Zprávy

Rok 2021 z pohledu turistických cílů Slovácka

Sobota Leden 22, 2022
485

Uplynulý rok představoval zatěžkávací zkoušku snad pro všechny sektory hospodářství a nejinak je tomu v cestovním ruchu. Zvážíme-li vedle přítomnosti pandemie také červnové neštěstí v podobě tornáda v jižní části Slovácka, střízlivým pohledem bychom asi očekávali jen zklamání. Ne všude ale provozovatelé zaplakali.

Z prozatím získaných dat totiž sledujeme i zcela odlišné závěry, totiž vzrůstající návštěvnost některých turistických cílů Slovácka. Možná právě restrikce a omezení cestování do zahraničí v souvislosti s pandemií totiž nahrávají tomu, že návštěvnost tuzemských atraktivit meziročně vzrůstá. A to i přesto, že všechny musely na některé měsíce zcela přerušit provoz. I přes všechna příkoří tak některé turistické cíle Slovácka bilancují uplynulý rok 2021 vesměs pozitivně. Z těch šťastnějších můžeme jmenovat například velehradskou Baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje, Archeoskanzen i Živá voda Modrá, nárůst zaznamenalo také Letecké muzeum v Kunovicích. Rekordní návštěvnost evidují ve staroměstské KOVOZOO, jejichž návštěvnost vzrostla dokonce dvojnásobně v porovnání s rokem 2020. Turisty to v loňském roce lákalo také na Baťův kanál. „Plavební sezóna 2021 na Baťově kanálu byla stejně jako o rok dříve ve znamení probíhající pandemie. Přesto návštěvnost oproti předchozímu roku vzrostla ze 60 tisíc návštěvníků na nečekaných 75 tisíc,“ uvedl Vojtěch Bártek, ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál.

Zdaleka tak příznivě však nemohou loňský rok hodnotit hlavní cíle v jižní části Slovácka, kde návštěvnost neovlivnila negativně jen pandemie, ale také červnové tornádo. Zasáhlo především Zoo Hodonín a Slovanské hradiště v Mikulčicích. První z cílů přímo, když vítr poškodil některé z budov a také stromy v areálu, takže bylo nutné omezit provoz. Navíc srovnal se zemí sousední oblíbenou atrakci-3D bludiště. Zoo přivítala v roce 2021 celkem 133 529 návštěvníků, což je o 32 336 méně než v roce 2020 a o 81 874 méně než v rekordním roce 2019. Slovanské hradiště bylo tornáda ušetřeno, ale v podstatě celý červenec nebylo možné se do něj dostat. Nejprve přes zbořenou obec, kudy vede jediná příjezdová cesta, pak i kvůli zákazu vjezdu do lesů, kterými také přístupová silnice vede. I potom působil efekt tornáda psychologicky, takže lidé nechodili a celkový pokles návštěvnosti oproti roku 2020 je přibližně třetinový (oficiální čísla hradiště vydá v únoru). Pokles zaznamenal také zámek v Miloticích. Pandemická omezení a obavy lidí znamenaly návštěvnost 29 194 příchozích. V prvním pandemickém roce to přitom bylo ještě více než 33 tisíc. V letech před pandemií zámek navštěvovalo ročně více než 40 tisíc lidí.

 

Veronika Friedlová, Zdeněk Šmýd

Region Slovácko a Turistické asociace Slovácko

Štítky:

život v regionu