Revue

Jaký je váš názor na očkování proti pandemii covid-19? Necháte se očkovat

Středa Leden 20, 2021
1097

Walter Bartoš, místostarosta města, Strážnice

Očkovat se dám, až na mě vyjde řada. Nemyslím si ale, že by očkování samo o sobě jako mávnutím kouzelného proutku výrazně zlepšilo celkovou situaci. Vakcíny nejsou zázračné, ale mohou částečně eliminovat extrémy této nemoci, což je dobře. Lidé se totiž budou cítit bezpečněji, a to není špatná zpráva.

 

René Slezák, učitel, Lipov

Názor znamená málo zpráv. Tedy nevědomost. Slyšel jsem i názor, že se Slunce točí kolem Země. Očkování pomohlo a zachránilo spousty životů. Obrna, záškrt, tyfus… Sám jsem očkovaný a globální vakcinaci lidstva se nezúčastním. Přišel k nám nadnárodní farmaceutický průmysl (!). Těm, co se jím nechají navakcínovat, přeji hodně štěstí.

 

Dagmar Kubátová, pracovnice ve zdravotnictví, Veselí nad Moravou

Jsem všeobecná sanitářka v nemocnici Uherské Hradiště. Od 4. ledna jsem už naočkovaná první vakcínou, druhou obdržím 25.1edna. Poté budu mít život bez strachu, že bych opět chytla Covid-19. Po prodělaném pocovidovém zánětu průdušek už nikdy v životě tuto nemoc nechci chytnout. Vakcína je naděje pro budoucnost. Pokud se člověk dá naočkovat, nemá co ztratit a naopak získá imunitu proti této pandemii.

 

Terezie Invi Holešínská, Senior Project Manager, Milotice

Pravidelně se očkuju od mala. Hodně cestuju, takže mít všechna očkování je pro mě nezbytnost, protože na druhé straně planety je jiné klima, jiné látky, na které jako středoevropan nejsem připravená. Moje tělo potřebuje naučit dopředu, s jakými látkami dojde do styku a jak s nimi má bojovat. Lidé se z každé pohromy poučí, aspoň na chvíli. Už teď jsme se ponaučili, takže nebudeme některé věci chvíli brát tak samozřejmě. Ale nepomůže nám, následné dva roky budou kritické hlavně pro naše peněženky.

Nikdy jsem se proti “naší” chřipce očkovat nenechala, ale teď udělám výjimku. Jsem ráda, že vláda neobjednala moc vakcín z té první várky a nemusíme dělat testovací králíky zbytku světa, ale až bude mít vakcína účinnost aspoň 70%, objednám se. Tuhle verzi vnímám zatím jako placebo.

 

Sára Urbanová, výtvarník, pedagog,  Strážovice

Vesmír mi to zase krásně naservíroval. A je to tady, veřejně na pranýři! Zrovna jsem přemýšlela o tom, že nastala doba, kdy bude tabu zveřejňovat informace o tom, zda je jedinec pro nebo není pro očkování. Děsí mě, jak tahle současná situace rozdělila společnost.

Bohužel mám strach, že to může mít fatální následky. Mrzí mě, že se většina lidí nemíní poučit z historie a neznalost je bohužel v tomhle případě neomlouvá. Apeluji na všechny, ať se alespoň pokusí číst mezi řádky. Zatím nemáme vědecký důkaz o tom, že by očkování bránilo před současnou infekčností. Je tedy zcela absurdní, že již nyní každý „odborník“ na očkování přemýšlí o tom, jaké všechny nevýhody by mohly postihnout neočkované a jaké všechny benefity by mohly připadnout očkovaným. Vzhledem k tomu, že studie hovoří o trvalých a dědičných změnách na placentě, a jsem matka čtyř dětí, jsem zatím zásadně proti plošnému očkování. Já se alespoň na osobní úrovni snažím zanechat všem dětem lepší svět,

je nepřípustné zanechat jim zplundrované zdraví, přírodu, kulturu, inteligenci atd. Všichni si musíme uvědomit, co vše museli podstoupit naši předci, abychom se tady u nás mohli mít tak dobře, jako za posledních sedmdesát let. A je velmi sobecké myslet jen na sebe a všechny „dluhy a problémy“ přehodit na budoucí generace. Jsem si vědoma, že mnohé nemoci byly právě eliminovány očkováním, ale v tomhle nyní tak přepíraném případě zastávám názor, že imunitní systém je výkonným nástrojem našich nevědomých procesů a také zrcadlem našich stereotypů životního stylu a stavu prostředí. Vy jste imunitní systém!

 

Josef Varmuža, referent zásobování, Dambořice

Pokud existuje nějaké sebemenší naděje, jak se zbavit tohoto nevyzpytatelného prokletí, kterým COVID19 je, tak ho využijme. Pokud to bude možné, nechám se naočkovat, i když jsem tuto nemoc prodělal, naštěstí ve velmi lehké formě (údajně jsem ve stadiu „hájení“), tak se naočkovat nechám. Pracuji ve Fakultní nemocnici U svaté Anny v Brně a měl jsem možnost se boje s COVIDem aktivně zúčastnit a tak vůbec neváhám s odpovědí. Každý, kdo má pochybnosti, by měl vidět ty lidi, co bojují o život a zažít to na vlastní kůži alespoň na 5 minut a pochyby by neměl. Přeji nám všem zdraví.

 

Petr Bolf, výhybkář, Hodonín

Nepatříme mezi odpírače očkování, naše děti mají všechna povinná očkování. Proti Covidu se však očkovat nenecháme. Jednak jsme ve svém okolí zatím nezaznamenaly, že by tato nemoc někomu nějak ublížila. Lidé v našem okolí, kteří jí měli (dost možná včetně nás samých) měli mírný průběh nemoci. Tím nepopírám nebezpečí, jen doufám, že neumřeme. Vakcína není vyzkoušena. Navíc se objevují mutace viru, na které vakcína nemusí fungovat. Budu rád, když si budou lidé moci svobodně vybrat mezi vakcínami různých výrobců, včetně ruských a čínských výrobců. Komu Čína nevadí, ať sí píchne čínskou vakcínu, kdo věří západním firmám, ať si píchne západní vakcínu. Konkurence je jediná cesta, tak získat vakcíny levněji a kvalitněji. Žádná komise není dost fundovaná na to, aby mohla rozhodnout, co je pro všechny občany nejlepší. Covid, který nás nejspíš jen tak nepustí, chceme zvládnout tak, že vsadíme na místní ekonomiku, soběstačnost, sousedskou výpomoc atd.

 

Milan Paleta, enolog, Veselí nad Moravou

Co je správně ohledně očkování neví žádná ze stran. Teprve čas ukáže.  Já hledám pravdu někde uprostřed. Osobně se očkovat nenechám, budu čekat co nejdéle, co to půjde. Nejsem přesvědčený o bezpečnosti vakcíny, nějaký šestý smysl mě varuje. Daleko důležitější je, aby se lidé zklidnili, přestali se osočovat, napadat a vláda by nám především měla přestat lhát. Jediný kdo s této  situace nejvíce vytěží je příroda a ta bude mít i poslední slovo. Přeji všem lidem klid, mír a lásku v srdcích.

 

Petr Lhota, senior, Šardice

Nevěřím, že koronavirus a Covid vůbec existuje, ale je to celosvětová panika, aby mocipáni mohli ukázat, jakou mají moc, jak umí diktovat lidu a jak mohou omezit lidem svobodu. Pokud však přesto koronavirus existuje, byl vyroben proto, aby snížil celosvětovou populaci, protože je zeměkoule přelidněna a je globálně celosvětově nedostatek pitné vody a potravin a není z čeho platit důchody. Je to takový prevít, že proti němu není žádné zábrany a jakákoliv opatření jsou na nic. Nakazíme se stejně všichni a přežijí pouze silní jedinci. Není tedy důvod, abych se nechal očkovat nějakou řádně neověřenou rychlokvašenou vakcínou, o které není známo, jestli nemá další vedlejší účinky, třeba způsobení neplodnosti.

 

František Vaculík, senior, Dolní Bojanovice

Asi ano, ale jen pokud případné nezaočkování nebude znevýhodňováno, trestáno nemožností někam jít, něco dělat a tak dále.

 

Zaznamenal: Tonda Vrba

Štítky:

ankety