Zprávy

Rakouští novináři ochutnali Slovácko. Ptali se, co je to panenka

Neděle Říjen 31, 2021
343
V modrotiskové dílně si rakouští novináři zkusili i vlastní otisk formy na plátno.

Napříč celým Slováckem podél Baťova kanálu projeli na kole začátkem října rakouští novináři. Ochutnali víno, lokše či oskeruše, vyzkoušeli si sjezd na singletrailu, nahlédli do tajů modrotisku, proškolili se i v oblékání lidového kroje. Největší novinkou pro ně překvapivě nebylo nic „slováckého“, ale gurmánsko-fotbalový pojem „panenka“. 

Hned první zastávka na jídlo ve Strážnici totiž znamenala průzkum menu v Češtině. „Co je to panenka? Znám Antonína Panenku,“ otázal se ihned jeden z účastníků Stefan Zwickl. Okamžitě se pak rozjela diskuze o fotbale s tím, že rakouští návštěvníci vědí, že panenka je v českém jazyce označení hračky. Ovšem že se vyskytuje i v gastronomii, netušili. Na každém dalším občerstvení pak v menu vždy neomylně nalézali jídla z panenky. 

Samozřejmě ale ochutnali i regionální dobroty. Ve Skanzenu Rochus například bramborové lokše, v Blatnici co jiného než víno. Speciální zastávkou pak byla Salaš Travičná, kde se dověděli o existenci stromu oskeruše. Z plodů tohoto stromu zkusili kompot, marmeládu či likér, a protože je právě čas sklizně, jedli i letošní plody v čerstvém stavu.

Výlet trval tři dny. Celý se uskutečnil na elektrokolech. Novináři poznali příjemnou projížďku podél Moravy nebo Baťova kanálu v úsecích mezi Petrovem a Strážnicí a Veselím nad Moravou a Kunovicemi, ale také si zkusili ostrá stoupání v Blatnici ke svatému Antonínkovi nebo v Tvarožné Lhotě na vrch Travičná. Bez újmy na zdraví zvládli i sjezd singletrailu Lipinka. „Tak to byla tedy výzva,“ okomentoval v cíli trailu redaktor rádia Stefan Hauser, který Lipinku zdolal s oběma rukama na brzdách a dorazil několik minut po všech ostatních. 

Nebylo ale nutné neustále šlapat do pedálů. Na účastníky čekaly i klidné procházky. Například areálem vinných sklepů Plže v Petrově nebo v centru Uherského Hradiště. Tu pravou pohodu a slovácký relax pak načerpali při plavbě lodí Ad Fontes z Uherského Ostrohu do Veselí nad Moravou. 

Novináři absolvovali i zajímavé exkurze. V modrotiskové dílně ve Strážnici zjistili nejen odbornou náročnost této techniky. Dověděli se také, že strážnická dílna nově dodává látky pro výrobu obrovské várky krojů pro jeden z rakouských regionů. Ohromeni byli účastníci výletu z nabídky Slováckého dvora v Ostrožské Nové Vsi. 

Výlet pro rakouské novináře připravila národní agentura CzechTourism spolu s centrálami cestovního ruchu z Brna a Zlína. Průvodcem na kole i pěšky jim byl zástupce Turistické asociace Slovácko.

Text a foto: Zdeněk Šmýd

Štítky: