Revue

Mátový sirup na dobré zažívání

Úterý Květen 26, 2020
1824

Poklady babiččiny kuchyně 11/20

„Babi, co to tady tak krásně žvýkačkově voní?“ ptala jsem se kdysi jako malá holka udiveně mezi zelenými záhonky v zahrádce, když jsme přijeli s rodiči jednou v neděli po obědě na návštěvu k babičce do Veselí nad Moravou. „To? To je máta! Z toho se přece dělá v zimě čaj a v létě se z ní vaří sirup, aby tě nebolel břuch, když se na oběd pořádně najíš pečené kačeny, šišek a zelího,“ dobírala si mě moje druhá babička. „Šak divej, už ju tady všady děda suší,“ ukazovala na plata pošitá propustnou záclonou, na které se v lehkém pofukování větříku a v polostínu lístky právě prosušovaly. Měla ale pravdu, máta peprná, jedna z našich nejznámějších, nejoblíbenějších a také všestranných léčivek, opravdu umí poléčit podrážděný žaludek. Podle našich babiček ulevuje také od bolestí hlavy, zklidňuje a vůbec působí blahodárně na lidskou psychiku a dobrou náladu, podobně jako třeba
meduňka. Také proto se čaj z těchto bylinek pije před spaním na dobré usínání.

„Babi, co to tady tak krásně žvýkačkově voní?“ ptala jsem se kdysi jako malá holka udiveně mezi zelenými záhonky v zahrádce, když jsme přijeli s rodiči jednou v neděli po obědě na návštěvu k babičce do Veselí nad Moravou. „To? To je máta! Z toho se přece dělá v zimě čaj a v létě se z ní vaří sirup, aby tě nebolel břuch, když se na oběd pořádně najíš pečené kačeny, šišek a zelího,“ dobírala si mě moje druhá babička. „Šak divej, už ju tady všady děda suší,“ ukazovala na plata pošitá propustnou záclonou, na které se v lehkém pofukování větříku a v polostínu lístky právě prosušovaly. Měla ale pravdu, máta peprná, jedna z našich nejznámějších, nejoblíbenějších a také všestranných léčivek, opravdu umí poléčit podrážděný žaludek. Podle našich babiček ulevuje také od bolestí hlavy, zklidňuje a vůbec působí blahodárně na lidskou psychiku a dobrou náladu, podobně jako třeba meduňka. Také proto se čaj z těchto bylinek pije před spaním na dobré usínání. „Poď, Hanko, pomožeš ně mátu ostříhat a uvaříme z ní sirup!“ organizovala chvilku na to babička. Zahradnické nůžky, které jsem k tomu dostala, jsem ve své malé ručce sotva rozevřela a zmáčkla. Za chvilku už jsme ale měly proutěný košíček plný. A pak už si jen vybavuji na tu úžasnou vůni, která mi připomínala balíček peprmintových žvýkaček z kolotočů, které nám jednou se sestrou vystřelil ve střelnici spolu s papírovou růžičkou a opičkou na gumě můj taťka na Bzenecké pouti. Dodnes je pro mě proto vůně máty překrásnou nostalgií, kvůli které podstoupím i trochu té práce, i když regály obchodů jsou dnes napěchované desítkami druhů sirupů. Domácí je holt domácí…

Na 1 litr mátového sirupu budete potřebovat:

0,7 litru vody

0,6 kg cukru (může být i třtinový)

Hrst nasekaných lístků máty 

1 citron i se slupkou

½ lžičky kyseliny citronové na konzervaci (nemusí být, pokud sirup uskladníte v lednici a rychle spotřebujete)

Postup: 

Do hrnce nalijte vodu a přiveďte k varu. Poté do ní přisypte cukr a rozmíchejte. Svařte na sladký rozvar – asi 10 minut. Mezitím si nasekejte mátu na kousky, aby se uvolnilo při macerování co nejvíce silic. Citron rozpulte a jednu půlku nakrájejte na kolečka nebo na menší kousky. Z té druhé vymačkejte šťávu a vyberte semínka. Vložte mátu i citron spolu se šťávou do vroucího cukrového rozvaru. Nechte jen mírně probublávat při teplotě maximálně 75 stupňů Celsia, aby se zachovaly látky prospěšné zdraví a aroma a po pár minutách odstavte. Poté nechte luhovat alespoň 5 hodin, ideálně ale do druhého dne, aby se do sirupu uvolnilo také typické peprmintové mátové aroma a mentolové silice. Po dostatečném vyluhování bylinky sirup sceďte přes sítko do sklenic. Ihned uzavřete a vychladlý sirup uložte do lednice. Bude se vám hodit nejen na letní osvěžující limonádu s čerstvými lístky máty a kolečkem citronu, nebo až vás potrápí zažívací potíže či ucpaný nos. Podobně si můžete připravit také sirup z dalších jarních a letních bylinek, třeba bezu černého, listů jahodníku, šeříku, akátových květů, meduňky či dokonce mladých smrkových a borovicových výhonků. Nebo na podzim ze šípků. Čím méně cukru na výrobu sirupu použijete, o to bude sice zdravější, ale také řidší. Požadovanou sirupovou konzistenci má totiž „na svědomí“ právě cukr. Takový podomácku připravený sirup je také zcela bez chemie, malinko jí do něj dostanete jen přídavkem kyseliny citronové, která plní úlohu konzervační. Cukr ale můžete nahradit částečně přírodními sladidly, například stévií. Při výrobě mátového sirupu můžete zvolit také mnohem šetrnější postup, téměř za studena. Mátu nasekejte a přidejte spolu s citronem a citronovou šťávou do dvoulitrové sklenice. Zalijte vodou s rozvařeným cukrem, kterou nechte nejprve zchládnout. Nechejte minimálně 24 bylinku luhovat, poté roztok zahřejte a ihned dejte do uzavřených a dobře vysterilizovaných sklenic. Uchovávejte v lednici. Mátová limonáda je v létě velmi osvěžující také s minerální perlivou vodou a hromadou ledu. Dozdobit ji můžete čerstvou mátou. Tato bylinka je velmi štědrá, sklizeň můžete za sezónu opakovat i třikrát. Tip: Pokud se chcete zbavit alespoň části chemie a povlaku z citronové slupky, namočte jej před krájením do pár lžic octa s vodou. (Rh)

„Poď, Hanko,
pomožeš ně mátu ostříhat a uvaříme z ní sirup!“ organizovala chvilku na to babička. Zahradnické nůžky, které jsem k tomu dostala, jsem ve své malé ručce sotva rozevřela a zmáčkla. Za chvilku už jsme ale měly proutěný košíček plný. A pak už si jen vybavuji na tu úžasnou vůni, která mi připomínala balíček peprmintových žvýkaček z kolotočů, které nám jednou se sestrou vystřelil ve střelnici spolu s papírovou růžičkou a opičkou na gumě můj taťka na Bzenecké pouti. Dodnes je pro mě proto vůně máty překrásnou nostalgií, kvůli které podstoupím i trochu té práce, i když regály
obchodů jsou dnes napěchované desítkami druhů sirupů. Domácí je holt domácí…


Na 1 litr mátového sirupu budete potřebovat:
0,7 litru vody
0,6 kg cukru (může být i třtinový)
Hrst nasekaných lístků máty
1 citron i se slupkou
½ lžičky kyseliny citronové na konzervaci (nemusí být, pokud sirup uskladníte v lednici a rychle
spotřebujete)
Postup:
Do hrnce nalijte vodu a přiveďte k varu. Poté do ní přisypte cukr a rozmíchejte. Svařte na sladký rozvar – asi 10 minut. Mezitím si nasekejte mátu na kousky, aby se uvolnilo při macerování co nejvíce silic. Citron rozpulte a jednu půlku nakrájejte na kolečka nebo na menší kousky. Z té druhé vymačkejte šťávu a vyberte semínka. Vložte mátu i citron spolu se šťávou do vroucího cukrového rozvaru. Nechte jen mírně probublávat při teplotě maximálně 75 stupňů Celsia, aby se zachovaly látky prospěšné zdraví a aroma a po pár minutách odstavte. Poté nechte luhovat alespoň 5 hodin, ideálně ale do druhého dne, aby se do sirupu uvolnilo také typické peprmintové mátové aroma a mentolové silice. Po dostatečném vyluhování bylinky sirup sceďte přes sítko do sklenic. Ihned uzavřete a vychladlý sirup uložte do lednice. Bude se vám hodit nejen na letní osvěžující limonádu
s čerstvými lístky máty a kolečkem citronu, nebo až vás potrápí zažívací potíže či ucpaný nos.

Mátový sirup na dobré zažívání. Podobně si můžete připravit také sirup z dalších jarních a letních bylinek, třeba bezu černého, listů jahodníku, šeříku, akátových květů, meduňky či dokonce mladých smrkových a borovicových výhonků. Nebo na podzim ze šípků. Čím méně cukru na výrobu sirupu použijete, o to bude sice zdravější, ale také řidší. Požadovanou sirupovou konzistenci má totiž „na svědomí“ právě cukr.
Takový podomácku připravený sirup je také zcela bez chemie, malinko jí do něj dostanete jen přídavkem kyseliny citronové, která plní úlohu konzervační. Cukr ale můžete nahradit částečně přírodními sladidly, například stévií. Při výrobě mátového sirupu můžete zvolit také mnohem šetrnější postup, téměř za studena. Mátu nasekejte a přidejte spolu s citronem a citronovou šťávou do dvoulitrové sklenice. Zalijte vodou s rozvařeným cukrem, kterou nechte nejprve zchládnout. Nechejte minimálně 24 bylinku luhovat, poté roztok zahřejte a ihned dejte do uzavřených a dobře vysterilizovaných sklenic. Uchovávejte v lednici. Mátová limonáda je v létě velmi osvěžující také s minerální perlivou vodou a hromadou ledu. Dozdobit ji můžete čerstvou mátou. Tato bylinka je velmi štědrá, sklizeň můžete za sezónu opakovat i třikrát.

Tip: Pokud se chcete zbavit alespoň části chemie a povlaku z citronové slupky, namočte jej před krájením do pár lžic octa s vodou. (Rh)