Zprávy

Přespolní zachránce pomáhá „přespolním“ bezdomovcům ve Velké

Pondělí Prosinec 7, 2020
583
Nečekaná pomoc přišla od Václava Hučíka z Blatničky, který ukazuje ofocenou nabídku maringotky z Čech.

VELKÁ NAD VELIČKOU – Patnáct let žije bez tepla domova na ulici známá „postavička“ především v centru Horňácka František Havlík (55). Javorničan, který v té době díky své nerozvážnosti a holdování alkoholu přišel o zděděný dům na okraji Javorníka a Velké. Nyní pobývá, kde se rád vrací, v hrázce na velickém náměstí u místního pohostinství u Lajzů. V chladných dnech ho na madračce vedle na zemi „zahřívá“ v noci i jeho přítelkyně ze slovenské Staré Turé Monika Gráfová (44). Do Františka se zamilovala před třemi roky a doprovází ho při pochůzkách po velických ulicích krok za krokem. Nelehký životní osud navíc podporují každodenním alkoholem, nechutí k práci a jejich odevzdaností v nezájmu ke zlepšení podmínek.

Za své bezdomovectví se František ani Monika nestydí. „Bojuju. O holé přežití. To mě baví. Bojovat,“ mává rukama jako politik na tribuně. „Hlavně neztratit smysl pro humor,“ namlouvá si František jedním dechem. Oblečení si berou z Charity, které střídají, pokud to jde, podle možností a vzhledu. Na záchod chodí pod ořech, pár metrů od kostela. Umývání a koupání? „Bez komentáře,“ vypálí oba v rozhovoru. Ubytovny oba odmítají. „My si vždycky nějak pomůžeme. Ale společnost nás vždycky nějak utopí,“ tvrdí František. „Kde máme spávat?“ rozčiluje se pár, který před časem přežíval v polorozpadlém domku vedle hospody u Kotásků. Ten nechala ale obec strhnout. „V tom baráku na mini dvorku bylo na hromadě prý úplně všechno, asi i exkrementy,“ shodují se místní pozorovatelé, kritici.

Veličany přístup dvojice dlouhodobě štve a většina by je nejraději viděla sbalené mimo obce s tvrzením, že marná všelijaká pomoc. Navíc nejsou domorodci a tak proč by se měla například radnice o ně starat. I takové vzkazy s otázkami padají na dresu dvojice na sociálních sítích.

Bezdomovcům se ale před pár dny postavil do zaužívané stereotypní životní cesty obyvatel z nedaleké Blatničky Václav Hučík. Svérázný muž, který si vsugeroval, že dokáže zdárně zrealizovat záměr jeho pomoci, když se to nepodařilo za dlouhé roky druhým lidem, organizacím.     

„Ať jsou, jací jsou, pořád jde o lidi. Nejsou dobytek, i když mnoho místních si myslí, že jsou. Nenechám je zmrznout na ulici. K pomoci mě navíc vyprovokovala rozjetá široká fejsbuková diskuse kolem této dvojice. Většina reakcí diskutujících v sobě nesla bezradnost a beznaděj, že se s tím nedá nic dělat a že zákon neumožňuje žádné účinné a efektivní řešení, jak se na náměstí a u kostela těchto nepřizpůsobivých občanů zbavit. Najednou ve mně bouchly saze a přijal jsem to jako svoji novou výzvu. Pokusím se navzdory všem pochybovačům dokázat, že ten pár bezdomovců, buď chce žít na ulici a v zimě, a není důvod je litovat, anebo v opačném případě bude-li z jejich strany vůle najít střechu nad hlavou a dodržovat základní normu chování, že jim do týdne najdu adekvátní bydlení,“ vysvětluje NOVÉMU SLOVÁCKU rozhodný počin Václav Hučík.

Veřejností odepsaným bezdomovcům se rozhodl hodit možná poslední záchranné lano. I když sám úředně nezaměstnaný, koupí pro ně za 50 tisíc korun maringotku! „Bude pro ně, ale ne jejich. Elektriku budu platit já z jejich výdělku, takže si to následně budou muset pod mým dohledem někde nějak odpracovat. Vychází to tak na dva dny práce za měsíc,“ plánuje Hučík. Pokud si plácne s velickými radními, mohou prý oba ztroskotanci za pár dnů spát v teple. Podle Hučíka nemá žádný smysl posílat Františka s Monikou někam na léčení, žádné jim už nepomůže. „Pokud bychom pro ně nenašli ve Velké místo, může stát maringotka za humny. Chci jim jen vytvořit místo na spaní v teple a vytvořit jim podmínky, aby oni sami mohli zabojovat o svůj příští osud“, tvrdí Hučík.

Zásadní podle Hučíka ale je, aby František s Monikou měli zájem nebýt bezdomovci. „Aby se toužili zvednout,“ doufá.

„Panu Havlíkovi je velice těžké pomoci, neboť odmítá respektovat jakákoliv pravidla nebo se čemukoliv přizpůsobit. Obec se mu v minulosti pomoci snažila například umožněním výkonu veřejné služby nebo zprostředkováním ubytování. Veřejnou službu vydržel vykonávat dva měsíce, nabídku ubytování odmítl,“ okomentoval dvojici místostarosta Velké nad Veličkou, Zdeněk Skopal.                                             

V neděli měla do centra Horňácka doputovat z Mělníku avizovaná maringotka. Kde bude umístěna, je zatím ve hvězdách a hlavně také záleží na rozhodnutí velických radních, zda ji budou chtít umístit někde na obecním pozemku. Zda podají pomocnou ruku ne-velickým bezdomovcům, jejíchž srdce „klepou“ právě pro Velkou nad Veličkou. Zda pomohou proměnit přání přespolního „zachránce“ ve skutečnost. Myslím, že to by byl pro všechny zainteresované v problému nekrásnější vánoční dárek.  

NOVÉ SLOVÁCKO ještě podotýká velickým radním při rozhodování ano či ne, že zdravotní stav Moniky Gráfové se viditelně den ze dne zhoršuje. 

(Text a foto: Antonín Vrba)