zahrádka / vinohrad

Lichořeřišnice

Úterý Červen 1, 2021
868

REGION – Červivost lískových oříšků má na svědomí nosatec lískový, brouk, který má nos dlouhý skoro jako zbytek svého těla. Chemická ochrana se proti němu běžně neprovádí, ale v lokalitách, kde se pravidelně vyskytuje a ničí úrodu, proti němu zasáhneme v době, kdy se rojí dospělí brouci, čili v květnu a červnu. K ochraně použijeme stejné prostředky jako proti  obaleči jablečnému, například Mospilan 20 SP, Calypso a podobně. Postřik je třeba zopakovat minimálně dvakrát ve čtrnáctidenních intervalech. 

Lichořeřišnici můžeme vysévat i vysazovat do volné půdy i do nádob. Tato nenáročná letnička vypadá velmi krásně, potřebuje slunce nebo polostín, výživnou půdu, pravidelnou zálivku a přihnojení jednou za dva týdny. Výhony má dlouhé 40 až 90 cm a kvete podle odrůdy červeně, žlutě nebo oranžově nepřetržitě od června až do prvních podzimních mrazíků. Nikdy nepěstujte lichořeřišnici ve stínu, na takovýchto  stanovištích rostliny vytvářejí nadměrné množství listové plochy a velmi málo kvetou. Celá rostlina je jedlá, můžeme její části používat k ozdobě pokrmů a do salátů. Lichořeřišnici můžeme též používat i jako léčivku ve stavu syrovém nebo suchém. Její produkty jsou považovány za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik, která jsou vhodná  hlavně na močové cesty.  

Všimli jste si v listech okurek, že jsou dírky? Listy okurek poškozují různé druhy klopušek především klopuška chlupatá. Klopušky sají rostlinné šťávy z mladých listů a konců výhonů. Pokud poškozené listy dále rostou, v místech vpichů se trhají a tak vznikají dírky nepravidelných tvarů. Obvykle však poškození nebývá tak  silné, aby bylo třeba zasahovat chemicky. 

Jak chránit ovoce před pozdní červivostí? Tuto červivost způsobuje u jádrovin obaleč jablečný. Motýlí samičky kladou vajíčka na plody a okolní listy zpravidla v červnu až v srpnu. První chemická ochrana se provádí 2 až 3 týdny po odkvětu, když následují po sobě tři teplé noci s minimální teplotou 13 °C, při druhé generaci obaleče stříkáme podobně v polovině srpna. K ochraně proti obaleči jablečnému můžeme použít přípravky Madex, Mospilan a nebo Calypso, který je širokospektrální insekticidní přípravek – kontaktní i požerový, např.  na květopase jabloňového, pilatku jablečnou, obaleče jablečného, vrtuli třešňovou, mšice a podobně. K ochraně se používá roztok v koncentraci 0,02 až 0,025%, tj. 2 až 2,5 ml přípravku na 10 litrů vody.

(Petr Kumšta)

Štítky:

zahrada