Zprávy

Úspěšný odchov sojkovce rezavokřídlého v hodonínské zoo

Středa Červen 29, 2022
648

Hodonínská zoologická zahrada se může pochlubit dalším přírůstkem. Tentokrát se jedná o mládě
z říše ptactva – sojkovce rezavokřídlého (Dryonastes berthemyi).
Chovem této vzácné a kriticky ohrožené skupiny pěvců se zoo dlouhodobě zabývá. „Je to pro nás již třetí úspěšně rozmnožený druh sojkovce. V předchozích letech jsme již odchovali sojkovce
pospolitého a sojkovce popelavé,“ upřesňuje Jiří Ingr, který se v zoo věnuje chovu ptactva, a dodává, že v současné době je hodonínská zoo jedinou zoologickou zahradou, která se chovem tohoto druhu zabývá.
Sojkovce rezavokřídlého se podařilo odchovat poprvé. Až doposud hnízdění nebylo úspěšné, přestože pár je v zahradě již několik let a chovatelé se po celou dobu snažili nastavit vhodné podmínky pro hnízdění: „Tento pár byl několikrát v rámci zahrady přemístěn a až nyní, v samostatné voliéře na okraji pavilonu ptáků, kde není rušen jinými ptáky, úspěšně zahnízdil a odchoval jedno mládě,“ doplňuje dále Ingr.
Sojkovci rezavokřídlí, jejichž domovinou jsou smíšené a listnaté lesy jihovýchodní Číny, mají velmi pestrý jídelníček, který se skládá z různých druhů ovoce, speciálních granulí a hmyzu. „Jedná se o velmi vzácný druh a každé odchované mládě je mimořádně cenné, proto mládě nadále zůstane v naší zoo jako chovatelská rezerva a bude sloužit k sestavení další chovného páru,“ uzavírá Ingr.

Bc. Marie Blahová

Štítky: