zahrádka / vinohrad

Ochrana révy před květem

Středa Červen 14, 2023
801

Teplé, deštivé a vlhké ovzduší z posledních pár dnů dávají možnost vzniku napadení nejvýznamnějších houbových chorob – peronospora (plíseň révová, lat. Plasmopara viticola) a oidium (padlí révové, lat. Uncinula necator). Proto je potřeba v nejbližších dnech provést ošetření proti těmto patogenům. V následujícím článku doporučím vhodné postřiky, ale také vhodné listové hnojivo tak, aby jste se těmto každoročním nočním můrám vinařů vyhnuli, jelikož pouze včasná a preventivní ochrana vás přivede k úspěšné sklizni.

David Neduchal, Vinařský dům Kopeček, 25.5.2023.

Pro vznik plísně révové neboli peronospory musí být splněny tři základní podmínky (pro vznik primární infekce): 

  • délka letorostů je 10 a více centimetrů,
  • průměrná denní teplota přesahuje 10 °C,
  • za poslední tři dny napadlo alespoň 10 mm srážek.

Řekl bych, že všechny body aktuálně splňuje většina vinařských oblastí v našich zemích.

Co se týká ochrany mladých kmínků, velmi doporučujeme článek Konec nepořádku ve vinici a sadu. Je o unikátním tubusu z přírodního materiálu, který má oproti jeho plastovému předchůdci mnohem lepší ochranné vlastností, po skončení jeho ochranných požadavků se sám rozkládá a co víc, je cenově výhodnější než plast.

Co se týká padlí, to přezimuje na dřevě nebo v pupenech. Dokáže ho zlikvidovat teplota -15 °C, ale takové mrazy k nám letos v zimě nepřišly a když už, tak moc krátce na to, aby byla houba bezpečně zničena. Proto u vinic, které byli už v loňském roce napadeny padlím, sledujte pozorněji stav keřů. K infekci může dojít už ve fázi 6. lístku.

Vhodné podmínky pro šíření padlí (oidium) jsou:

  • průměrná denní teplota nad 10°C (ideální 18-28°C),
  • sucho
  • vysoká vzdušná vlhkost.

Čím rostliny ošetřovat – ochránit a neuškodit

Proti peronospoře v této fázi můžete použít postřik Champion 50 WG nebo Folpan 80 WG. Na padlí jsou aktuálně vhodné postřiky Discus nebo Sercadis.

Pokud jste měli loni napadený vinohrad padlím, použijte spíše systémové postřiky např. Topas nebo Dynali. Doporučuji k tomu ještě přidat KumulusPrvní příznaky plísně révové – listy mají světle zelené skvrny. Později se mění na žlutozelenou, olejovou a nakonec hnědou, kdy zasychají a umírají. V tomto stádiu se choroba dá pomocí vhodných postřiků zastavit, při poctivé a pravidelné preventivní ochraně by však k výskytu choroby nemělo docházet vůbec.

Nezapomínejte na listové hnojivo. V tomto stádiu réva potřebuje hlavně dusík na podporu růstu. Proto jsou vhodná hnojiva Wuxal Super nebo Harmavit, který navíc obsahuje růstový stimulátor.

Pro zvýšení účinnosti postřiků a lepší přilnavosti přidejte do směsi také smáčedlo Silwet Star. Vyplatí se to.

Také pozoruji zvýšený výskyt svilušky ovocné a chmelové, které způsobuje pomalý růst, skvrnitost nebo také sprchávání květenství. Na spodní straně listu se tvoří pavučinky. V případě, že pozoruje tyto příznaky na révě, tak přidejte do postřiku také přípravek Nissorun 10 WP

Pokud vinici ošetřujete bio postřiky, tak tady lze použít kombinaci INPORO Flowbrix Profi + Kumulus.

Na závěr je třeba dodat, že je opravdu důležité nepodceňovat tuto dobu před a po odkvetení, která bývá klíčová pro zvládnutí houbových chorob a důležitá při budoucím vývoji révy vinné.

Štítky:

vinohrad zahrada