Rozhovory

„I v zimě se o pleť starejte. Hydratujte ji, pokožku i vlasy chraňte před mrazem,“ radí čerstvá Mistryně ČR v make-upu

Středa Listopad 10, 2021
985
Světlana Benedíková. (Foto: archiv Světlany Benedíkové )

MORAVSKÝ PÍSEK – Je tady období podzimních plískanic, které už brzy vystřídá čas zimních mrazíků. Nejen ostré sluneční paprsky a s nimi škodlivé ultrafialové záření, ale také mráz vůbec nesvědčí pleti a pokožce – ba nepomůže ani kvalitě vlasů. Zima je totiž pro pleť stejnou zátěží. „Na pořad dne by tak měly přijít kvalitní krémy, zakrývání pokožky rukou a krku rukavicemi a nákrčníky, stejně jako čepice k ochraně vlasů. Ruku v ruce by přitom měla jít každodenní kosmetika v domácích podmínkách, a chcete-li vidět skutečné výsledky, pak jednou týdně v některém ze salonů krásy,“ radí mladým ženám i starším ročníkům čerstvá Mistryně ČR v make-upu, profesionální kosmetička a vizážistka SVĚTLANA BENEDÍKOVÁ z Moravského Písku. Před dvěma lety vyhrála v Praze předkolo, nedávno pak porazila v celorepublikové soutěži své kolegyně ve finále této mistrovské soutěže. Svůj um podtrhla tentokrát na modelce Adéle Štroffekové.  

Kdy dostává pleť a vlasy více zabrat – v létě a nebo právě v zimě? Co jí škodí víc, nebezpečné ultrafialové záření či mráz?  

 

Každý vliv počasí nám s pletí udělá něco jiného, sluníčko většinou způsobuje rychlejší stárnutí buněk, pokud nepoužíváme správné produkty, které je ochrání, nicméně zase je to přirozený přísun vitamínu D. V zimě se zase ukazují neduhy jako ekzémy nebo lišaje, proto je velmi důležité v zimě hydratovat pleť. Mýty z minulosti, jakože nám zmrzne pleť při hydrataci v zimě jsou nesmysl. I v pokožce se nachází voda. Proto nezapomínejte hydratovat a podpořit produkty na regeneraci pokožky. 

 

Je dobré používat do mrazivých dnů make-up, nebo by se měla pleť šetřit a používat spíše jen kvalitní krémy? 

 

Kvalitní krémy jsou velmi důležité používat celoročně, nejdůležitější částí je ale očista pleti – stejně jako očista těla. Při nesprávném odličování může dojít až k takové chybě, že ani ten sebelepší krém se nedostane v pokožce tam kam má a proto „nefunguje“. Co se týče make-upu, mějme na mysli, že to není jen estetická záležitost, ale líčení plní i funkci ochrannou. Určitě doporučuji líčení, nemusí to být velká vrstva make-upu, ale nějaký lehký, pro sjednocení pleti, bohatě postačí.

Jak pečovat o pokožku na podzim a v zimě? Jak by měla vypadat taková ta základní, každodenní péče v nadcházejících měsících? Co pro to může člověk udělat sám doma? 

 

Domácí péče je nejdůležitější a myslím, že po správné konzultaci s odborníkem to zvládne každá žena sama doma. Ráno a večer odličování, kdy ráno postačí pleťové mléko podle typu pleti. Aplikovat do dlaní, na pleti dokonale prokroužkovat a spláchnout vodou, po té nanést na tamponky pleťové tonikum a tím pleť dočistit. Ve finale je dobré nanést hydratační sérum a poté krém podle typu, tedy regenerační, výživný. Na úplný závěr procedury ještě ochrannou vrstvu make-upu a zafixovat pudrem, ať nám to vydrží co nejdéle. Večer zase pleťové mléko, dočistit tonikem a aplikovat noční krém. 

 

Jak často by si měla žena dopřát ten “luxus,” a to nechat se hýčkat profesionálem v salonu?  

Doporučuji dvakrát do měsíce, ale záleží co žena chce řešit a jaký výsledek očekává. Pokud je to spíše z relaxačního hlediska, tak stačí jedenkrát do měsíce. Pokud ale chce výsledek, tak klidně každý týden, v kosmetických salonech se totiž používají přípravky, které obsahují větší koncentraci účinných látek. 

 

Co vlasy – je dobré dělat v tomto období třeba více zábalů ke zlepšení kvality či lesku? Jakých a jak často? 

 

Nejen pro vlasy, ale i pro pleť je důležité v zimě dodávat vitamíny hlavně A, B, E, C a vápník. Vlasy v zimě schováváme pod čepicí a může dojít k pocení pokožky a vzniku kvasinek, je důležité dbát o pokožku hlavy častější očistou a očistou i samotné pokrývky. Vlasy bývají také více vysušené z přechodů teplot, hydratujte je. Můžete používat masky, oleje a séra pro výživu vlasů.

Je v mrazech lepší pokožku vždy a za všech okolností chránit nějakým oděvem? Nosit rukavice, nákrčníky, čepici nebo alespoň čelenku na temeni hlavy?

 

Určitě doporučuji, pokožka je tak méně náchylná na různé typy ekzémů, lišajů a podobných neduhů, co se nám tvoří v těchto měsících nejvíce na zralé pleti. 

 

Zpět k celostátní soutěži, kterou jste vyhrála. Jaká byla kritéria hodnocení? 

 

Hodnotí se technika zásad líčení, dodržení hygienických předpisů, styl líčení, dokonalé nalíčení očí sladěné s barvou očí, umělé řasy jsou podmínkou. Dále pak líčení rtů, dobře vypracovaná kontura rtů, jejich vyplnění. No a, samozřejmě, celkový dojem – sladění dokonalosti líčení s typem modelky, doplňky, účesem a oděvem, spolupráce kosmetičky s modelem a take vystupování modelu. 

Modelka nesmí mít pernamentní make-up, to znamená vytetované obočí, linky nebo konturu rtů.

 

Připravovala jste se nějak speciálně na finále takové soutěže? Jaká na ní byla atmosféra ve světle COVIDU-19 a všech restrikcí, které nás už rok a půl provázejí? 

 

Atmosféra soutěže byla úžasná, asi nikdy jsem si to tak neužila jako teď, byli se mnou ti nejbližší, tedy můj přítel Martin a moje maminka. Na pódiu jsem stála hned vedle své přítelkyně Adély Anděly Bursové, se kterou jsme se navzájem podporovaly. Přípravy pro mne ale byly tak trošku šílené – pouhých 14 dnů na ušití šatů po vyhlášení finalistů. Nejsem švadlena, ale i tak jsem se pustila do šití šatů (ručně, na stroji totiž neumím). Vše jsem ještě došívala den před soutěží, aby mé modelce šaty perfektně seděly. 

 

Může špatná typologie pro dané téma zásadně ovlivnit výsledek celé soutěže? Jinými slovy, může to vizážistka „projet“ kvůli tomu, že se zkrátka netrefí a vybere si jiný typ ženy k zadání celé té soutěže?  

 

Přesně tak. Modelky sháním různě, buď si dám poptávku do různých skupin a podle toho si pak vybírám, s Adélou Štroffekovou, s kterou jsem před pár dny vyhrála, se znám už dlouho a nebyla mi modelkou poprvé. Je profesionál. Výběr je velmi důležitý nejen proto, že modelka musí danou práci předvést, což je také jedno z kriterií, které se hodnotí, ale I proto, že máme na líčení pouze třicet minut. Tam zkrátka není žádný prostor na nějaké maskování pupínků nebo korekce.

Jaké jsou trendy na nadcházející zimní společenskou sezonu, pokud ji opět nezhatí COVID-19? A už je jasné, co bude “in” na jaře a v létě? 

 

Trendy pro tuto sezonu jsou výrazné silné černé linky a červená rtěnka, ale ne každý si to může dovolit a mít takovou odvahu. Už teď se mi hlásí spousty žen na plesovou sezonu, ale teď opravdu záleží, zda vůbec bude. Ženy se rády nechají odborně nalíčit, aby se cítily lépe a jinak, než jsou zvyklé. Pro své okolí působí i více sebevědomě. Já se snažím vždy u každé vyzdvihnout, to co mají na sobě nejvíce rády (oči, rty), nesnažím se z nich udělat někoho jiného, ale aby se opravdu cítily moc dobře.

 

Kdo vůbec tyto trendy určuje? 

 

Trend v líčení nám určují většinou přední světoví módní návrháři a kosmetické značky se přizpůsobují. 

 

Jak jsou na tom s pravidelnou péčí o sebe muži na Hodonínsku? Chodí i oni na trhání obočí, na kosmetiku, nechat si ošetřit ruce a podobně.? Nepanuje tady u nás spíše obecný názor, že je to zženštilé? 

 

Co se týče mužů, více na ošetření chodí muži ve středním věku a ti, co pracují s lidmi a na vyšších pozicích, například manažeři, kteří chtějí sami působit upraveně. Ale není jich tolik, někteří skutečně mají předsudky té „zženštilosti“. A potom na ošetření přijdou ti, kteří mají nějaký problém na pleti, třeba akné.

 

Co by nemělo chybět žádné ženě v kabelce? Jak ze sebe udělat přitažlivou “snadno a rychle”?

 

Složitá otázka na jednoznačnou odpověď: každá žena je jiná, má jinou pleť, která potřebuje individuální přístup. Ale co každá pleť potřebuje, je správná péče, protože pokud není, tak to nezachrání žádný make-up. Potom se tvoří šupinky a jiné neduhy na make-upu. V kabelce by rozhodně žádné ženě neměl chybět make-up, pudr, tvářenka, řasenka a lesk nebo rtěnka. 

(Hana Raiskubová) 

Štítky:

rozhovor