Zprávy

Regionální značky hledají další výrobce – patrioty

Pondělí Září 5, 2022
385

Tradiční i netradiční regionální výrobce hledají sdružení Region Slovácko a Turistická asociace Slovácko.

Vypisují opět společnou výzvu příjmu žádostí těch, kteří jsou pyšní na to, co vyrábějí a chtějí dát certifikovanou značkou světu na vědomí, že to vyrábějí na Slovácku. Výzva je platná pro dvě existující značky „Tradiční výrobek SLOVÁCKA“ a „SLOVÁCKO regionální produkt“.
Tradiční výrobek SLOVÁCKA je už etablovanou značkou a prezentuje výrobky, které jsou na Slovácku tradiční.

Výrobci musí splnit přísná kritéria, která hodnotí odborníci z řad etnografů. SLOVÁCKO regionální produkt je nově vzniklou značkou, která výše zmíněnou doplňuje. Je určena pro všechny, kteří chtějí svou sounáležitost s regionem prezentovat, ale na Tradiční výrobek SLOVÁCKA nedosáhnou třeba proto, že používají s tradičními i moderní metody nebo materiály. Proto cílí na výrobce, kteří jsou regionální a jejich výrobní postupy jsou možná inovativnější či přizpůsobeny moderní době. Může jít třeba o farmáře, pekaře, výrobce dalších potravin a nápojů, řezbáře, keramiky, šperkaře, švadleny a další šikovné lidi, kterým pod rukami vznikají unikátní produkty, které si zaslouží označení „SLOVÁCKO regionální produkt“. Jaké jsou základní podmínky pro získání certifikátu? Je potřeba podat žádost a splnit formální náležitosti. O udělení značky bude poté rozhodovat komise složená z odborníků napříč obory. Ti budou hodnotit mimo jiná kritéria i použití místních surovin, podíl ruční práce na výrobě a specifičnost pro region.
„SLOVÁCKO regionální produkt“ je zárukou regionálního původu.
Více informací se lze dočíst na webu www.regionalni-znacky.cz/slovacko-regionalni-produkt . Tam se dočtete i o těch, kteří už jsou držiteli značky. Příjem žádostí končí 30.9. 2022.
Zdeněk Šmýd

Štítky: