zahrádka / vinohrad

Šroubovací uzávěr pro malovinaře

Neděle Únor 14, 2021
1254

Po novém roce některá mladá vína už chtějí ze sklepů ven. Jde hlavně o odrůdy, které jako mladé chutnají nejlépe a milovníci vína se už na ně těší. A tak, jako se vyvíjí technologie, vyvíjí, a hlavně zjednodušuje se i lahvování a práce s tím související. Naštěstí i pro menší vinaře. 

Obecně platí, že čím větší vína, která déle zrají v nádobách, tím delší a kvalitnější zátka a láhev. Takže třeba Rulandské Modré, které necháme dva roky ležet v sudu, musíme dát do hezké skleněné láhve a hlavně jej musíme uzavřít kvalitním uzávěrem, například celokorkem nebo špičkovou technologií vyrobenou korkovou zátkou, jakou je Diam či jemu podobné, aby i v lahvi dál zrálo.

Ve Vinařském domě máme celou škálu korkových zátek na všechny druhy vína. Ale to je věc jasná, vinaři to ví a rádi je u nás nakupují. Nejen kvůli ceně, která je u nás tradičně rozumná, ale i pro široký výběr a výbornou kvalitu korkových zátek. 

Jde to i jinak, jednodušeji!

Ale už pár let máme pro vinaře nachystaný zlepšovák, který velmi ulehčí uzavírání právě mladých vín. Jedná se o patentní šroubový uzávěr Novatwist, vyvinutý a vyrobený ve Francii. Tento uzávěr vám nahradí nejen zátku, ale také termokapsli. A nejlepší na něm je to, že nepotřebujete k zavírání lahví žádný složitý přístroj, žádnou zátkovačku ani závitovou hlavu. Stačí ruce. Bez větší námahy. 

Moderní uzávěry Novatwist se dají použít na všechny běžné typy lahví 0,75l se závitem a jsou k dispozici ve více barevných provedeních – bílá, zelená, vínová a černá. Tedy stejné odstíny jako jsou odstíny nejprodávanějších termokapslí.

Největší výhoda používání skleněných lahví se závitem a patentovaných zátek se závitem Novatwist je hlavně v jednoduchosti použití a výrazně nižší ceně. Lahev naplněná vínem potřebuje tak jen jeden úkon – aby získala glanc. Zátka a kapsle v jednom pohybu. Odpadá zátkovačka pak navlékání termokapslí a jejich tavení. Cena těchto zátek je jako průměrná korková zátka, ke které se v případě jejího použití ještě musí připočíst právě termokapsle a práce. 

Jak to vypadá v praxi

Tato nová zátka je vyrobena z kvalitního tenkostěnného plastu, a tak jde jednoduše pootočením zavřít, stejně tak jako pootočením i otevřít. Na láhvi vypadá velmi elegantně a v podstatě nejde poznat, že jde o závitovou lahev. 

Podle mě je největší výhoda používání lahví se závitem a patentovaných zátek se závitem Novatwist hlavně v čistotě, jednoduchosti a výrazně nižší ceně. Lahev naplněná vínem potřebuje tak jen jeden úkon, aby získala glanc. Zátka a kapsle v jednom pohybu. Odpadá zátkovačka a pak navlékání termokapslí a jejich tavení. 

Když jsem byl na podzim v Alsasku a Burgundsku, všimnul jsem si, že jej malé vinařství úplně běžně používají i na vínech v cenách okolo 350 korun a jsou k vidění na lahvích v obchodech a vinotékách. 

Jsem rád, že vám šroubovací zátky Novatwist můžeme na našem e-shopu i kamenné prodejně. Zase vám tak ubude trochu práce. A i o to jde.

Zbyněk Kopeček

Štítky:

vinohrad