Zprávy

HODONÍN ŽIL ATLETIKOU!

Pondělí Červen 27, 2022
633
Slavnostní přestřižení pásky, kterým se zrekonstruovaný stadion „U Červených domků“ v Hodoníně uvedl přesně po roce znovu do užívání. (foto: web ČAS)

HODONÍN – Přesně na den rok od ničivého tornáda, které postihlo část Břeclavska a Hodonínska, se v pátek 24. června 2022 slavnostně otevřel obnovený stadion „U Červených domků“ v Hodoníně, aby přivítal atletickou elitu Česka, neboť právě v okresním městě jihu Moravy se konalo dvoudenní klání nejlepších atletů a atletek v Česku.

Při slavnostním aktu nechyběli hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, předseda Českého atletického svazu (ČAS) Libor Varhaník a samozřejmě starosta Hodonína Libor Střecha.

Hodonínsko mělo na této akci trojí zastoupení, když velké pozornosti se těšila soutěž oštěpařů, ve které nakonec zvítězil hodonínský rodák, nyní startující za Duklu Praha, 39letý Vítězslav Veselý, když hodil svůj nástroj na vzdálenost 85,97 metrů, což byl jeho nejdelší hod od roku 2015! Byl to jeho šestý mistrovský titul, druhý skončil Jakub Vadlejch (83,72 m), bronz dostal Martin Konečný za hod do vzdálenosti 76,18 metrů.

O velkou motivaci měl postaráno i další Hodoňák, Filip Sasínek, který je stále členem klubu AK Hodonín a kterému patřila trať 1 500 metrů. Zde za velké podpory diváků (během sobotního odpoledne museli funkcionáři vytisknout ještě narychlo další lístky, neboť je zaskočil velký zájem fanoušků o naši atletiku!) si doběhl do cílové rovinky pro zasloužené prvenství, které ztvrdil skvělým časem 3:38:06 minut, druhý doběhl na zcela novém osmidráhovém koberci Jan Friš (čas 3:14:61 minut) a třetí byl pak Lukáš Symerský, když v jeho případě se časomíra zastavila na číslech – 3:41:84 minut!

Velmi solidním výkonem se prezentoval i čejkovický obr talent, 19letý kladivář Jakub Kratochvíl, se kterým připravujeme pro náš web ISLOVÁCKO.CZ větší rozhovor!

Více o této vydařené akci nám řekl její ředitel, hodonínský šéftrenér LUKÁŠ LÍPA:

„Když se přiřítilo 24. června 2021 navečer tornádo, tak to bohužel silně poškodilo stadion „U Červených domků,“ kde utrpěla především střecha hlavní tribuny, byl poškozený mobiliář a taktéž tartanová dráha. Škody byly za téměř 15 milionů Kč! Jako první zareagoval ČAS, který hned druhý den po ničivém živlu vyhlásil sbírku, ve které se vybralo kolem 950 000 Kč. Od září 2021 jsme pak podali žádost na Národní sportovní agenturu (NSA), která ale garantuje jen 70% z dané žádosti, zbytek do 100% poskytlo samotné Město, za což jim patří náš velký DÍK! Poskytlo nám ale i vratnou půjčku, finančními prostředky přispěl i Jihomoravský kraj. My jsme v klubu měli velké fofry, neboť poslední dodělávky jsme stíhali den před samotným startem dvoudenních závodů. Musím ale poděkovat i spoustě obětavých dobrovolníků, kteří přiložili ruce k dílu a dnes můžeme v našem městě přivítat bez problémů naši atletickou elitu. Původně jsme měli odsouhlaseno, že náš tartan bude tvořený stávajícími 6 dráhami, ovšem je to smutné, ale tornádo tomu pomohlo a tak po získání prostoru 2,5 metru navíc jsme mohli vytvořit novou osmidráhu, která má již mezinárodní certifikát pro konání podobně velkých závodů. Teď uvažujeme, že bychom do budoucna za pomoci Města Hodonín a Nadace Karla Komárka provedli rekonstrukci tribuny, která by si to určitě zasloužila. Mile mě překvapil zájem diváků (v průměru kolem jedné tisícovky), jsem za to vděčný, protože právě fanoušci dělají každý sport, nejen atletiku! Byly možná na naši adresu výtky směrem k propagaci, ale musím říct, že my jsme měli na vše cca 6-7 týdnů, jinak bývá vždy klub, který podobnou akci pořádá, dopředu atakován svazem až 1-1,5 roku! Organizační výbor, který tvořilo 4-5 lidí, nakonec zvládl vše na jedničku, a zbytek realizáku, který se pohyboval po celé dva dny na našem stadionu v počtu kolem 130 dobrovolníků, zaslouží velkou pochvalu. Ještě jednou všem VELKÝ DÍK!“

(red.)

Štítky:

sport