zahrádka / vinohrad

Pochoutky jak za starých časů.

Sobota Únor 27, 2021
921

Paní zima nám vládne chladnou rukou, a tak koronavirus už není to jediné, co nás drží doma. A když už tak doma trčíme, naše podvědomí a mlsnost nás nutí stále něco pojídat a popíjet. Znám to sám, nakonec kdo mě zná, vidí to na mé aerodynamické figuře. 

 

A tak jsme si ve vinařském domě řekli, že když už mlsat tak alespoň trochu zdravě, a když už ne zdravě, tak ať je to alespoň místní produkt. V prodejně Vinařského domu v Dubňanech, určené k prodeji vína, dárků, skleniček a skla, jsme rozšířili sortiment právě o tyto speciality. 

 

Kdo by neznal z mládí „lúpání jadérek z dyně“.. A protože už dnes tato činnost tak běžná není, uvítali jsme nabídku spolupráce s manželi Herúfkovými. Máme v nabídce celý sortiment jejich slováckých dýňových jader i dýňových specialit, například pyré. A jadérka jsou skvělé na prostatu. Ze Slovácka máme také sušené ovoce, jako švestky, jablíčka nebo hrušky. Vše přírodní, natrhané v Žádovicích. 

 

A když už jsme u toho jádrového ovoce, není nad to večer, místo nějakého sladkého cukroví na ukojení mlsnoty, vzít si raději ořechy. Pomáhají trávením pleti i vlasům. Takové mango bez cukru, aloe vera, kešu, makadamové oříšky nebo přírodní mandle, sice nejsou od nás, ale jsou skvělé, a hlavně v bio kvalitě. Na to klademe velký důraz. 

 

Kdo chce zhřešit, může si koupit domácí čokoládu, pravé brambůrky, nebo jablečné trubičky „máčané“ v čokoládě. Na chleba s máslem k snídani si můžete natřít Mišpulové povidla v kvalitě Bio, višně v karamelu, nebo meruňkovou marmeládu. Děti si mohou vybrat k svačině Rakytníkový, Hroznový nebo trnkový kompot, také v BIO kvalitě. BIO pečeť nesou v regálech prodejny Vinařského domu i přílohy pro dospělé, jako zelí, paprika, řepa a mnoho dalšího. 

 

Máme také čisté hroznové mošty, hroznové želé, jahody, maliny i banány sušené mrazem, vše v nejvyšší kvalitě. A taky mandle, fíky, pěkně měkké, plné a nesešlé věkem, jak mnohde můžou být k dostání. 

 

Prostě, kvalitní víno potřebuje k sobě kvalitní jídlo. A nejde jen o víno. Sám jsem na potraviny velmi citlivý. Doslova mě uráží chemické složení salámů a paštik, množství přípravků podporujících chuť, nebo uzené mandle, na kterých se pak dočtete, že ona uzenost vznikla jejich namočením v chemické emulzi s aromatem uzeného dřeva. Mnohdy sníme i to, coby jsme ani svému psovi nedali. A tělo si to pamatuje. 

 

I proto, aby byla dostupnost kvalitních potravin, v našem případě spíš pochoutek dostupná všem a za velmi dobré ceny, jsme v naší speciální prodejně Vinařského domu tyto dobroty začali nabízet. No taky i proto, abychom naše místní zpracovatele a výrobce v těchto krušných dobách podpořili. „Tož dojdite si vybrat mls.“

 

Zbyněk Kopeček

Štítky:

vinohrad zahrada