Rozhovory

Pomozte koupí online vstupenky na zápas zdravotníkům,“ vyzývá šéf stolních tenistů Brhel

Úterý Listopad 24, 2020
583
Předseda SKST Hodonín Richard Brhel. (Foto: Archiv SKST Hodonín

HODONÍN – Sportovní klub stolního tenisu Hodonín je jediným českým klubem reprezentujícím Českou republiku v Champions League ETTU, tedy té nejprestižnější evropské klubové soutěži. Ovšem nejen, že jsou v něm skvělí sportovci, oni teď navíc v předvánoční době dokazují, že mají i srdce na svém místě. V prvních prosincových dnech totiž organizují turnaj, který se v Česku nemůže kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením vůbec uskutečnit. A tak jim „azyl“ poskytne sousední Rakousko. Navíc bude mít celá akce krásný vánoční charitativní podtext. „Rozhodli jsme se zprostředkovat našim fanouškům on-line přenos utkání z Lince s tím, že každý divák bude mít možnost zakoupit si na internetu dobrovolně virtuální vstupenku. Veškerý výtěžek z prodeje poté klub daruje Nemocnici TGM Hodonín, a to na pomoc v boji proti pandemii,“ avizuje předseda klubu RICHARD BRHEL. 

Jak byste popsal tu partu kolem hodonínského stolního tenisu? Jaká je v ní atmosféra?

Domnívám se, že v klubu panuje unikátně příjemná, zdravá atmosféra. Je důležité si uvědomit, že vedle dospělých profesionálů a vrcholově sportující mládeže tvoří podstatnou část naší členské základny také nadšení amatérští hráči, kteří působí v nižších krajských či okresních soutěžích. Pro ty je stolní tenis především prostředek k odreagování se, trávení času s přáteli, bavení se. 

Je to nejspíš zbytečná otázka, ale nepovyšují se profesionální sportovci nad ty amatérské? 

Tyto dvě hlavní skupiny hráčů od sebe nejsou nějakým způsobem oddělené, ale ti vrcholoví si v žádném případě nedovolí se nad ty amatérské povyšovat. Ba právě naopak, vzájemně se respektují, vtipkují spolu, tráví spolu čas i mimo pingpongové prostředí. Navíc také díky tréninku s těmito amatérskými nadšenci mohou naše nejmenší naděje dělat v raných fázích svých kariér nezbytné pokroky. V klubu se zkrátka povedlo vybudovat výjimečné prostředí a systém, v němž je možné na sobě nejen efektivně pracovat, ale zároveň se zde cítit příjemně a sportem se hlavně bavit. 

SKST Hodonín je se ziskem 14 titulů mistra České republiky v Extralize historicky nejúspěšnější českým stolně tenisovým klubem. Kromě sportovních fanoušků o tom ale na Hodonínsku ví jen málokdo. Jak velkou máte základnu? 

Sportovní klub stolního tenisu SKST Hodonín byl založen již roku 1975. V současnosti disponuje klub základnou o počtu 231 členů od pěti do 86 let. Z celkového počtu je více jak polovina členů mladších 18 let, což je důsledkem především naší dlouhodobé práce s mládeží, která je vedle našich elitních seniorských družstev pilířem našeho klubu. 

Z řad našich juniorských nadějí se pravidelně rekrutují mládežničtí a následně také seniorští reprezentanti ČR, za všechny zmiňuji úspěšné olympioničky Ivetu Vacenovskou a Danu Hadačovou.

V poslední době procházíte nejúspěšnějším obdobím v historii. Dokonce dominujete evropské scéně.

Ano, v poslední dekádě skutečně procházíme nejvýznamnějším obdobím naší existence, respektive obdobím, které je spjato s největšími úspěchy našeho klubu. V jeho průběhu si zejména naše ženské družstvo vybudovalo významnou pozici nejen v prostředí české nejvyšší soutěže Extraligy, které již nepřetržitě 6 let za sebou dominuje, ale také na evropské scéně, kde se dokáže již pravidelně probojovávat do závěrečných kol nejprestižnější evropské klubové soutěže ETTU Champions League. V této soutěži jsme dokázali postoupit v posledních dvou ročnících do čtvrtfinále. 

Podařilo se to někdy někomu v historii českého stolního tenisu? 

Ne, ještě nikomu. 

Čím to je, že se vám tak daří? Je to vidina vysněného cíle, dobří trenéři, široká základna, podmínky?

Postupnými kroky a poctivou systematickou prací, na níž si náš klub zakládá, směřujeme k našemu vysněnému cíli, tedy k vítězství v Lize mistryň a tím k pozici nejlepšího týmu Evropy. Momentálně se naše družstvo žen nachází na 7. pozici evropského klubového žebříčku! Na domácí scéně navíc dámskému týmu letos zdárně sekunduje i družstvo mužů, které po loňském vítězství v 1. lize postoupilo do mužské extraligy, v níž mu aktuálně patří průběžné 6. místo. Nesmím také zapomenout na náš juniorský tým, který v srpnu vybojoval titul Mistryň ČR 2020 a jehož ústřední postavou je Linda Záděrová, jedna z nejlepších juniorek Evropy a zároveň největší naše i česká naděje do budoucna. 

A mimo to jste jediní stolní tenisté v ČR, kteří startují v European Champions League. Co je ke startu na tak výjimečné evropské soutěži potřeba?

Potřebujete k tomu především dvě věci, a to trpělivé a rozumné sponzory a podporu na úrovni regionální státní správy, což se nám zaplaťpánbůh daří. V evropských soutěžích nás podporují místní firmy, na regionální úrovni nás významně podporuje Jihomoravský kraj a především Město Hodonín, jehož podpora je v posledních letech opravdu na mimořádně vysoké úrovni a řadí se mezi špičku v ČR. Bez pomoci našich partnerů by nešlo docílit dosažených výsledků.

Jaké má tedy stolní tenis v Hodoníně podmínky? Co té vaší dominantní situaci v ČR nejvíc nahrává? 

Kromě toho, co jsem již uvedl, to jsou vynikající tréninkové podmínky ve Sportovní hale TEZA Hodonín. Herna stolního tenisu je jedna z nejmodernějších v Evropě. Pomáhají tomu i vlastní sportovní aktivity, které neustále rozvíjíme pořadatelstvím mezinárodních turnajů a tréninkových kempů. V budoucnu hodně sázíme na plánovanou spolupráci se Shanghai University of Sport, která by mohla klubu dopomoci k dosažení již zmíněného cíle, vítězství v European Champions League.

Pomáhat je výrazem největší humanity, v tom jsou Češi nepřekonatelní – a nejen v čase vánočním. Přispíváme pravidelně ve sbírkách na nemocné děti, skládáme  se, když někomu vyhoří dům. Vy jste se rozhodli pomoci nemocnici a podpořit tím tvrdě zkoušené zdravotníky. Proč zrovna je? 

Koronavirus bohužel zapříčinil, že nemůžeme odehrát svá domácí utkání nejlepší evropské soutěže v Hodoníně, ale musíme je odehrát v Linci, v tzv. bublině, 1. až 8. prosince 2020. V současnosti však řešíme víc jak sportovní stránku, stránku zdravotní. Jak se chránit, jak vycestovat a vrátit se zdraví, kde se testovat. A právě tyto starosti i zkušenosti s odběry v hodonínské nemocnici nás přivedly na myšlenku nějak pomoci a podpořit v této „šílené“ době zdravotníky. 

Jak se mohou lidé zapojit? 

Rozhodli jsme se zprostředkovat našim fanouškům on-line přenos utkání z Lince s tím, že každý divák bude mít možnost zakoupit si na internetu dobrovolně virtuální vstupenku. Všechny další informace najdou zájemci na stránkách klubu www.sksthodonin.cz i na našem facebooku. Veškerý výtěžek z prodeje vstupenek poté klub daruje Nemocnici TGM Hodonín na pomoc v boji proti pandemii. 

Bude to anonymní? Někdo pomáhá bez toho, aniž by se o tom vědělo.

Ne, chceme poté všechny dárce zveřejnit na našich stránkách a sociálních sítích, ovšem vždy s jejich souhlasem.

Mohou se do chystané akce zapojit i lidé, kteří působí mimo váš sport? 

Věřím, že tuto charitativní akci mohou podpořit ve velkém i lidé působící mimo náš sport, kterým není lhostejná situace, ve které se právě všichni nacházíme. 

Budete je oslovovat například i cestou sociálních sítí, které mají v dnešní době obrovskou sílu? 

Určitě se budeme snažit maximálně využít aktuální potenciál našich sociálních médií a nabídnout všem potenciálním dárcům možnost v této nelehké době aktivně a jednoduše finančně pomoci v libovolné výši nemocnici v Hodoníně pod naší záštitou. 

Blíží se Vánoce a konec roku, který byl skutečně velmi náročný. Spoustě lidí změnil od základu celý život. Jak na tento rok budete vzpomínat vy osobně? 

Na rok 2020 budu osobně vzpomínat jako na absolutní šok, především mám na mysli situaci na jaře, na pátek 13. března 2020 nejde zapomenout! No, a když už jsme si v létě naivně mysleli, že je to za námi, ejhle, je to tu zase. Na jedné straně slyšíte, že sportování je prevencí proti Covidu a na druhé ho zakážou, letos pro jistotu už dvakrát, je to trochu schíza. Ale pevně věřím, že se situace pomalu stabilizuje, Vánoce prožijeme v klidu a v novém roce budeme moci zase všichni sportovat.

Co byste popřál sportu a vůbec všem do příštího roku? 

Sportu přeji, aby ho již nezakázali, především ne mládeži, protože jinak se nám to všem nepříjemně vrátí se všemi důsledky. Jak asi může dopadnout zdravé dítě, které se hrbí 10 i více hodin denně u počítače, což je dnes realita? Na sport se v posledních 15 letech hodně zapomínalo, ale dnešní situace jasně ukazuje, že právě sportovci jsou jednou z nejméně ohrožených skupin obyvatelstva. Třeba i tento fakt přivede znovu ke sportu více nejen dětí, ale i dospělých. 

(Hana Raiskubová