Sport

FINÁLE KRAJSKÉHO FOTBALU SI UŽILI FANDOVÉ V RATÍŠKOVICÍCH!

Čtvrtek Květen 30, 2024
414
Poražený finalista z Krajského poháru ve starších žácích – tým FK Baník Ratíškovice. (Foto: zdroj – facebook FK Baník Ratíškovice)

RATÍŠKOVICE – Na přelomu 20. a 21. století se hrála v Ratíškovicích po tři sezony (od roku 1999 do roku 2002) druhá nejvyšší fotbalová soutěž v Česku, teď se v této hornické obci kope v kategorii mužů pouze Krajský přebor. Zlaté časy bohužel již skončily, ale podobný obrázek by jste našli u vícero úspěšných klubů v našich končinách.

Jihomoravský fotbalový svaz (JmKFS) v Brně se tak snaží do dříve vyhlášených fotbalových bašt v rámci jižní Moravy dostat nejlepší krajský fotbal alespoň formou spolu pořadatelství finálové série mužů a starších žáků a letos tato volba padla na Ratíškovice, když předtím se hrálo krajské finále například v Břeclavi-Poštorné nebo v Drnovicích na Vyškovsku!

Tím slavnostním dnem byla středa 29. května, kdy místní stadion klubu FK BANÍK RATÍŠKOVICE žil od 15 hodiny až do pozdních večerních hodin jen fotbalem a dobrou zábavou. Byla škoda, že mezi muži nestartoval letos žádný tým z Hodonínska, v kategorii starších žáků se domácím příznivcům představili mladíci z Ratíškovic, kteří podlehli brněnské Spartě výrazně 1:6.

Před hlavním středečním duelem, ve kterém si to rozdali dva týmy z Krajského přeboru, došlo ze strany JmKFS Brno k slavnostnímu ceremoniálu, ve kterém byli oceněni za celoživotní přínos a výsledky ve fotbalu vedením krajského svazu předsedou Vladimírem Kristýnem a sekretářem Josefem Dvořáčkem Petr Koplík, předseda klubu FK Baník Ratíškovice, Antonín Kordula, bývalý mezinárodní asistent a nyní předseda OFS Hodonín, Josef Kouřil, ratíškovický podnikatel, Josef Kordula, bývalý známý fotbalový arbitr jihu Moravy, František Kordula, pamětník slavné pražské Dukly, útočník s tvrdou ranou a ratíškovický rodák, Pavel Čejka ze Bzence, který letos oslavil své 75. narozeniny, jinak předseda odvolací a revizní komise při JmKFS v Brně a bývalí trenéři Ratíškovic – Petr Zemánek starší a Petr Kopl. Navíc ratíškovický klub pozval na tuto akci i své bývalé hráče včetně úspěšného kouče Vlastimila Paličky, kteří se zasadili o rozmach samotné obce Ratíškovice na fotbalové mapě Česka, a tak ocenění dostali: Pavel Barcuch, René Bábíček, Richard Hrotek, Luděk Urbánek, Petr Zemánek mladší a nebo masér druholigových Ratíškovic Josef Blaha.

Vítěz v mužské kategorii dostal pohár pro nejlepší tým kraje za sezonu 2023-2024 a finanční odměnu ve výši 20 000 Kč, navíc si vybojoval přímý postup do předkola MOL Cupu pro nastávající sezonu a účast v Superpoháru! Poražený celek se musel spokojit s bonusem ve výši 10 000 Kč, ale určitě ani ten v této ekonomicky těžké době není k zahození.

FINÁLE STARŠÍCH ŽÁKŮ:

* FK BANÍK RATÍŠKOVICE – FC SPARTA BRNO 1:6 (1:2)

Branky: 2. Vítek Prágr – 56. a 61. Tomáš Führich, 1. Daniel Králíček, 12. Zdeněk Koki, 63. David Fiala, 65. Ondřej Horáček,

žluté karty: Jakub Svojanovský, Zdeněk Koki, Daniel Králíček (vš. Sparta),

řídili: Radek Bábíček – David Záleský a Daniel Hřib,

269 diváků.

SESTAVA RATÍŠKOVIC:

Roman Košulič – Michal Čerňan, Filip Halla, Vítek Prágr, Petr Zdařil, Adam Slezar, Viktor Lunga, Matyáš Vrbovský, Dominik Bábíček, Štěpán Kotásek, Josef Holek (Lukáš Jirásek, Martin Lunga, Jan Kotásek, Kristián Janeček a Dominik Vařák).

FINÁLE MUŽŮ:

* FC SVRATKA BRNO – TJ TATRAN ROUSÍNOV 0:4 (0:2)

Góly: 16. Matěj Rozehnal, 34. Tomáš Florian, 58. Lukáš Obruča, 88. René Jašek,

bez ŽK!,

rozhodovali: Patrik Šustr – Daniel Hřib a David Záleský,

přítomno 340 fanoušků.

ŘEKLI PO VYDAŘENÉ AKCI:

Určitě hodnotíme tuto akci velmi dobře, i když tady nehrály týmy z hodonínského regionu, přesto diváci přišli a byli zřejmě spokojeni. Na finále starších žáků přišla domácí fotbalové naděje podpořit spousta lidí. Byli to jak spolužáci, tak i kamarádi a rodinní příslušníci, kteří nakonec zápasu vytvořili skvělou sportovní atmosféru,“ řekl sekretář JmKFS JOSEF DVOŘÁČEK.

Dnes jsme to zvládli a moc mě těší, že jsme byli ve finále již potřetí za sebou, z toho dvakrát jsme odcházeli ze hřiště jako vítězové (v roce 2022 a letos)! Na kluky jsem za to pyšný. Od naší první finálové zkušenosti s krajským pohárem nás tato soutěž nesmírně baví, navíc máme možnost si zahrát tzv. Superpohár s vítězem Západoslovenského kraje a postoupit do předkola MOL Cupu pro další sezonu. Teď si jen přejeme dobře dohrát samotnou soutěž a skončit v TOP pětce, což je moje přání (momentálně je Rousínov v tabulce Krajského přeboru na 4. pozici),“ hlásil webu ISLOVÁCKO.CZ spokojený kouč Rousínova MILAN BOUŠEK.

Pro nás zůstává prioritou zachránit Krajský přebor, proto jsme dnes dali šanci klukům z dorostu. Z kádru „A“ týmu tak do tohoto finále naskočili jen tři hráči. Když připomenu, že Rousínov dal minule v mistráku Ratíškovicím deset branek, tak naši kluci podali solidní výkon. Splnili v zásadě to, co jsme po nich chtěli, ale nebyla tam samozřejmě taková sehranost, byli jsme zatlačeni na vlastní polovinu. Přesto dávám před hráči klobouk dolů, s favoritem si to rozdali na férovku,“ prohlásil asistent trenéra brněnské Svratky ALEŠ SOVA.

(red.)

Štítky:

sport