zahrádka / vinohrad

Tekutá hnojiva – skvělá volba

Pátek Červenec 28, 2023
459

Již několikrát jsme se tady zabývali hnojením, jeho termíny, čím a kdy hnojit. Stále ale u zákazníků při nákupu převládá zájem o hnojiva granulovaná před hnojivy tekutými. A je to škoda. Tekutá hnojiva mají daleko pestřejší složení, jsou jednoduché na zálivku, najdete v nich v podstatě specializaci na každé druhy rostlin, může se jimi přihnojovat kdykoliv a výhodou je jednoznačně také jejich cena. A protože se nás lidé na možnost použití tekutých hnojiv stále ptají, dnes se jim budu věnovat více.

Zbyněk Kopeček, tým Vinařského domu Kopeček, aktualizováno 20.8.2023.

Kapalná hnojiva jsou v průběhu vegetace těžko nahraditelná při nedostatku některé látky, jako například hořčíku nebo vápníku. Mám výborné zkušenosti při aplikaci tekutých hnojiv na list, souběžně s ochrannými postřiky. Například tekutá Hořká sůl při nedostatku hořčíku u révy vinné.

Chloróza, jinak zvaná fyziologická žloutenka, je bohužel poměrně častý problém révy vinné. Tímto nedostatkem u nás trpí velká část vinic. Má poměrně jasně rozeznatelné příznaky – okraje listů postupně žloutnou, ale žilnatina zůstává zelená. Přírůstky dřeva jsou malé, dřevo špatně vyzrává, rostliny slabě kvetou a vzniklé květy a plody často opadávají. Aplikace Harmonie vápník je účinné řešení.

Vitalita rostliny

V období výsadby rostlin, ale i po celé vegetační obdob bych doporučil do zálivky rozhodně přidat nějaký stimulátor, tedy tekuté hnojivo na přírodní bázi bez zbytečně agresivních stopových prvků. Výborný a univerzální zároveň je Vitality komplex.

Tento urychlovač růstu velmi komplexně posiluje celou rostlinu. Je vhodný také pro rostliny oslabené a nerostoucí. Vedle hlavních živin mikroprvků obsahuje výluh z vermikompostu, který vzniká činností kalifornských žížal.

Obsahuje přírodní enzymy a humusové laktáty, které rostlinu „probudí k životu“ a dodají jí potřebnou energii k růstu a kvetení. Rostlina pak má rovněž lepší předpoklady k přežití při různých stresových situacích, jako sucho, přemokření atd.

Vitality komplex je vhodný ke všem rostlinám. Při zalévání tvrdší vodou také eliminuje její důsledky. Má také velmi pozitivní vliv na růst a květ nehledě na to, že tvrdá voda je u nás dlouhodobým problémem.

Speciální Vitality Komplex je také na rajče a paprikuorchideje a také muškáty a surfínie. Vynikající!

Probiotika potřebují nejenom lidé

Kapitola sama pro sebe jsou přírodní probiotické přípravky Weiky. Jedná se opět o přípravky, aplikující se jednoduchou formou zálivky. O co se konkrétně jedná?

Jak fungují probiotika pro rostlinu a půdu? Rostliny se moc neliší od nás. V lidském těle žijí miliardy mikroorganismů s obrovským vlivem na naše zdraví, odolnost i pohodu. Totéž platí pro rostlinnou říši. I v těle rostlin žijí miliardy neviditelných užitečných pomocníků. Kořeny jsou navíc ponořené do půdního bakteriálního světa, který rostlinám pomáhá přijímat živiny, růst, přizpůsobit se změnám a chrání je před nemocí i stresem.

Zato rostliny užitečným bakteriím servírují potravu v podobě cukru z kořenových výměšků. Užitečných bakterií ale bývá z různých důvodů málo a všude číhají patogeny, které mohou mít na rostlinu devastující vliv. Probiotika weiki se postarají o to, aby bylo užitečných bakterií zase dost, vaše rostliny dokázaly odolat patogenům a aby celá vaše zahrada skvěle prospívala.

Výraz „pro biotic“ pochází z řečtiny a znamená „pro život“. Je vlastně opakem ke slovu antibiotikum. Probiotika známe všichni. Sáhneme po nich, když máme problémy s trávením nebo je užíváme pro lepší kondici.

Weiki jsou ale probiotika určená speciálně rostlinám. Můžete jimi zalít nebo porosit záhon a rostlinám i půdě to fantasticky prospěje. Probiotika jsou kultury mikroskopických organismů, která udržují harmonie mezi „dobrými“ a „špatnými“ mikroorganismy v rostlinách a půdě nebo i v našem těle.

Posílením tábora užitečných bakterií zkrátka rostlinám zajistíte snazší život. Výsledek? Lepší zdraví rostlin, větší a kvalitnější sklizeň a krásné květy.

Další výhoda těchto bakterií je také v rychlosti nástupu jejich účinků – ty většinou přichází do jednoho měsíce (je třeba aplikovat alespoň 3 zálivky).

Vlajková loď probiotik Weiki – Weiki přátelské bakterie pro celou zahradu. Univerzální balení do celé zahrady, které je na 250 litrů zálivky.

Probiotika jsou také speciálně pro vinici. LAIVEN Flora vitis – réva vinná je ekologickou cestou zlepšují výnos keřů i celkovou kondici vinice. Výrazně zvyšují hmotnost i cukernatost hroznů a odolnost vinice proti suchu a mrazu.

Kmenově pestrý komplex užitečných mikroorganismů tohoto přípravku podporuje vinnou révu v růstu, zvyšuje vitalitu keřů, upravuje živiny do vstřebatelné formy a stimuluje vývoj kořenů. Pro révu je to velmi užitečná podpora.

Další hnojiva v tekuté podobě

A když už jsem zmínil květiny, jsou pro ně vyvinuty speciální tekutá hnojiva, jak na orchideje nebo surfinie, tak speciál na růže, zaručující zdravý a silný růst. V nabídce Vinařského domu Kopeček najdete rovněž tekuté hnojivo na cibuloviny a česnek, které dává cibuli výraznější aroma a pikantnější chuť a obsahuje i pro cibuloviny důležitou síru. Také oblíbený Cererit lze pořídit v praktické tekuté podobě, kdy jedno balení postačí na 250 l tekutého hnojiva.

Tekutých hnojiv je velké množství variant s různými druhy použití, tedy s ideálním složením pro vybrané rostliny. Od kaktusů po bylinky. Všechny je najdete ve speciální kategorií zde >>

Myslím, že jde o zvyk, o to naučit se používat tekutá hnojiva jak ve formě postřiku na list, tak jako zálivku. Pokud do své zahrady či vinice neustále investuji (za drahé sazenice, konstrukce, údržba, nářadí, celková estetika, to všechno zastřešuje obrovské množství práce), myslím, že pro rostlinu velmi důležitý stimulátor a podpora růstu není už žádná velká investice a navíc, budete klidnější.

Ostatně – producenti zabývající se profesionálně výsadbou vinic berou zálivku se stimulátory růstu jako samozřejmou věc. A to i při další dlouhodobé péči.

Štítky:

vinohrad zahrada