Zprávy

Předvánoční „dárek“ od lesáků starousedlíkům v Rohatci části Soboňky

Neděle Leden 3, 2021
692
Nevábný pohled se v tuto dobu naskytne milovníkovi přírody v Rohatci části Soboňky po odborném zásahu lesáků.

ROHATEC-SOBOŇKY

Na dvoustovku kubíků borovicového lesa na pozemku státních Lesů České republiky, který se vypínal naproti rodinných domků v Rohatci části Soboňky, vykáceli dělníci za pomoci těžké techniky pár dnů před vánočními svátky. Nečekaný a nikým neohlášený pracovní ruch v poklidné části pobouřil většinou místní starousedlíky.

Našli se ale také obyvatelé, kteří rozhodnutí vyplundrování lesáků chválí.     

„Na internetu jsem se dozvěděl, že v Soboňkách probíhá nějaká prořezávka a tak jsem se šel po několika letech do těchto míst podívat. Je to ale klasická těžba dřeva. Nějak tak, jako když se sklízí obilí. Přitom je jasné, že se to některým místním nemusí líbit, že už nebudou přímo z domu vycházet do příjemného lesního prostředí,“ míní kolemjdoucí Libor Masařík, který bydlí tři kilometry na druhé straně Rohatce v části zvané Kolonie. Přitom přiznává, že prázdné místo by bylo také vhodné k výstavbě dalších domků. „To by se ale zdejším obyvatelům také nelíbilo, protože sem šli bydlet za klidem. Myslím, že majitel pozemku České lesy by to ani nepovolil, ale těžko říct,“ doplňuje NOVÉMU SLOVÁCKU Masařík.     

„Já jsem o tomto vyřezávání věděl předem a také jsem ho konzultoval s pověřenými pracovníky Lesů České republiky. Dlouhodobě zde hrozilo potencionální riziko pádu stromů na elektrické vedení a náš barák. Ty byly vysoké třicet metrů s korunou a staré sto let,“ tvrdí Soboňák Stanislav Bažant s ukazováním na vyvrácený kořen borovice po nedávných větrech, pár metrů od jeho příbytku, který si zde postavil před třemi lety. Právě silné větry a zdejší mělká písčitá půda u kořenů borovic skýtaly určité nebezpečí. 

„Sami odborníci od lesů potvrdili, že stromy už mají nějaké roky a tím pádem mohou být pokáceny, aby nedošlo k nějakému problému. Tuto pracovní činnost měli také v plánu. Také mně řekli, že první stromy mohou být odolné proti větru a jakmile odstraníte ty, které jsou za nimi, tak jsou choulostivé a mohou tuplem spadnout. Jsem nakonec rád, že se vyřezávání uskutečnilo. Co bude dál nevím. Vím ale, že se tady vysadí jako náhrada smíšený les, kde bude prý převládat buk,“ dodává před domem obestoupen rodinou Stanislav Bažant.

Mezi starousedlíky se řadí pětašedesátiletý Jiří Němec bydlící na okraji ulice pár metrů od rušné železnice. 

„Pro nás Soboňáky to bylo kus mládí, kus života. Po celou dobu co tu bydlíme, tu nespadl žádný strom na nějaké vedení, nikdy se tu nic nepřihodilo, akorát šel k zemi před pár lety suchar strom. Podle mě to byl úplně zbytečný zásah do přírody. Když se podíváte kousek do lesa, je tam spousta sucharů  a tady se těží zdravý les,“ hořekuje letitý živnostník v oboru dřevařském. 

„Chápu to, že majitel České lesy mají pozemek v opatrovnictví, mají právo zásahu, ale myslím si, že to jsou pouze zaměstnanci, kteří o tom rozhodují, to nejsou žádní vlastníci. Vlastníci jsme stát a to jsme i my, tady místní obyvatelé. My jsme si k tomu měli taky něco říct, když nám to přímo u nosu likvidují. Někde se stala chyba,“ uzavírá nespokojeně naše diskutování senior Němec. Přitom si ještě myslí, že těžba je zakázaná a tady se prováděla na něčí popud, že si někdo stěžoval. 

Podle našich informací se zde chystala na úřady i petice. Nikdo se ale se starousedlíky moc nebavil. Úřady nakonec místním vzkázaly, že navzdory citové vazbě k vzrostlým stromům mají smůlu. Údajně jde prý o hospodářský les a ne o park. 

Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová média informovala, že těžba v Soboňkách na ploše 0,7 hektaru skončila. Vytěžilo se 200 kubíků dřeva. Těžba byla podle ní nutná a „je součástí plánové obnovy porostu“. Borovice má nahradit smíšený les a s touto výsadbou se má začít už na podzim letošního roku.                 

(Text a foto: Antonín Vrba)