Zprávy

Jen jednou v roce společně otevírají svá vrátka, dveře a okenice památkové domky na Slovácku. Buďte u toho!

Pondělí Květen 29, 2023
1157

První červnový víkend na Slovácku vždy patří Víkendu památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí. A nebude tomu jinak ani letos! O víkendu 3. – 4. 6. 2023 bude zpřístupněno bezmála 60 objektů. Jejich seznam je už kompletní a mezi stálicemi se do projektu zapojují zcela nově celkem čtyři objekty. A to v Javorníku, Kuželově, na Žítkové a v Divákách.

Lidé na Slovácku si váží odkazu předků. I proto se zde podařilo dochovat mnoho původních stavení. Každý z těchto domků vypráví vlastní příběhy. Typické bílé domky s modrou obrovnávkou, uklizené světnice či různé historické předměty nám dávají možnost seznámit se s dobou, kdy život plynul převážně podle ročních období, v souladu s přírodou.

V souvislosti se snahou upozornit na zdejší lidovou architekturu vznikla akce Víkend památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí. Rok, co rok přibývá nadšenců, kteří se přihlašují do akce se svými objekty. Letos jich bude takřka 60 na území celého Slovácka. Jsou mezi nimi soukromá muzea, sýpky, větrné mlýny, ale i domky, kde dodnes lidé bydlí,“ zve na akci předseda správní rady Regionu Slovácko, Stanislav Blaha. První ročník proběhl v roce 2015 a od té doby se Víkend památkových domků opakuje pravidelně každým rokem první červnový víkend. Výjimku jsme udělali pouze v roce 2021 kvůli pandemii, kdy jsme byli nuceni termín posunout. Letošní devátý ročník se uskuteční již v tradičním termínu, tedy 3. – 4. června,“ doplňuje Veronika Friedlová z Regionu Slovácko, který je pořadatelem akce.

Novinky letošního ročníku

K akci se premiérově připojují hned čtyři objekty. Muzeum na Šťáhlovém v obci Javorník na Horňácku bylo otevřeno teprve vloni. Jeho majitelka Anna Zelinger si na víkend 3. a 4. června pro návštěvníky připraví nejen povídání o Javorníku, jeho tradicích, krojích a připravované knize, ale taky občerstvení z místních specialit.

Letos nově zapojený Větrný mlýn Kuželov patří k top cílům Slovácka. Koneckonců objevil se také například ve známé pohádce Nebojsa. Zajímavá je nejen samotná technická památka, ale i hospodářské budovy s expozicemi horňáckého bydlení.

Nově vás zveme také do oblasti Moravských Kopanic. Usedlost čp. 29 v obci Žítková odkoupil pan Marek Matějek v roce 2016 v havarijním stavu. Po dobu rekonstrukce, která započala v nadcházejícím roce, se již podařily takřka zázraky a na těch dalších se usilovně pracuje.

Posledním a speciálním nováčkem je pak Památník bratří Mrštíků v obci Diváky, která je sice od těch ostatních o něco vzdálenější, ale pokud budete během víkendu 3. a 4. června na Ždánicku nebo v okolí Kyjova, rozhodně se vyplatí si Diváky zařadit do programu,“ zve za Turistickou asociaci Slovácko manažer Zdeněk Šmýd.

Všech 58 objektů bude návštěvníkům zpřístupněno po oba víkendové dny 3. – 4. 6. 2023 od 9 do 17 hodin. Výjimku tvoří Válcový vodní mlýn v Šumicích, kde bude otevřeno pouze v neděli. Vstup do domků, muzeí, památek a expozic je zdarma, případně vstupné dobrovolné či dle platného ceníku provozovatele.

Doprovodný program

Mezi stálicemi zapojených objektů nebude chybět Trchalíkova usedlost v Šumicích, kde se vždy pečou buchty a chleba, doprovodný program si připraví vždy také v Bystřici pod Lopeníkem (ochutnávka místních specialit, výstava kočárků), na Starém Kvartýru v Lužicích bude probíhat výstava „Ve stylu Brusel“ vzácných exponátů, které byly vystaveny na EXPO 1958 v Bruselu nebo u Větrného mlýna ve Starém Poddvorově bude probíhat ochutnávka místních vín.

Při příležitosti akce počtvrté vzniká také turistická vizitka, která každý rok ukazuje čtyři účastnická místa. Sběratelé tak mají možnost získat vždy novou památku do sbírky. Vizitka je k zakoupení v některých objektech či v Městském informačním centru v Uherském Hradišti.

Naplánujte si své putování Slováckem dopředu

Každoročně vychází nová skládací brožura se seznamem, kontaktními údaji a mapou všech zúčastněných domků. K dispozici bude zdarma ve všech zapojených objektech a kdykoliv během roku také v informačních centrech regionu, kdy může sloužit jako inspirace k výletu.

Putovat po památkových domcích a malých muzeí na Slovácku můžete samozřejmě taky na kole! Budete tak mít o starost míň s parkováním. Vše je dobré si promyslet předem, což můžete už teď díky mapce objektů. Najdete ji ne webu Slovácka či na Facebooku Památkové domky Slovácka.

Děkujeme za podporu akce Zlínskému kraji.

Kontakt na pořadatele

Veronika Friedlová, Region Slovácko – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu

+420 739 525 256

marketing@slovacko.cz

Zdeněk Šmýd, Turistická asociace Slovácko, z. s.

+420 775 004 523

zdenek.smyd@slovacko.cz

Aktuální informace

www.facebook.com/Pamatkovedomky

www.slovacko.cz/pamatkovedomky

Štítky:

nenechte si ujít