zábavě, zvláště když se tehdy dělalo vše ručně kosami, hráběmi a povřísly,“ popisuje NOVÉMU SLOVÁCKU tradiční vracovskou událost, doma i v okolí známý folklorista, organizátor Pavel Petržela.  

Mladými stárky byli letos Jiří Pres a Natálie Polanská, ženáčům stárkovali manželé Bohdana a Karel Bučkovi.

„Další zvláštností našich hodů jsou právě stárci, protože první den je věnován svobodné chase a její stárci mají jako symbol naděje a mládí hodový věnec. Druhý den patří ženáčům a jejich stárci – manželský pár – mají živého kačera v ozdobených nosítkách, patriarchální symbol, kačer je pánem i soudcem na dvoře,“ pokračuje Petržela. 

Mimo tradiční dechovky u domů stárků hráli i cimbálové muziky s primáši Vojtou Půčkem a Davidem Vašulkou. 

Podle Petržely nejsou počty krojovaných ani zdaleka tím nejdůležitějším – už tradičně místní počtáři vyhlásili sobotní stav na 

čísle 580, 460 pak v neděli. Nejvyšší počet dosáhly hody v roku 2019, kdy bylo v sobotním průvodu 912 krojovaných. 

„Tyto extrémní počty jsou sice krásné, ale svým způsobem spíše snižují kvalitu hodů a jejich zvykosloví, protože omezí všechny včetně diváků prostorově, ubývá místa na tanec a souhra chasy vázne. Snad je to daň z popularity. V posledních letech se množství krojovaných zvedlo i díky rodákům, kteří žijí trvale mimo Vracov, ale nenechají si ujít příležitost se znovu přihlásit k rodnému městu a být na chvíli zase skutečnými Vracovjáky a vzít na sebe milovaný kroj a zazpívat si s kamarády. To je zase ta pozitivní stránka, která nás těší,“ uzavírá svůj pohled na hodové dění Pavel Petržela.

                                                                                               (av)

Štítky:

život v regionu