Zprávy

Na zámku MILOTICE vyhlížejí lepší časy

Neděle Březen 21, 2021
979

MILOTICE – I když po dobu nouzového stavu jsou Státní zámek Milotice a jeho zahrady pro veřejnost uzavřeny a vůbec není jasné, kdy se to změní, na začátek nové sezony jsou už teď připraveni. Bažantnice ale bude  minimálně v sezoně 2021 pro návštěvníky nepřístupná. 

„Od 8. února letošního roku totiž začala probíhat její komplexní obnova. Kromě prací v bažantnici a dokončení rekonstrukce střechy severozápadní věže proběhla v měsíci únoru také  instalace nového elektrického vedení v kostymérně spojená s výmalbou,“ upřesnil a doplnil zástupce kastelána Václav Lunga.  

V samotné  prohlídkové trase čeká na návštěvníky několik zrestaurovaných kusů mobiliáře. „Pro pracovnu poslední hraběnky Antoinetty Seilernové byla opravena dvě klasicistní křesla z konce 18. století s vyplétaným sedákem.  Nyní se už tedy v pracovně  nachází původní komplet tří stejných křesel, jako tomu bylo za hraběnčiných dob v roce 1941,“ přibližuje Lunga.

Ve společenském salonu visí dva portréty, které byly nově zrestaurovány. „První z nich zachycuje Antonii Seilernovu, roz. svobodnou paní von Krosigk (1811–1877). Při restaurování bylo zjištěno, že se jedná o fotografii dokomponovanou olejovými barvami.  Zhotovení takto rozměrné fotografie bylo kolem roku 1870, kdy byl portrét namalován, raritou. Autorem olejomalby je vídeňský portrétista Ludwig Graf. Na druhém opraveném portrétu je Henrietta Seilernová (1838–1908), provdaná Loudonová. Při sejmutí rámu byla objevena signatura vídeňského portrétisty Franze Schrotzberga a datace 1865. Jedná se o velmi kvalitní malbu, která podtrhuje věhlas jejího autora. Ten kupříkladu portrétoval císařský pár Františka Josefa I. a Alžbětu (Sissi) či členy předních šlechtických rodin monarchie,“ popisuje zajímavosti, které budou čekat na první návštěvníky zámku Václav Lunga. 

 (Text a foto: bum)

Marie Terezie se bude točit V Miloticích

MILOTICE – Koprodukční televizní seriál rakouského režiséra Roberta Dornhelma Marie Terezie se v roce 2017 a 2019 natáčel především na zámku Valtice a v Kroměříži. Po realizovaných čtyřech dílech jsou v plánu ještě další dva. Tentokrát  filmaři zavítají do  zámku v Miloticích.

Jak potvrdil zástupce kastelána Státního zámku Milotice Václav Lunga, natáčení se uskuteční první týden v květnu. „Hlavní sál – Sál předků by měl posloužit jako ložnice umírající císařovny. Uvažuje se také, že se v zámeckém parku natočí lovecké scény, filmaři se ale rozhodnou až na místě,“ uvedl.

Štítky: