Zprávy

Jak v době covidové chystá Kulturní dům Strážničan předvánoční program

Pondělí Listopad 23, 2020
788

STRÁŽNICE – V současné době je v souvislosti s omezujícími opatřeními kvůli epidemii COVID-19 výrazně zasažena i oblast kultury. Týká se to samozřejmě i kulturního domu Strážničan, kultury ve Strážnici, která jinak žije bohatým společenským životem. Akce, které měl kulturní dům dohodnuté, se musely přesunout (některé již dokonce podruhé) na jiné termíny, především v jarních měsících.

Ale blíží se doba Adventu a Vánoc. V tomto městě se stal již krásnou tradicí, mimo jiné, i třídenní Adventní jarmark organizovaný ve spolupráci s městem Strážnicí a Rodinným centrem s mnoha programy a v příjemném prostředí a osobitou atmosférou v historické Kostelní ulici pod takzvanou Bílou věží. 

„Bylo zřejmé, že letos se jarmark v tomto duchu uskutečnit nemůže. Připravili jsme proto předvánoční akce tak, abychom neporušili platící nařízení. Moc možností se sice nenabízelo, ale přece jen je nabídka nakonec docela pestrá. Jde především o on-line akce, které můžou zájemci najít na facebookových stránkách kulturního domu.  Například se jedná o natočení klavírního preludování skladeb s vánoční atmosférou Elišky Janásové. Děti se také s námi přes facebook mohou naučit koledy. Pro mládež také naše knihovna chystá vánoční čtení s Tatianou Pálenskou. Nebude chybět ani soutěž Ozdobte s námi vánoční stromeček kulturního domu, v jejíž rámci mohou rodiče s dětmi přinést a na stromeček před kulturním domem zavěsit nejlépe vlastnoručně vyrobenou vánoční ozdobu, s ní se u stromečku vyfotit a foto vložit na facebook kulturního domu. Před Vánocemi pak vylosujeme tři výherce, kteří budou odměněni hodnotnými dárky,“ sděluje NOVÉMU SLOVÁCKU ředitelka kulturního domu Strážničan, Olga Floriánová.

Kromě on-line akcí zde připravují i „živé“ aktivity.

„Například chceme uspořádat happeningové vánoční vystoupení známé pěvecké skupiny Fčeličky pod názvem Zavřená kultura. Reagujeme tak víceméně recesním způsobem na současnou neblahou situaci v kultuře. Současná doba nepřeje živým vystoupením, zůstává zavřená. Jak dostat tedy živý program k divákům mohou zájemci zjistit 19. prosince u kulturního domu,“ doplňuje výčet aktivit v nelehké době Floriánová.

Atmosféru a příjemnou předvánoční náladu bude ve Strážnici navozovat troubením ze strážnické Bílé věže v Kostelní ulici každou adventní neděli a o víkendu 4. – 6. prosince (kdy by se konal tradiční Adventní jarmark) Ondřej Urbančík a Jan Lukaštík. Občané města také nepřijdou ani o betlém a ovečky ve farní zahradě, ani o jízdu kočárem mikulášské družiny ulicemi města, které připravuje Rodinné centrum.

„Doufáme, že i tento jiný, covidový, předvánoční program přispěje k hezké adventní atmosféře, která snad vnese do duší obyvatel města více, nyní tolik potřebného, klidu a pohody. Kulturní dům Strážničan by k tomu rád aspoň takto přispěl. A věříme, že v příštím roce se budeme moci v čase předvánočním se všemi opět potkat osobně, živě, v Kostelní ulice u koledování, jarmarku, u teplého svařáčku jako každý rok. Těšíme se,“ dodává ke strážnické  pozvánce s přáním Olga Floriánová.          

  (Text a foto: av)