Zprávy

Velickým hasičům začala sloužit moderní technika v podobě zásahového vozidla

Pátek Duben 16, 2021
1071
Horňáčtí hasiči z Velké nad Veličkou se dočkali po dlouhé době přírůstku v podobě nové techniky. (Foto: František Gajovský)

VELKÁ NAD VELIČKOU – Zásahová jednotka hasičů horňácké obce v podobě, jak ji dnes známe, vznikla v roce 2001. V současné době je zařazena do kategorie JPO II, což mimo jiné znamená, že na místo mimořádné události musí vyjet do 5 minut od vyhlášení této události Krajským operačním střediskem. Jako součást Integrovaného záchranného sboru (IZS) tak tvoří plnohodnotnou zálohu jednotkám Hasičského záchranného sboru (HZS). 

„Naše Jednotka má v současnosti 12 členů, kteří procházejí pravidelným školením, aby byli připraveni zasáhnout tam, kde je potřeba. Disponovali jsme, troufnu si říct, velmi starou technikou. Udržení akceschopnosti našeho zásahového vozidla Tatra 148, které má již 49 let, bylo zejména v posledních letech velmi náročné a drahé. Z tohoto důvodu jsme v roku 2019 požádali o dotace na pořízení nového zásahového vozidla, díky nimž se podařilo pro naši obec pořídit novou CAS 30 Tatra 815-7, jež bude připravena pomáhat občanům nejen naší obce, ale také v obcích celého Horňácka a na jiných místech, kde bude potřeba,“ informuje NOVÉ SLOVÁCKO Pavel Sekerka, velitel JPO II Velká nad Veličkou.

Cisternu bylo možné pořídit díky velké podpoře velického Obecního úřadu, GŘ HZS ČR a Jihomoravskému kraji.

„Díky tomu naše jednotka v současné době disponuje jedním z nejmodernějších požárních vozidel v Jihomoravském kraji. A jak bych odpověděl na otázku, jaký má pocit z nového auta velitel hasičů? Velká radost a vděčnost, zejména starostovi obce Velká nad Veličkou Petru Šmidrkalovi, dále pak Tomáši Janůšovi a všem ostatním hasičům, kteří jakoukoliv mírou přispěli k pořízení tohoto zásahového vozidla,“ uzavírá spokojeně Sekerka. 

„Dodavatelem cisternové automobilové stříkačky je společnost THT Polička, s.r.o. a pořizovací cena je 7,5 milionu Kč. Na pořízení vozidla by měla obec obdržet dotaci 2,5 milionu korun od Ministerstva vnitra a 1,666 milionu korun od Jihomoravského kraje,“ doplňuje místostarosta Velké nad Veličkou Zdeněk Skopal.                              (av)

Štítky: