Zprávy

Při prohlídce bývalého bohuslavického vodního mlýna narazíte na neobvyklou expozici

Neděle Září 12, 2021
814
V prostorách ART mlýna v Bohuslavicích se cítí sběratel Michael Staněk jako doma.

BOHUSLAVICE u KYJOVA – Ve vrchní části bývalého vodního mlýna z roku 1620, nyní s názvem ART mlýn, našel výstavní místo pro svůj koníček náruživý sběratel rádií Michael Staněk z Bohuslavic. 

Povoláním jeřábník na pile v Koryčanech se zálibě začal věnovat před pěti lety.   

„V roce 2017 jsem objevil na půdě rádio REL Primus. Zaujalo mě to a začal jsem se o to trochu zajímat. Zjistil jsem něco o naší značce Tesla a její historii. V první řadě mě zaujala řada Talisman,“ vzpomíná na začátky Michael.

Po získání několika rádií se domluvil s majiteli mlýna, manželskou dvojicí Evou a Wladimírem Abramuszkinovými z Věteřova, o umístění a své první výstavě v budově. Další rok zde byla zřízena stálá expozice.

„Poté jsem se už začal věnovat zálibě naplno. Můj hlavní zájem je především o výrobky Tesla a Telefunken. Od ostatních tuzemských výrobců se snažím mít alespoň kus od značky, ale nepohrdnu žádným kouskem, co je dost zajímavý. Jedná se převážně o rádia z třicátých let,“ doplňuje sběratel.

Nyní provozuje stálou expozici rádií na již zmíněném bohuslavickém Art mlýně, kde jsou prohlídky po domluvě nebo při různých akcích. Rádií je vystaveno okolo sto kusů elektronkových a podobný počet tranzistorových. 

„Z nejzajímavějších kousků mám většinu zatím doma a jsou to konkrétně typy Telefunken 300, 270 a Philips 930A. Rozšíření expozice plánuji o nějaké elektronky, mikrofony a jiné zajímavosti,“ dodává náruživý sběratel Michael Staněk.

                                                                                        (text a foto Tonda Vrba)

Štítky: