zahrádka / vinohrad

Vápnění

Úterý Prosinec 14, 2021
865
radady do zahrady č 20 /2020

Nejvyšší nároky na vápnění mají peckoviny, menší jádroviny a z drobného ovoce pak rybíz a angrešt, nejmenší nároky mají ostatní druhy drobného ovoce, zejména jahodník. Pokud je půda pro peckoviny neutrální (pH7)  a pro ostatní druhy ovoce jen mírně kyselá, postačí vápnit přibližně jednou za 8 let. Na kyselých půdách vápníme zpravidla jednou za 3 až 5 let. Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy. Na těžkých půdách používáme spíše rychleji působící pálené vápno, na lehkých půdách pomaleji účinkující mletý vápenec.  

V posledních letech byly do Státní odrůdové knihy zapsány zajímavé ranější pološvestky:

Amátka – zraje přibližně 25 dnů před odrůdou Domácí velkoplodou. Tato odrůda vznikla křížením a následnou selekcí Čačanské lepotice a Gabrovské. Stromy mají střední intenzitu růstu, koruny vytvářejí středně husté. Plody dosahují nadprůměrné velikosti. Základní barva slupky plodů je fialovomodrá. Dužnina žlutavě zelená, středně tuhá až tuhá, středně šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, středně aromatická. Plodnost je vysoká a pravidelná. Není náročná na stanoviště a lze ji proto pěstovat ve všech lokalitách. Její plody jsou kvalitní a lze je využít pro univerzální použití. Co se týče odolnosti na šarku, je k této viróze tolerantní. 

Stáňa – řadí se mezi středně rané pološvestky, dozrává přibližně 15 dnů před odrůdou Domácí velkoplodou. Vznikla křížením odrůd  Stenley a Gabrovská. Vzrůstnost stromů je střední intenzity, koruny tvoří řídké až středně husté. Plody jsou menší až střední velikosti. Základní barva slupky plodu je fialovomodrá. Dužnina žlutavě zelené barvy, je středně tuhá až tuhá, nadprůměrně šťavnatá, navinule sladká až sladká, více aromatická, velmi dobré chuti. Plodnost této odrůdy je středně vysoká a pravidelná. Předností jsou minimální nároky na stanoviště  a univerzální využití velmi kvalitních plodů. Zejména ve vlhčích letech, při velké úrodě a větší hustotě korun se může vyskytnout vyšší citlivost na monilii plodů. Vůči virové šarce je tolerantní. 

Prosinec je ideálním obdobím pro výsevy muškátů. Pokud stihneme výsevy ještě před Vánocemi, můžeme se kvetoucími rostlinami chlubit již zjara. Vyséváme do speciálně připraveného substrátu, který musí být velmi jemný. Nejčastější chybou, které se zahrádkáři dopouštějí, je hloubka výsevu. Poměrně velké semeno muškátu vyséváme do hloubky pouze asi 2 až 3 mm. Semena klíčí při teplotě kolem 20 °C dosti rychle, většinou do 5 dnů po zasetí. 

(Petr Kumšta)

Štítky:

zahrada