zahrádka / vinohrad

Ochrana rostlin přírodní cestou – a proč ne?

Pondělí Červen 6, 2022
686
ilustrační foto

Žijeme v době, která se mění takovou rychlostí, že není v našich silách to vnímat. Díky technologiím můžeme komunikovat se svými příbuznými, kteří jsou na druhé straně planety a dívat se jim přitom do očí (skrz displej, samozřejmě). Propojenost světa, společně s vychytanou distribucí nám umožňuje objednat si z Číny doslova cokoliv nás napadne, přičemž tuto věc vám do 14 dní doručí kurýr přímo ke dveřím a za přepravu nezaplatíte ani korunu. Neuvěřitelné!

Tento blahobyt a nekonečno možností sebou ale nesou i své komplexní problémy, které není jednoduché vyřešit. U nás je velký problém půda a sucho, a bohužel velký podíl na tom má právě způsob hospodaření zemědělců. Není důvod na nikoho ukazovat prstem a říkat, že za to může právě ten a právě proto. Toto právo nenáleží nikomu. Spíše bychom se jako jednotlivci mohli zamyslet, jestli všechny naše činy jsou zapotřebí. A protože jsme ve vinařském kraji, budeme se věnovat právě tomu. Uvedu příklad.

Loňský rok byl, co se týče postřikových aktivit, ve vinici hodně netypický, jelikož nebyly skoro žádné tlaky. Vzpomínám si, že byl konec července a já jsem byl ve vinici se svým postřikovačem podruhé. Přičemž první postřik byl formou přírodního druhu oleje, tedy Rock effekt a druhý byl preventivní, tedy méně agresivní typ postřiku v menším dávkování. Slyšel jsem ale i takové, kteří od jara v častých a pravidelných intervalech do rostlin stříkají velmi koncentrované typy systémových pesticidů. V období klidu, sucha a se zcela nulovou pravděpodobností výskytu houbových chorob je to nejenom škodlivé pro rostlinu a půdu, ale také pro peněženku. A to vše jenom pro to, že to tak dělá každý rok a proto je to správně. Jde to i jinak.

O vynikajícím organickém hnojivu Alginit, které nejenom zadržuje vodu u kořenů, ale také půdě přidává stopové prvky, brání vyplavování živin z dodaných hnojiv, váže na sebe těžké kovy a neutralizuje jejich toxické účinky, jsem psal nedávno. Rovněž granulovaný Kravský hnůj plní účel pomáhat rostlinám plynule růst a plodit, přičemž jim nijak neubližuje. Navíc obě tyto hnojiva lze použít prakticky na všechny plodiny.

Dnes bych vám chtěl představit speciální řadu hnojiv a postřiků, které plní stejně pozitivní účel jako výše zmíněné a jsou od firmy AgroBio Opava. Ano, i tato vyhlášená společnost, původně produkující konvenční výrobky, si uvědomuje pomíjivost dlouhodobého používání těchto preparátů a snaží se přispět k tomu, aby i naši potomci měli na čem pěstovat.

Nabízí organická hnojiva pro veškeré rostliny, koupit u nás v balení 1 a 1,5 kg můžete například hnojivo pro jahody a drobné ovoce, plodovou zeleninu, révu či draselné hnojivo VINASSE, které je velmi bohaté na obsah draslíku. Všechna tato hnojiva jsou granulovaná, zcela bez chemie, zlepšují kvalitu půdy, zvyšují biologický život v půdě a jsou zcela bezpečné – nelze jimi přehnojit.

Další z edice Kouzla přírody od AgroBio jsou postřiky a výživy. Réva vinná koncentrát je přírodní bylinný přípravek pro zvýšení obranyschopnosti před výskytem nebo v době výskytu padlí révového na révě. Znesnadňuje šíření škodlivých patogenů na listech změnou pH na listech a na nich také tvoří film, který omezuje vysoušení rostlin. Velmi vhodné! Aplikuje se v období výskytu padlí révového (v době rašení, růstu, po odkvětu a v době uzavírání hroznů). Jeho další výhodu určitě objevíme v období sběru – nemá totiž ochranou lhůtu a plody lze tudíž kdykoliv po aplikace bezpečně zpracovat.

Sílu tohoto postřiku umocníte ještě tím, že jej do směsi nakombinujete s Protekt koncentrát, což je silný bylinný výluh, který zvyšuje obranyschopnost révy a okurek v období plísní, tedy peronospory. Opět se jedná o přírodní produkt, který zaručuje, že půda a spodní voda nebude trpět chemií.

Anebo Zdravá réva, souprava dvou přírodních produktů z bylin pro zvýšení obranyschopnosti před révovými chorobami. Znesnadňuje šíření škodlivých patogenů na listech změnou pH a na nich také tvoří film, který omezuje vysoušení rostlin. Aplikuje se v období rašení, růstu, po odkvětu a v době uzavírání hroznů. Jeho další výhodu objevíte v období sběru, nemá totiž žádnou ochranou lhůtu.

Z bio přípravků lze ještě použít například Vitisan na padlí a již zmíněný Rock effekt, který má oficiálně přiznanou účinnost i na padlí a svilušku na révě i rybízech. Proti škůdcům můžete také použít bio postřik Lepinox plus.

Tyto přípravky, které přírodě neškodí, máme samozřejmě v nabídce naší kamenné prodejny Vinařského domu v Dubňanech spolu s postřiky, které na tak biologické bázi nejsou, ale pokud přichází tlaky či kalamita, je nezbytné použít i tuto “hrubší sílu.” A pokud byste si o tomto tématu chtěli přečíst více, neváhejte navštívit naše webové stránky www.vinarskydum.cz, kde máme velké množství článků, návodů, rad, tipů, triků a videí nejen o ochraně rostlin, ale celé zahradě, vinařství a vinohradnictví. 

Na závěr bych ale zmínil mantru, které se snažím držet a myslím při tom na mé vnoučata, jelikož chci, aby byly zdravé, a půda i to co je pod ní, byla i za 50 let stále plná života. Základ je v prevenci – přepnout v sobě termín ochranných aplikací z hašení požáru do módu poklidné prevence.

Zbyněk Kopeček

Štítky:

vinohrad