Zprávy

Krok staví bydlení pro své abstinující klienty

Pátek Leden 22, 2021
824
Bydlení nad prádelnou pro abstinující klienty Kroku bude hotovo v polovině roku 2021

KYJOV – Nové bydlení se staví nad objektem prádelny a bývalé kotelny na Sídlišti Za Stadionem v Kyjově, v budově, kde sídlí Agentura pro občany neziskové organizace Krok. Terapeutická komunita Krok na pomoc drogově závislým ve městě působí již více než dvacet let a může se chlubit vysokou úspěšností léčby svých klientů, což v tomto oboru je spíše výjimečné. Součástí její práce je i Program následné péče, který překlenuje období přechodu z dlouhodobé léčby do běžného života. „V této fázi si klient v rámci pravidel daných programem řídí svůj život již sám, dostává však terapeutickou a sociální podporu,“ přibližuje sociální pracovnice Kroku Zuzana Hrbotická. A právě pro tyto klienty budou určeny nové budované pros-
tory.

„Nástavba nad stávajícím objektem je koncipována jako dřevostavba s vlastním vchodem. Bude obsahovat tři dvoulůžkové pokoje pro šest klientů. Dále vznikne jeden pokoj pro krizové lůžko, místnost, která bude využívaná jako kancelář, kuchyňka a menší místnost určená pro společné skupiny. Zahájení provozu je plánováno přibližně v polovině roku 2021,“ informuje Hrbotická. Projekt je spolufinancován Evropskou unií a vznikl za podpory Místní akční skupiny Kyjov organizace Kyjovské Slovácko v pohybu. 

„Zpočátku se stavba setkala s obavami obyvatel sídliště,“ přiznává sociální pracovnice.  „Iniciovali jsme spolu se zástupci Města Kyjova setkání s občany, kde jsme se snažili přiblížit celý záměr. Vysvětlili jsme, že se jedná o nástavbu typu dřevostavby, a to na stávajícím objektu čili že neubude žádná zeleň. Nejtěžší však bylo objasnit obyvatelům rozdíl mezi uživatelem drog, který nežije řádným životem, nepracuje, páchá mnohdy trestnou činnost, a abstinujícím závislým, který pracuje, stará se o sebe, rozvíjí se, platí své pohledávky z minulosti, a především zcela a úplně abstinuje, na což je pravidelně testován. U klientů je vyžadována abstinence od jakýchkoli návykových látek včetně alkoholu a není tolerováno ani nealkoholické pivo. Porušení této zásady znamená okamžité vyloučení z programu, a tedy i ztrátu bydlení. Myslím, že blízká budoucnost, a především klienti samotní svým způsobem života obyvatele sídliště o svých kvalitách přesvědčí nejlépe sami,“ ujišťuje Hrbotická.

(Text a foto: bum)