Zprávy

Ultrazvuk s miminkem jako vánoční dárek

Neděle Prosinec 12, 2021
549
ilustrační foto

Reprodukční kliniky berou lidé na podzim „útokem“

 

Zlín – Až o třetinu roste podle expertů návštěvnost reprodukčních klinik na podzim. Důvod je prostý – partneři si chtějí na Vánoce „rozbalit“ speciální dárek – ultrazvuk, na němž je jasně vidět jejich budoucí potomek. Proto hojně navštěvují reprodukční kliniky především v podzimním období.

 

„Říjen a listopad jsou měsíce s největším počtem IVF cyklů a zájem klientů je tradičně obrovský. Trend je jednoznačně daný blízkostí Vánoc,“ říká specialista na reprodukční medicínu MUDr. Machač, Ph.D., z IVF Clinic v Olomouci. Po létě a dovolených jsou podle lékařů lidé navíc odpočatí a připravení na novou životní etapu. Zároveň chtějí příbuzným na vánoční svátky oznámit, že se jejich rodinný kruh rozroste o dalšího člena. „Ohlášení těhotenství na Štědrý večer je na sociálních sítích trendem i mezi celebritami. Lidé se je snaží napodobovat a záleží jim na tom, aby měli dítě dobře načasované,“ pokračuje MUDr. Machač. Zatímco léto „patří“ v reprodukčních klinikách obvykle učitelům, kteří chtějí využít volno spojené s letními prázdninami, ostatní páry si užívají bezdětnou dovolenou a do rodičovství chtějí naskočit až s příchodem podzimu. Plánování rodiny jim letos nepřekazila ani pandemie koronaviru a reprodukční kliniky navštěvují stejně často jako v minulých letech. „Naše klinika funguje bez omezení, samozřejmě ale přísně dodržujeme veškerá protipandemická opatření. Musím říct, že drtivá většina našich pacientů je očkovaná. Ví, že ovid v těhotenství může znamenat riziko,“ vysvětluje MUDr. Machač. 

Početí potomka s pomocí specialistů na reprodukci se ale nemusí navzdory plánům povést hned na poprvé. Páry by proto měly počítat s léčbou trvající v průměru tři až čtyři měsíce. „Pokud je pokus o početí dítěte neúspěšný, hledáme společně s klienty další možnosti léčby. Máme nejmodernější přístroje a léčbu umíme upravit na míru,“ vysvětluje MUDr. Machač. Problém s početím potomka má průměrně jeden z šesti českých párů, rodičovství totiž často odkládají až za své biologické hranice. Ve Zlínském kraji dlouhodobě klesá počet obyvatel. Podle Českého statistického úřadu se loni na Zlínsku narodilo necelých 6 000 dětí. 

 

Mgr. Dominika Cardová

Štítky: